Jak dbać o okucia?

2015-09-24 16:19

Jak dbać o okucia okienne?

Okno wyposażone są zazwyczaj w okucia uchylno-rozwierne, bądź uchylne. Najwyższej jakości materiały i precyzja wykonania okuć gwarantują długotrwałe, niezawodne funkcjonowanie oraz komfort użytkowania okna.

Okucia należy regularnie kontrolować pod względem pewności mocowania oraz stopnia zużycia i w razie potrzeby dokręcić wkręty mocujące. Przynajmniej raz w roku wszystkie elementy należy smarować olejem do konserwacji okuć.

Oto krótkie rady na temat Mycia i konserwacji powierzchni okuć:

  • Zabezpiecz okucia podczas wszelkiego rodzaju obróbek powierzchni - np. podczas lakierowania okna/drzwi balkonowych - i chroń je przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami w trakcie tych prac!
  • Usuń natychmiast i bardzo dokładnie wszystkie zabrudzenia, gdyż mogą mieć one negatywny wpływ na zabezpieczenie antykorozyjne i funkcjonowanie okucia!
  • Do mycia używaj jedynie łagodnych środków czyszczących o neutralnym ph! Nigdy nie używaj ostrych przedmiotów, środków do szorowania lub agresywnych środków czyszczących (np. środków czyszczących zawierających ocet lub o kwaśnym ph), ponieważ mogą one wpłynąć negatywnie na ochronę antykorozyjną okucia!
  • Zwróć uwagę podczas mycia, aby do okuć nie dostała się woda.
  • Po zakończeniu mycia wysusz dokładnie okucie i natłuść lekko powierzchnię olejem, który nie zawiera żywic i kwasów za pomocą namoczonej w oleju szmatki.