Betonowanie ścian z kształtek Neoporowych

2011-08-10 3:14

15 lat temu ojciec wybudował dom z białych pustaków styropianowych. Producent zalecał wtedy układanie maksymalnie po trzy warstwy pustaków i wypełnianie ich za pomocą wiadra lub łopaty. Czy szare elementy można betonować pompą?

Dużo się zmieniło na Polskim rynku tzw. pustaków szalunkowych. Od dwudziestu lat można było spotkać białe elementy o niskiej gęstości przeznaczone do wypełniania "z wiadra". Było to tanie rozwiązanie, ale bardzo czasochłonne, co przy ówczesnych, niskich kosztach robocizny było akceptowane przez rynek.
Oferowane obecnie szare elementy z Neoporu, "cieplejszej" odmiany styropianu, produkowane są w gęstości minimum 30 g/l. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe na napór mieszanki betonowej podawanej pompą.
Mimo minimalnie wyższego kosztu 1 m2 ściany, jest to rozwiązanie per saldo... tańsze. Wypełnienie ścian domu jednorodzinnego, do wysokości kondygnacji, tj. około 3 m przy zastosowaniu pompy do betonu trwa około 5 godzin. Ułożenie elementów szalunkowych dla całej kondygnacji zajmuje czteroosobowej ekipie raptem kilka dni.
Elementy o odpowiedniej gęstości, dobrym systemie "zamków (zatrzasków znajdujących się na krawędziach elementów) i stosując na czas betonowania podpórki gwarantujące zachowanie pionu ściany pozwalają na betonowanie nawet do 5 m!
http://www.youtube.com/watch?v=NWmnMX8rCtU&feature=related [youtube.com]