Czy takie ocieplenie domu jest zgodne ze sztuką budowlaną?

2011-08-23 23:02

Mam kilka pytań dotyczących ocieplenia budynku, a mianowicie czy ocieplenie wykonywane jest zgodnie ze sztuką budowlaną. Dom wykończony jest tzw. tynkiem drapanym. Na jego powierzchni wykonana już częściowo ocieplenie ze styropianu, którego warstwy są następujące: tynk nie został zagruntowany, przyklejono do niego 10 cm płyty styropianowe Termo Organika za pomocą pianki montażowej, na jednej płycie są maksymalnie 2 kołki, które na dodatek nie zawsze trzymają. Na goły styropian jest położona siatka, a na nią 2 warstwy kleju (siatka jest miejscami widoczna). Na klej położony jest podkład firmy Kabe, a na to tynk silikonowy tej samej firmy. Proszę o wyjaśnienie czy taka technologia jest prawidłowa. Jeżeli nie, to co teraz możemy zrobić (w ten sposób ocieplone są już dwie ściany i niecała trzecia). Dodatkowo styropian jest jakby uszczelniany pianką na głębokości około 0,5 cm. Firma, która wykonywała to ocieplenie zostawiła robotę i musimy kogoś szukać, a nie wiemy co zrobić z wykonanym ociepleniem. Czy może tak zostać, czy raczej powinniśmy to zerwać.

Z opisu wynika, że niestety prace nie zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i należy je wykonać ponownie. Jednak dla pewności należy skonsultować się z ekspertem, który mógłby ocenić sytuację również na miejscu z wykonawcą lub doradcą technicznym systemów ociepleń. Może po obejrzeniu prac na miejscu stwierdzą, że można zastosować inny sposób nie wymagający zrobienia wszystkiego od początku. Nie w każdym przypadku gruntowanie ścian jest niezbędne przed wykonaniem prac powinna zostać sprawdzona nośność podłoża. Jeżeli styropian jest kołkowany wówczas kołki muszą być odpowiednio zamontowane zgodnie z wymaganiami i muszą się trzymać bo inaczej ich montaż nie ma sensu ponieważ nie spełniają one swojej roli. Siatka powinna być zatopiona w kleju, czyli wykonawca powinien zaciągnąć klej na pewnej powierzchni następnie pacą powinna być wciśnięta siatka tak żeby stanowiła zbrojenie. Po tych pracach powierzchnia powinna zostać zagruntowana, gruntem dobarwionym pod kolor tynku. Tynk nie powinien być nakładany w pełnym słońcu i przy temperaturze poniżej 5 stopni.
Polecam przeczytanie zamieszonych u nas na stronie www.termoorganika.com.pl (zakładka System Platinium -> biblioteczka) poradników m.in. zaleceń projektowych oraz wytycznych wykonawstwa.
Link zalecania projektowe http://systemplatinum.pl/files/System%20Platinum%20-%20zalecenia%20projektowe%20i%20wykonawcze.pdf [systemplatinum.pl]
Link wytycznye wykonawstwa http://systemplatinum.pl/files/System%20Platinum%20-%20zalecenia%20projektowe%20i%20wykonawcze.pdf. [systemplatinum.pl]