Jak czyścić parapet aluminiowy w kolorze złoty dąb?

2015-09-04 17:57

Mieszkam na 8 piętrze w bloku od strony południowej, latem parapet jest cały czas pod działaniem promieni UV oraz deszczu. Po roku czasu od montażu parapet sczerniał (podobny efekt jak przy miedzi wystawionej na działanie czynników zewnętrznych). Stosowałem już różne mleczka i środki do parapetów, ale to nic nie dało. Czy jest coś czym można wyczyścić parapet?

Niestety, parapety od strony południowej są wyjątkowo narażone na działanie słońca, dlatego warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane, a szczególnie rodzaj powłoki, którą są wykończone. Zastosowanie parapetów z aluminium wykończonych metodą lakierowania proszkowego lub termodruku sublimacyjnego (dot. kolorów drewnopodobnych) wydaje się być rozwiązaniem wręcz idealnym ze względu na odporność na promieniowanie UV oraz pozostałych czynników atmosferycznych.

Warto zwrócić uwagę na okres gwarancji udzielany przez producenta. W przypadku drzwi marki ALUHAUS z Grupy OKNOPLAST jest to 10 lat gwarancji na powłokę lakierniczą, co oznacza, że kolor i barwa zostaną niezmienione oraz, że nie wystąpią żadne miejscowe przebarwienia, a więc nie wystąpi problem opisany przez Pana. Do pielęgnacji parapetu z aluminium należy stosować delikatne detergenty przeznaczone do aluminium, które są dostępne w każdym markecie budowlanym.

Marlena Madej, menedżer Produktu Aluminium ALUHAUS OKNOPLAST Sp. z o.o.