Ciąg wsteczny. Jak z nim walczyć?

2011-03-29 16:35

Mam problem z wentylacją grawitacyjną. Właściwie ciągle wieje z kratek, zamiast wyciągać powietrze. Kratki są wprowadzone do kanałów wentylacyjnych murowanych zgodnie z projektem z ceramicznych kształtek kanałowych, od dołu do poziomu stropu, dalej rurą giętką są podłączone do wylotu w kominie lub w przypadku dwóch wylotów - kominkami plastikowymi do dachówki betonowej. Co jest nie tak i jak to zmienić?

Odwrócony ciąg najprawdopodobniej spowodowany jest tym, że kanał wentylacyjny to jedyna droga jaką powietrze może dostawać się do mieszkania. W prawidłowo działającej, tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej powietrze wpada do mieszkania na ogół przez nieszczelności w oknach, a usuwane jest właśnie poprzez pion wentylacyjny. W przypadku, gdy w budynku zamontowane są szczelne okna często dochodzi do zaburzenia wyżej opisanego procesu. Dlatego też coraz częściej nowoczesne okna wyposażane są w nawiewniki, czyli proste urządzenia, pozwalające na kontrolowany napływ powietrza do mieszkania.
Aby rozwiązać problem odwróconego ciągu proponuje montaż nawiewników powietrza. Przedtem, jednak aby upewnić się, że to pomoże, sugeruję eksperyment polegający po prostu na otwarciu okien i obserwacji kierunku ciągu w kanale wentylacyjnym [muratordom.pl]. Jeśli podczas eksperymentu ciąg będzie prawidłowy znaczy to, że diagnoza jest trafna. Dodatkowo zachowanie właściwego ciągu może wspomagać nasadka na wylot pionu wentylacyjnego Turbovent. Należy również, zwrócić uwagę czy pomieszczenie, w którym znajduje się kratka nie jest szczelnie odizolowane od pozostałej części mieszkania (czy są otwory na dolnej części drzwi).