Czarne plamy na kominie. Jak się ich pozbyć?

2017-09-25 13:04

Mam pytanie dotyczących plam wewnątrz domu, za które winę ponosi komin. Właśnie chcemy postawić nowy, wewnątrz domu, obok starego komina, który jest wmurowany w strop i jest w tragicznym stanie. Ze względu na to, że stary komin jest częścią ściany, której nie możemy naruszać ze względów konstrukcyjnych, nie da się go wyburzyć. Nowy będzie więc stał tuż obok niego i nie będzie częścią ściany. Obawiamy się jednak, że stare plamy mogą wyjść tez na nowym kominie. Jak się pozbyć plam widocznych na załączonym zdjęciu? Co zrobić, żeby się nie rozprzestrzeniały i nie wyszły znowu po malowaniu? Czy są do tego jakieś środki? Jak usunąć smród, który towarzyszy tym plamom?

Takie plamy powstają gdy w kominie odkłada się mokry kondensat. To silnie żrąca substancja podobna do smoły. Ponieważ zawiera sporo wody, to łatwo wnika w ściany. A oto, co powinien pan zrobić:

  1. wezwać kominiarza aby oczyścił komin;
  2. skuć tynki;
  3. osuszyć komin;
  4. zabezpieczyć go folią w płynie, preparatami do kamienia itp.

Niestety i tak nie można mieć pewności, że to wystarczy i żrąca substancja nie przedostanie się ponownie na zewnątrz. Mimo wszystko, najlepiej byłoby za wszelką cenę pozbyć się tego starego komina.