Błędy w uprawie róż - czego nie lubią róże? Czego należy unikać, aby róże pięknie kwitły!

2024-03-29 11:17

Oto najważniejsze błędy popełniane przy sadzeniu i pielęgnacji róż w ogrodzie. Jeśli chcesz cieszyć się obficie kwitnącymi i zdrowymi krzewami róż we własnym ogrodzie, przeczytaj koniecznie, czego nie należy robić.

Błędy w uprawie róż
Autor: www.thinkstockphotos.com W uprawie krzewów róż można ustrzec się wielu błędów

Spis treści

  1. Błędy w uprawie róż - źle wybrane miejsce
  2. Błędy w uprawie róż - niewłaściwe podłoże
  3. Nie sadź starych odmian róż wrażliwych na choroby
  4. Nie sadź róż po różach na tym samym miejscu
  5. Galeria zdjęć: Jak pielęgnować róże?
  6. Nie przesuszaj krzewów róż przed lub tuż po posadzeniu
  7. Błędy w uprawie róż - nie zaczynaj zbyt wcześnie nawozić
  8. Błędem w uprawie róż jest zraszanie kwiatów
#MuratorOgroduje: Zapowiedź odcinka: Cięcie hortensji - to musisz wiedzieć

Z uprawą róż w ogrodzie poradzą sobie nawet mniej doświadczeni miłośnicy ogrodów, pod warunkiem, że będą przestrzegali kilku ważnych zasad. Aby krzewy róż były zdrowe, dobrze rosły i obficie kwitły należy unikać popełniania błędów. Poznaj najczęściej popełniane błędy przez początkujących miłośników róż!

Błędy w uprawie róż - źle wybrane miejsce

Róże to rośliny lubiące słońce – wtedy obficie kwitną! Dlatego ważne jest wybranie dla róż odpowiedniego stanowiska. Błędem jest sadzenie krzewów róż w miejscach zacienionych! Róże powinny być przynajmniej pół dnia oświetlone słońcem. Miejsce, w którym sadzimy róże nie może być tez narażone na przeciągi.

Błędy w uprawie róż - niewłaściwe podłoże

Róże należy sadzić w podłoże żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Najlepsza jest gleba piaszczysto-gliniasta, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,5). Błędem jest sadzenie róż do ziemi gliniastej lub piaszczystej – w takim podłożu rosną słabo. Jeśli właśnie taką ziemię mamy w ogrodzie, pod krzewy róż trzeba ją odpowiednio przygotować. Róż nie wolno także sadzić na glebach zlewnych i w miejscach podmokłych.

Nie sadź starych odmian róż wrażliwych na choroby

Hodowcy róż w swoich pracach zwracają uwagę między innymi na stworzenie odmian odpornych na choroby roślin – i taka jest większość nowych odmian. Błędem jest sadzenie starych, bardzo wrażliwych na choroby odmian. Takie rośliny początkowo rosną dobrze, ale latem zaczynają chorować: liście opadają, kwitnienie jest słabe i krótkie.

Nie sadź róż po różach na tym samym miejscu

Nie należy sadzić krzewów róż tam, gdzie wcześniej także rosły róże. Te nowo posadzone mogą mieć zahamowany wzrost oraz być bardziej wrażliwe na ataki ze strony chorób i szkodników. Jeśli chcemy mimo wszystko posadzić róże po róży, konieczne jest odpowiednie przygotowanie miejsca: należy usunąć jak najwięcej starych korzeni z podłoża, wykopać głęboki dołek, który podczas sadzenia nowego krzewu należy zasypać świeżą ziemią (z miejsca, gdzie róże wcześniej nie rosły).

Galeria zdjęć: Jak pielęgnować róże?

Nie przesuszaj krzewów róż przed lub tuż po posadzeniu

Najczęściej kupujemy i sadzimy róże z odkrytym systemem korzeniowym. Jeśli korzenie w czasie transportu z punktu zakupu i przed posadzeniem nie zostały odpowiednio zabezpieczone, mogą ulec przesuszeniu. Wtedy pobieranie przez nie wody z podłoża jest albo mocno utrudnione, albo w skrajnych przypadkach uniemożliwione. A gdy roślina nie może pobierać wody – umiera! Błędem jest także nie podlanie nowo posadzonych krzewów róż. Nie wolno zapomnieć, by bezpośrednio po posadzeniu rośliny obficie podlać tak, aby ziemia dobrze oblepiła korzenie.

Błędy w uprawie róż - nie zaczynaj zbyt wcześnie nawozić

Świeżo posadzonych róż nie należy nawozić! Błędem jest zbyt wczesne nawożenie róż po posadzeniu, bowiem może to utrudniać ukorzenianie się krzewów, a czasem prowadzić nawet do zniszczenia systemu korzeniowego i w konsekwencji do śmierci rośliny.

Błędem w uprawie róż jest zraszanie kwiatów

Krzewy róż do prawidłowego rozwoju potrzebują systematycznego podlewania. Róże lepiej podlewać rzadziej, ale obficiej, zawsze kierując strumień wody na ziemię przy podstawie krzewu. Błędem jest zraszanie roślin, które sprzyja rozwojowi chorób grzybowych liści oraz kwiatów.

Przeczytaj też:

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska