Jaka może być przyczyna dziwnego hałasu z okna?

2014-09-09 16:43

Od roku z okna wydobywa się bardzo dziwny dźwięk przypominający strzelanie plastikowej butelki pozostawionej długo na słońcu. Hałas jest dość uciążliwy i uaktywnia się częściej w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dźwięk jest na tyle głośny, że mój syn budzi sie w nocy. Okna są na gwarancji, więc wezwałam serwis, ale "fachowcy" pierwszy raz spotkali się z czymś takim, podregulowali drzwi balkonowe i powiedzieli, że nic więcej nie mogą zrobić, bo nie znaja przyczyny. Czytałam różne fora internetowe, ale niewiele jest na ten temat. Dowiedziałam sie tylko, że może to być wina pianki montażowej albo okno ma za mało luzu dylatacyjnego. Czy to słuszna diagnoza?

Każda konstrukcja budowlana poddana jest działaniu czynników zewnętrznych, przede wszystkim temperaturze (różna na zewnątrz i wewnątrz), naporowi wiatru (ciśnienie) oraz ewentualnie obciążeniom przenoszonym z murów (niepoprawny montaż). Wszystko to sprawia, że poszczególne elementy okien, zbudowane z różnych materiałów: PVC, stali (wzmocnienia w postaci kształtowników we wnętrzu profili ram i skrzydeł), szkła - mających różne współczynniki rozszerzalności liniowej- podlegają naprężeniom, których energia ujawnia się w postaci różnych trzasków i innych odgłosów.

 

Należy podkreślić, że naprężenia powstają nie tylko na skutek działania naturalnych czynników zewnętrznych. W niektórych przypadkach mogą być dodatkowo generowane lub wzmacniane nieprawidłowym zamontowaniem stolarki bądź osiadaniem budynku, na które producent stolarki nie ma jakiegokolwiek wpływu.

 

Z poważaniem,

Stanisław Szewczyk Kierownik Serwisu OKNOPLAST Sp. z o.o.