Czy komin murowany jest poprawnie wykonany?
Mam pytanie dotyczące komina murowanego. Chodzi o to, że ceramiczny wkład kominowy został obmurowany przez murarza z trzech stron cegłą pełną, z czwartej zaś bezpośrednio przylega do ściany nośnej, wykonanej z betonu komórkowego H+H. Zastanawia mnie czy jest to rozwiązanie poprawne i do przyjęcia, czy nie grozi jakimiś konsekwencjami, a jeśli tak - to jak można to naprawić? Dom w tej chwili jest na etapie schnięcia stropu. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam serdecznie.
W odpowiedzi na Pana pytanie dotyczące obmurowania wkładu ceramicznego chciałbym zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw związanych z wybudowaniem takiego komina:
1. Przepisy
a. Zgodnie Rozporządzeniem MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) § 266. 1. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z wyrobów niepalnych.
b. Przewody lub obudowa przewodów spalinowych i dymowych powinny spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej badań ogniowych małych kominów.
c. Dopuszcza się wykonanie obudowy, o której mowa w ust. 2, z cegły pełnej grubości 12 cm, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej, z zewnętrznym tynkiem lub spoinowaniem.
2. Praktyka
a. Obudowa komina powinna być materiałem jednorodnym spełniającym wymagania przepisów. Parametry techniczne różnych materiałów mogą być przyczyną nierównomiernego rozszerzania się materiału.
b. W przypadku zastosowaniu niskotemperaturowych urządzeń grzewczych zaleca się ocieplenie wkładu ceramicznego wełną mineralną. Komin taki posiada lepszy ciąg i „wytwarza” mniej kondensatu.
c. Rury ceramiczne nie mogą być zamontowane na „sztywno”. Takie rozwiązanie może spowodować popękanie obudowy a w konsekwencji i rury ceramicznej.
Ostateczna decyzja powinna być podjęta po konsultacji z rejonowym mistrzem kominiarskim, który ostatecznie będzie odbierał komin.
Roman Nowak, Schiedel Sp z o.o.