Jaki może być powód niszczenia elewacji przez ptaki?

2015-03-30 17:32

Mam ocieplony dom styropianem, połozony tynk akrylowy. Przylatują różnego rodzaju ptaki i dziubią tynk, styropian i robia szkody w elewacji. Z jakiego powodu mogą to robić?

Niektóre gatunki ptaków upodobały sobie budowę gniazd w dużej bliskości człowieka i w dogodnych dla nich miejscach. Niestety nie zawsze jest to na rękę mieszkańcom z tytułu niszczenia przez ptaki elewacji w postaci zabrudzeń, lepienia gniazd czy też "wydziubywania" otworów w elewacji. Styropian, jak również i tynk akrylowy nie mają właściwości odżywczych i nie stanowią dla ptaków pożywienia. Ingerencja ma na celu tylko budowę własnego lokum.

 

Jeśli elewacja jest wykonana prawidłowo, to warstwa kleju zbrojona siatką na której później układa się tynk, stanowi trudną do sforsowania barierę. Są oczywiście gatunki ptaków jak np. dzięcioły, które przebijają ten układ. Są to jednak sporadyczne przypadki i ponad 30-sto letni okres stosowania systemów ociepleń na bazie płyt styropianowych jest dowodem na trwałość rozwiązania. W okresach wiosennych kiedy ptaki budują gniazda można ustawić "straszaki" (atrapy ptaków drapieżnych, rozciągnięte żyłki w miejscu połączenia dachu z fasadą, itp), które powinny skutecznie nakłaniać ptactwo do wyboru innej lokalizacji niż elewacja naszego domu. ewentualne zniszczenia, należy szybko usunąć i zabezpieczyć przed kolejną próbą lokowania. W tej sytuacji pocieszający właściciela może być fakt, że budynek i otoczenie sprzyjają rodzinnemu rozwojowi... :). W przypadku decyzji o odnowieniu elewacji zapraszam do zapoznania się z produktami firmy Termo Organika, więcej na www.termoorganika.pl