Jakie ogrzewanie domu wybrać - elektryczne czy gazowe?

2011-08-10 11:23

Zastanawiam się, co jest oszczędniejsze w kontekście ogrzewania domu - ogrzewanie prądem łącznie (czyli wodę i ogrzewanie pomieszczeń) czy może wybrać gaz? Dodam, że domek jest w trakcie budowy i jest to mały domek 67mkw powierzchni użytkowej.

W przypadku domu o takiej powierzchni rzeczywiście warto jest zastanowić się nad zastosowaniem prądu lub gazu do ogrzewania. Dobrze ocieplony budynek, wyposażony również w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, może potrzebować do ogrzania bardzo małej mocy. W przypadku ogrzewania elektrycznego koszty inwestycyjne będą niewielkie. Stosując kocioł gazowy trzeba doprowadzić gaz i wykonać instalację grzewczą.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że sensownym rozwiązaniem byłoby zastosowanie ogrzewania elektrycznego. Rzetelna ocena sytuacji nie jest jednak tak prosta. Trzeba wziąć pod uwagę wiele innych dodatkowych czynników. W przypadku prądu musimy wziąć pod uwagę prognozowany znaczny wzrost cen w następnych latach. Zwiększenie mocy zamówionej również może wpłynąć na zwiększenie rachunków za prąd - zarówno do ogrzewania domu jak i pozostałych potrzeb.
W przypadku gazu może się okazać, że zużycie będzie na tyle małe, że będą Państwo rozliczani według taryfy W-2, w której opłaty stałe są o wiele niższe niż w przypadku taryfy W-3 według, której rozliczana jest większość odbiorców.

Jak widać podjęcie prawidłowej decyzji wcale nie jest takie łatwe. Analizując choćby koszty eksploatacji można byłoby sugerować się średnimi cenami energii elektrycznej i wytworzonej z gazu. Są one obecnie na poziomie około 55 gr za kWh prądu i około 20 gr za kWh energii wytworzonej z gazu. Nie jest to jednak podejście słuszne w przypadku budynku o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Po uwzględnieniu opłat stałych ceny energii dla poszczególnych nośników mogą znacząco odbiegać od średniej.

Jedyną metodą rzetelnej oceny sytuacji byłoby wykonanie obliczenia sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzania budynku i podgrzewania wody. W wyniku obliczeń otrzymamy ilość kWh energii cieplnej jaką trzeba będzie rocznie dostarczać do domu. Dopiero znając tę wartość audytor może przeliczyć ją na ilość kWh energii elektrycznej i m3 gazu. Potem na podstawie taryf energetycznych można oszacować w miarę rzeczywiste roczne koszty ogrzewania. Do analizy musimy jeszcze dołożyć koszty inwestycyjne obu tych rozwiązań i dopiero wtedy możemy rzetelnie ocenić, które z tych rozwiązań będzie bardziej ekonomiczne. Proponowałbym zlecić wykonanie takiego opracowania osobie wykonującej świadectwo energetyczne dla budynku. Bez takiej analizy nie można z czystym sumieniem powiedzieć, które rozwiązanie będzie dla Państwa lepsze.