Budowa piwniczki ogrodowej. Czy zgłoszenie konieczne?

2011-04-27 16:09 KANCELARIA RADCY PRAWNEGO PASIŃSKI MAREK

Planuję budowę piwniczki ogrodowej, częściowo zakopanej w gruncie. Ma ona spełniać rolę pomieszczenia gospodarczego do przechowywania owoców i warzyw z własnego ogrodu. Czy budowa takiego obiektu wymaga zgłoszenia? Jeśli tak, jakie dokumenty należy dołączyć? Czy rysunek budynku może być odręczny czy powinien być wykonany przez projektanta?

Przedmiotowa budowa wymaga uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Do stosownego wniosku, który składa się co do zasady starosty, zaś w miastach na prawach powiatu Prezydentowi Miasta, dołączyć należy zgodnie z przepisem z art. 33 ust. 2:
1) cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7, aktualnym na dzień opracowania projektu; nie dotyczy to uzgodnienia i opiniowania przeprowadzanego w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000;
2) oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
3a) pozwolenie, o którym mowa w art. 23 i art. 23a ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, jeżeli jest ono wymagane;
4) w przypadku obiektów zakładów górniczych oraz obiektów usytuowanych na terenach zamkniętych i terenach, o których mowa w art. 82 ust. 3 pkt 1, postanowienie o uzgodnieniu z organem administracji architektoniczno-budowlanej, o którym mowa w art. 82 ust. 2, projektowanych rozwiązań w zakresie:
a) linii zabudowy oraz elewacji obiektów budowlanych projektowanych od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych,
b) przebiegu i charakterystyki technicznej dróg, linii komunikacyjnych oraz sieci uzbrojenia terenu, wyprowadzonych poza granice terenu zamkniętego, portów morskich i przystani morskich, a także podłączeń tych obiektów do sieci użytku publicznego.
5) w przypadku obiektów handlowych zezwolenie, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz. U. Nr 127, poz. 880).

KOMENTARZE