Jak ukryć kable i przewody w pomieszczeniach?

2013-10-31 14:33

Mam w mieszkaniu kilkadziesiąt urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Jak mam uniknąć plątaniny kabli, które nie zawsze da się ukryć za meblami?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego problemu jest ukrycie kabli i przewodów w ścianach oraz listwach podłogowych łączących krawędzie podłogi i ściany. To drugie rozwiązanie nie wymaga kucia i gipsowania, ale nie pozwala podłączyć np. telewizora powieszonego na ścianie.

 

Inne ciekawe sposoby wiążą się z używaniem rzepów oraz organizerów kabli w formie spiral, których zadaniem jest spinanie przewodów w wiązki.

 

Kucie w ścianach jest niestety czasochłonne i wymaga odpowiedniej precyzji. Należy przygotować bruzdy, umieścić kable w peszlach, włożyć peszle do bruzd, zagipsować całość, a następnie pomalować. Przed gipsowaniem warto kable przetestować, aby mieć pewność, że są sprawne. Umieszczanie kabli i przewodów w ścianach nie zawsze jest możliwe. Czasami w ścianie biegną już przewody (np. do gniazdek). Czasami nie można już kupić pasującego koloru farby, a malowanie całego pomieszczenia jest po prostu mało ekonomiczne. Jednocześnie w dużym stopniu ogranicza to późniejszą rozbudowę lub zmianę położenia sprzętu.

 

Jeśli z różnych powodów kucie w ścianach nie jest możliwe, a listwy podłogowe są niedostępne (bo np. zostały zamocowane trwale na kleju, a nie na zaczepach) można kupić specjalne listwy czy taśmy maskujące. Nie ukrywają one kabli, ale porządkują bałagan i zmniejszają widoczność przewodów dzięki odpowiedniej barwie. Na rynku są również dostępne specjalne meble, które dzięki swojej konstrukcji pomagają ukryć kable oraz przewody.

 

Najbardziej zaawansowanym sposobem jest jednak wykorzystanie technologii bezprzewodowych. Spotyka się je np. w kinach domowych z pięcioma i więcej kolumnami. Tylne głośniki są pozbawione kabli audio.