Izolacja i akustyka stropu drewnianego

2015-09-25 10:29

Jestem na etapie ocieplenia stropu drewnianego. Czytam wiele opinii, jak dokładnie i sprawnie wykonać taką izolację termiczną i akustyczną dla takiego stropu. Zdania są bardzo podzielone. Mój fachowiec doradza mi położenie samej wełny min. 20cm i na to karton gips, natomiast ja myślałam, o położeniu wełny o grubości 15cm, a na to 5cm wełny (płyty) wyciszającej. Poddasze jak na razie mam nieużytkowe, stropodach nieocieplony. Jednak w późniejszym czasie chciałabym go zagospodarować, ocieplić stropodach i na strop ułożyć płyty osb. Jak poprawnie wykonać ocieplenie takiego stropu? Jakich użyć materiałów, a czego lepiej nie używać?

Do izolacji termicznej i akustycznej stropu w konstrukcji drewnianej, pomiędzy legarami, rekomenduję maty z wełny mineralnej otrzymane z włókien szklanych np. Super-Matę, Profit-Matę lub Uni-Matę. Chcąc uzyskać bardzo dobre parametry cieplne jak i akustyczne zalecam ponadto wykonanie izolacji pod jak i nad legarami drewnianymi. Przykładowy układ warstw stropu przedstawiam na załączonym rysunku „podłogi pływającej”.

 

Wykonanie tzw. „podłogi pływającej” umożliwia uzyskanie komfortowego poziomu izolacyjności akustycznej stropów w zakresie dźwięków powietrznych jak i uderzeniowych. Jest to rodzaj izolacji, gdzie na warstwie konstrukcyjnej stropu układany jest elastyczny materiał tłumiący dźwięki, a następnie odpowiednie warstwy podłogowe: warstwa rozdzielająca (np. folia), dociskowa (jastrych lub wylewka) i posadzka. Podłoga staje się „podłogą pływającą” dzięki oddylatowaniu warstwy dociskowej (jastrychu lub wylewki) od elementów konstrukcyjnych budynku (ściany, słupy), za pomocą materiału elastycznego np. fragmentów płyt ISOVER TDPT lub taśmy akustycznej. Poniżej podaję link do dokumentacji technicznej produktów ISOVER:

http://www.isover.pl/documentation?f%5B0%5D=field_document_tr_category%3A396 Pozdrawiam serdecznie,