Jaka powinna być grubość ścianek działowych?

2015-12-08 8:59

Kupiłem mieszkanie w bloku wielorodzinnym, w którym to deweloper przewidział ścianki działowe grubości 8cm zarówno w kuchni, łazience jak i między pokojami z materiału Silka. Mogę dokonać zmian dlatego też chciałbym zapytać, jakie grubości ścian działowych powinienem zastosować ponieważ obawiam się że obecne nie zapewnią odpowiedniego komfortu użytkowania mieszkania (akustyka i swoboda wieszania szafek). Jedna ze ścian działowych łazienki jest jednocześnie ściana działową kuchni, na której to będą wisiały szafki dlatego też pomyślałem żeby całą łazienkę zbudować z cegły 12cm Silka, natomiast ściany między pokojami pozostawić z cegły 8cm lub zamienić na 10 cm.

Do wykonywania ścian działowych proponuję zastować bloczki SOLBET o grubości 10 lub 12 cm. Tego typu rozwiązania zostały przez nas sprawdzone w Instytucie Techniki Budowlanej. Obciążaliśmy ściany obciążeniem horyzontalnym, obciążeniem mimośrodowym oraz uderzeniem ciałem ciężkim-miękkim. Takie testy były wykonane dla ścian 10cm. Do ścian działowych znakomicie nadaje się system SOLBET Smart, czyli połączenie bloczków SOLBET za pomocą kleju poliuretanowego SOLBET Smart.

 

Tego typu rozwiązanie jest bardzo dobre, jeśli chcemy właśnie normalnie użytkować ściany działowe, wieszając na nich szafki lub półki. Sklejone klejem bloczki tworzą jednolitą ścianę, która wykazuje dużą odporność na działanie takich obciążeń. Na podstawie przeprowadzonych w ITB badań SYSTEM Smart można stosować do budowy ścian w pomieszczeniach kategorii C oraz kategorii III użytkowania pomieszczeń (pomieszczenia do zebrań i zgromadzeń oraz w strefach dostępnych dla osób wykazujących niewielką dbałość o mienie).

 

Pozdrawiam,

Tomasz Rybarczyk