Jaki wybrać piec gazowy, by w przyszłości mógł współpracować z solarami?

2011-08-10 12:23

W projekcie mam przewidziany kocioł dwufunkcyjny o mocy 20 kW. Dom ma 90 mkw powierzchni, jedną łazienkę, a w kuchni zamierzam zrobić ogrzewanie podłogowe. Jaki model pieca wybrać by w przyszłości mógł współpracować z próżniowymi kolektorami słonecznymi? Koszty jakie jestem w stanie ponieść na tym etapie na zakup kotła gazowego wynoszą 4000 zł.

Myśląc o zastosowaniu w przyszłości kolektorów słonecznych do wspomagania przygotowania ciepłej wody musimy wziąć pod uwagę, że będziemy musieli zastosować zasobnik ciepłej wody do akumulacji energii. Jest to jedyne rozwiązanie pozwalające na efektywną i bezpieczną pracę kolektorów słonecznych. Pojemność zasobnika dobiera się tak, by zakumulować ciepło z upalnego dnia i wykorzystać do ogrzewania wody również w następny, czasem pochmurny dzień.
Ciepła woda podgrzana wstępnie w zasobniku zasilanym przez kolektory słoneczne może trafiać później do kotła dwufunkcyjnego lub może być dogrzewana w górnej części zasobnika przez kocioł jednofunkcyjny zasilający wężownicę.
W przypadku kotła dwufunkcyjnego należy sprawdzić przed zakupem czy do kotła można wprowadzać wodę wstępnie podgrzaną w zasobniku współpracującym z kolektorami. Trzeba również ustalić jaka może być maksymalna temperatura wody płynącej do kotła. Przed kotłem należy zamontować zawór termostatyczny, który poprzez mieszanie wody gorącej i zimnej obniży temperaturę wody płynącej do kotła.
Stosując kocioł dwufunkcyjny trzeba również wziąć pod uwagę, że praktycznie nie skonstruowano obecnie kotła, który mógłby idealnie dogrzewać wstępnie podgrzaną wodę o wymagane czasem 4-5 st. C. Kotły gazowe bowiem nie są w stanie pracować z mocą niższą niż 30-40, czasem 20 % mocy maksymalnej. W związku z tym po uruchomieniu się palnika kocioł może od razu dostarczać dużo więcej ciepła niż jest to potrzebne do dogrzania wody. W efekcie kocioł po kilku sekundach wyłącza palnik, by po chwili znów go włączyć. Taki sposób pracy sprawi, że temperatura wody w kranie będzie ulegała ciągłym wahaniom. W przypadku jednych kołów może to być 2-3 st. C, a dla innych nawet 5-8 st. C i więcej, i nie jest to w żadnym przypadku spowodowane awarią kotła.
Z tego powodu myśląc o zastosowaniu w przyszłości kolektorów słonecznych korzystniej jest wybrać kocioł jendofunkcyjny, który będzie dogrzewał wodę w górnej części zasobnika. Dzięki temu będzie on pracował bardzo stabilnie, a palnik uruchomi się dopiero, gdy spadnie temperatury wody w górnej części zasobnika. Będzie również pracował płynnie przez dłuższy czas, bez ciągłych włączeń i wyłączeń.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie od razu małego kondensacyjnego kotła jednofunkcyjnego i zasobnika o większej pojemności wyposażonego w dwie wężownice. Przykładowo można zastosować kocioł ecoTEC VC 126/3-5. Jest to model o mocy od około 5,3 do 12,9 kW, dzięki temu będzie dobrze dopasowany do potrzeb energetycznych budynku. Jest on dostępny również z zasobnikiem auroSTOR VIH S 300 o pojemności 300 L wyposażonym w dwie wężownice, do współpracy z kolektorami i kotłem. Taki zestaw będzie droższy niż 4000 zł, ale zapewni o wiele wyższy komfort eksploatacji oraz długoletnią żywotność dzięki ograniczeniu liczby włączeń palnika. Oczywiście ostatecznego doboru urządzenia należy dokonać po zapoznaniu się z projektem instalacji i konsultacji z instalatorem, który oceni na miejscu jaki model będzie możliwy do zastosowania. Osobiście polecałbym jednak model jednofunkcyjny z zasobnikiem wyposażonym w dwie wężownice.