Gipsowanie ścian przed malowaniem. Kiedy gruntować?

2016-08-04 20:00

Ściany są u mnie pomalowane farbą lateksową. Niestety mają one nierówności i dziury. Będę je wyrównywał gipsem. Czy gruntowanie mam przeprowadzić w dwóch etapach – najpierw przed gipsowaniem i później po zaszpachlowaniu dziur? A może dopuszczalne jest gipsowanie pomalowanych ścian bez gruntowania? Wtedy ściany zagruntowałbym przed ponownym malowaniem farbą.

  1. Sprawdzić przyczepność istniejącej farby. Zwilżyć wybrane miejsce na ścianie, poczekać parę minut aż woda odparuje, nakleić taśmę malarską (na lekko wilgotnej ścianie nie będzie się chciała trzymać – dlatego trzeba poczekać aż wyschnie), gwałtownie oderwać taśmę (wyrwać trzymając za oba jej końce). Jeśli farba odejdzie od podłoża lub z podłożem – należałoby usunąć ją i poprawnie przygotować podłoże od nowa.
  2. Jeśli farba jest przyczepna – zmatowić lekko ścianę w miejscach przeznaczonych do szpachlowania (chyba, że jest pewność, że masa szpachlowa uzyska wystarczającą przyczepność do farby bez matowienia).
  3. Wykonać naprawy masą szpachlową (sądzę, że raczej o takim produkcie Pan myśli, a nie o prawdziwym gipsie).
  4. Po wyschnięciu, wyszlifowaniu i odpyleniu sprawdzić chłonność ściany w miejscach z farbą i ze szpachlą. Jeśli zastosowano szpachlę o niskiej nasiąkliwości – takiej jak powłoka farby – nie trzeba gruntować. Jeśli woda wchłania się w szpachlę znacznie silniej niż w farbę – powinno się chłonne miejsca zagruntować (grunt do podłoży chłonnych, bezbarwny). Sprawdzenie chłonności polega na przejechaniu po ścianie mokrym pędzlem. Jeśli woda spływa – podłoże jest niechłonne lub słabochłonne i nie należy go gruntować. Jeśli woda szybko wniknie w podłoże (na zaszpachlowanym miejscu pojawi się natychmiast wyraźny ciemny mokry pas) – trzeba gruntować przed malowaniem.
  5. Jeśli chcemy wyrównać strukturę podłoża dobrze by było położyć na całości warstwę podkładową – ale zwykle nie jest to konieczne.
  6. Pomalować całość tyle razy, aby zniknęły przebarwienia w miejscach szpachlowania.