Czy ocieplenie domu i wymiana okien zlikwiduje problem z wilgocią w domu, czy pogorszy sytuację?

2011-05-16 14:47

Mam dom wybudowany w latach 90-tych w następujący sposób: parter zbudowany z dwóch pustaków betonowych, w środku ówczesna wełna mineralna 4 cm, pierwsze piętro zbudowane od zewnątrz z cegły pełnej, w środku wełna mineralna 5 cm i pustak maks, fajer mur tylko z jednego pustaka maksa bez żadnego ocieplenia. Czy tak wybudowany dom trzeba docieplić? Jeśli tak, to jaką grubość styropianu zastosować? Chcę zaznaczyć, że przed wykonaniem elewacji, obecne nieszczelne okna zostaną wymienione na okna PCV z nawiewnikami. Czy w związku z tym i planowanym ociepleniem, na ścianach i sufitach, cz też w rogach pomieszczeń - szczególnie w kuchnie (są dwie kratki wentylacyjne), sypialni i łazienkach - nie pojawi się pleśń. Czy docieplenie naprawi ten problem czy pogorszy sytuację?

Opisane spostrzeżenia nasuwają pewne wnioski... Mianowicie, jeżeli okna nie były szczelne, to można przypuszczać, że wentylacja powinna była działać poprawnie i zużyte powietrze powinno było być z mieszkania usuwane. Jeżeli jednak pojawiały się powierzchnie pokryte pleśnią, to może to też świadczyć, że zbyt słaba izolacyjność cieplna ścian spowodowała wykroplenie się pary wodnej na zimnych powierzchniach ściany i sufitu, a to sprzyjało rozwojowi pleśni. Obawiam się, że sama wymiana okien nie przyniesie rozwiązania tej sytuacji.
Przed przystąpieniem jednak do jakichkolwiek prac, zalecałbym wykonanie audytu energetycznego, który polega na przeprowadzeniu analizy stanu technicznego budynku, wykonaniu odpowiednich obliczeń cieplno-wilgotnościowych przegród budowlanych (ściany, stropy, podłogi itp.) oraz najważniejsze to przedstawieniu sposobu na rozwiązanie problemu i wstępny koszt tych działań. Warto to zrobić ponieważ mamy pewność, że wykonanie prac przewidzianych w audycie przyniesie pożądane rozwiązanie problemu.
W innym przypadku poszukiwanie rozwiązań metodą prób i błędów może okazać się fatalne w skutkach pod każdym względem (ekonomicznym, komfortowym, czasowym, itp.).