Skąd nieprzyjemny zapach po ociepleniu domu styropianem?

2015-01-19 11:29

Czy jest możliwe, aby po ociepleniu domu styropianem wydzielał się jakiś dziwny odór chemiczny? Podrażnia on drogi oddechowe, w związku z czym, jest prawie niemożliwe przebywanie w domu.

Kompletne systemy ociepleń są rozwiązaniem stosowanym w Polsce i Europie od kilkudziesięciu lat. W skład systemu wchodzą poszczególne składniki takie jak:

 

  • płyty styropianowe,
  • kleje,
  • grunty,
  • siatki,
  • tynki.

 

Cały system posiada Aprobatę Techniczną, Certyfikat oraz Atest Higieniczny wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Dla systemu ociepleń firmy Termo Organika Instytut Techniki Budowlanej wydał Rekomendacje Techniczne, w których zaświadcza o zgodności rozwiązań zawartych w rekomendacji z wymaganiami przepisów techniczno-budowlanych. Dodatkowo system posiada jeszcze Świadectwo Deklaracji Środowiskowej II Typu. Zastosowanie systemów zgodnie z ich przeznaczeniem jest w pełni bezpieczne dla użytkowników.

 

Nie potrafię powiedzieć co jest przyczyną tej sytuacji, którą Pani opisuje. Wwarto sprawdzić materiały, jakie zostały użyte do ociepleń. Zlokalizować skąd pochodzi "nieprzyjemny zapach" (być może w wyniku innych prac i zastosowania innych materiałów?). Warto również skonfrontować sprawę z wykonawcą robót i producentem systemu, jaki został zastosowany do ocieplenia budynku. Kolejnym krokiem (w przypadku braku odpowiedzi) może być rzeczoznawca budowlany.