Ciemniejące płytki łazienkowe - wada płytki ceramicznej czy błędy w zabezpieczeniu ściany przed przeciekami?

2012-11-29 15:35

W nowo urządzonej łazience położyliśmy z mężem płytki łazienkowe Paradyż Piumetta Bianco. Niestety po około 3 miesiącach użytkowania prysznicu najpierw jedna (obecnie już druga) płytka ze śnieżnobiałej zrobiła się szara. Przebarwienie nie powstawało etapowo, np. gdyby nasiąkała wodą - tylko w jednym czasie cała płytka zrobiła się szara. Na jednej z nich są widoczne niewielkie białawe plamki tak jakby nie cała ściemniała. Co może być przyczyną takiego zachowania się płytek? Boimy się, że wszystkie zaczną szarzeć. Dodam, że są to płytki dolne (graniczące z brodzikiem). Czy może to świadczyć o wadzie fabrycznej płytki? Wszystkie po położeniu były śnieżnobiałe i nie było widać na nich żadnych skaz. Nie były niczym impregnowane i czyszczone tylko zwykłymi domowymi detergentami. Co mogło wywołać ściemnianie się płytek? Załączam zdjęcia - choć na nich z powodu złego oświetlenia prysznica dość słabo widać różnice w odcieniach płytek - która "gołym okiem "jest bardziej wyraźna.

Prawdopodobnie przyczyną powstania przebarwienia jest nasiąkanie płytek ceramicznych od strony ściany - miejsce ich ułożenia może tylko potwierdzać ten fakt. Bardzo często takie zjawisko zgłaszane jest do nas przez klientów, którzy położyli płytki pod umywalką lub w kabinach prysznicowych, lecz nie dokonali podczas montażu płytek zabezpieczenia przed przeciekami.
Płytka nie ma możliwości wchłonięcia wody od strony powierzchni, zmiana koloru świadczy więc o jej nasiąkaniu od spodu. Jeżeli jest Pani pewna, że prace monterskie zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy, pozostaje skontaktowanie się z punktem sprzedaży w celu zgłoszenia reklamacji.

Ekspert Paradyż