W jaki sposób zabezpieczyć pionową szczelinę w ścianie zewnętrznej?

2010-11-15 20:49

W wyniku osiadania budynku, w jego części środkowej powstała szczelina o głębokości 0,5-1 cm. Szczelina biegnie przez cały budynek - od dachu do fundamentów. Znajomi doradzili mi, żebym wypełnił szczelinę pianą stosowaną do izolacji i montażu drzwi i okien, a następnie wykonał prostopadłe do szczeliny bruzdy i osadził w nich na mocnej zaprawie pręty zbrojeniowe. Czy to dobre rozwiązanie?

Najpierw proponuję ustalić, jakie są przyczyny powstania szczeliny tzn. czy na pewno jest ona wynikiem osiadania budynku. Jeśli tak, to w następnej kolejności trzeba ustalić przyczynę osiadania budynku oraz zapobiec dalszemu procesowi osiadania. Na tego typu pytania powinien odpowiedzieć fachowiec, sporządzając odpowiednią opinię (ekspertyzę) techniczną.
Ostatnim etapem jest dopiero wskazanie metody naprawy szczeliny – to również powinno znaleźć się w opinii lub ekspertyzie technicznej.
Nie wiem, z czego wykonana jest ściana, ale pomysł z bruzdami nie jest zły. W ścianie murowanej bruzdy wykonuje się w spoinach poziomych pomiędzy elementami murowymi np. cegłami. W bruzdach umieszcza się pręty zbrojeniowe, które będą miały za zadanie zszyć bruzdy i szczelinę. Zarówno szczelinę, jak i bruzdy proponuję wypełnić cementową zaprawą bezskurczową.