Czym i jak ocieplić od wewnątrz dom z drewna ?

2013-08-21 15:02

Odziedziczyłam 20-letni dom z drewna. Trzeba go ocieplić oraz wyremontować w środku. Czy jest możliwość ocieplenia takiego domu od wewnątrz wełną mineralną? Pozdrawiam.

Ocieplenie od wewnątrz rozpoczynamy od zamocowania na całej ich powierzchni folii wiatroizolacyjnej. W następnej kolejności do ścian, na całej ich wysokości przybijamy pionowo krawędziaki drewniane. W poziomie odległość między krawędziakami powinna być taka, by płyty wełny mineralnej Knauf Insulation TP 116 lub maty Classic 035 lub Classic 037 ułożone między nimi ściśle wypełniały powierzchnię pomiędzy sąsiadującymi listwami.

 

Po ułożeniu wełny mineralnej do krawędziaków pionowych przybijamy - tym razem w poziomie – kolejną partię drewnianych profili. Pomiędzy nimi także układamy wełnę mineralną Knauf Insulation TP 116 lub maty Classic 035 lub Classic 037. W ten sposób uzyskamy dwie, szczelne warstwy ocieplenia, które trzeba jeszcze zabezpieczyć warstwą folii paroszczelnej, której zadaniem będzie ochrona wełny mineralnej przed wilgocią, jaka powstaje w pomieszczeniu.

 

Folię paroizolacyjną mocujemy do uprzednio zamontowanych krawędziaków poziomych. Bezpośrednio do nich, lub przykręconych do nich w pionie profili o nieco mniejszym przekroju montujemy płyty g-k. Przycięte płyty przykładamy do konstrukcji z krawędziaków i przykręcamy ją do nich za pomocą wkrętarki z końcówką do wkrętów do płyt g-k. Teraz wystarczy tylko w połączenia między płytami wkleić samoprzylepną siatkę zbrojącą. Siatkę zaciągamy gładzią gipsową i licujemy z płaszczyzną płyty. Szpachlujemy także miejsca, w których widać łebki wkrętów. Po wyschnięciu szpachlę przycieramy papierem ściernym o fakturze 100-120 i płyty malujemy lub oklejamy tapetą.

 

Pozdrawiam
Knauf Insulation