Jak usunąć plamy ze ściany w której biegnie przewód kominowy?

2017-06-28 11:26

Dzien dobry. Jak mógłbym usunąć wykwity powstale na scianie w której biegnie komin od centralnego ogrzewania? Są to bardzo śmierdzące plamy powstałe z sadzy.

Ja bym się raczej najpierw zastanowił, jak zapobiec powstawaniu tych plam, ponieważ ich usunięcie nie załatwi problemu. Za dwa tygodnie powrócą. Te wykwity są najprawdopodobniej wynikiem nieprawidłowości w procesie spalania. Czyli mówiąc lakonicznie pali pan złym paliwem lub niewłaściwie eksploatuje urządzenie. W ten sposób dochodzi do odkładania się wewnątrz komina mokrego kondensatu - silnie żrącej substancji podobnej do smoły, o wysokiej zawartości wody, która wnika w ściany. A oto co powinien pan zrobić:

  1. wezwać kominiarza aby oczyścił komin (o ile stwierdzi, że nadaje się on jeszcze do użytku);
  2. skuć tynki;
  3. osuszyć komin;
  4. zabezpieczyć go folią w płynie, preparatami do kamienia itp.;
  5. koniecznie umieścić w nim wkład ze stali kwasoodpornej.

Jeżeli kominiarz stwierdzi, że destrukcja komina jest zbyt daleko posunięta, to pozostaje wezwać porządnego budowlańca i zastanowić się wspólnie jak najmniejszym kosztem rozebrać zniszczony komin i postawić nowy. W nowym kominie też koniecznie musi się znaleźć wkład ze stali kwasoodpornej lub wkład ceramiczny (jeśli warunki na to pozwolą).