Zimowe dekoracje na balkon - proste pomysły na zimową aranżację balkonu i tarasu

2022-11-25 16:18
Świąteczne dekoracje
Autor: GettyImages Świąteczna dekoracja na tarasie

Balkon czy taras mogą prezentować się atrakcyjnie także zimą. Pomysłów na zimową dekorację balkonu i tarasu jest naprawdę wiele! Może Cię zainspirujemy? Zimowa aranżacja balkonu.

Balkony i tarasy nawet po sezonie mogą wyglądać atrakcyjnie. Wystarczy, że zadbasz o ich ciekawą zimową aranżację. Najlepsze są proste pomysły – niedrogie i łatwe w realizacji.

Jakie rośliny wykorzystać do zimowej dekoracji balkonu

Balkon zimą  nie musi świecić pustkami, jeśli tylko pomyślimy wcześniej i posadzimy w pojemnikach rośliny zimozielone, które - jak sama nazwa wskazuje - pozostają zielone także zimą. Do wyboru mamy całkiem sporo gatunków lub odmian iglaków, które nadają się do uprawy pojemnikowej. Zazwyczaj są to rośliny osiągające niewielkie rozmiary albo takie, które rosną wolno - nie zajmują więc dużo miejsca. Do zimowej dekoracji balkonu możemy więc wykorzystać wybrane odmiany jałowców i cisów, a także karłowe odmiany świerków i sosen (doskonale nadaje się np. kosodrzewina). A na Boże Narodzenie możemy nasze balkonowe iglaki udekorować jak choinkę.

Zimą zdobić balkon mogą także zimozielone rośliny liściaste, np. ciemiernik, bukszpan.

Zimową ozdobę balkonu mogą też stanowić krzewinki wrzosów - szczególnie ładnie wyglądają, gdy ich kolorowe kwiaty lekko pokryje śnieg.

Do zimowej dekoracji balkonu wykorzystać możemy też obsypane owocami pędy krzewów, np. ognika, jarzębiny, śnieguliczki głogu czy ostrokrzewu.

Ozdobne trawy w zimowej aranżacji balkonu

Zimą balkony dekorować mogą również ozdobne trawy uprawiane w pojemnikach. Pamiętajmy tylko, by nie ścinać ich zasuszonych liści i kwiatostanów jesienią - pozostawione na zimę będą delikatnie szumiały w śnieżne dni i noce, a oszronione będą wyglądały naprawdę uroczo.

Balkon zimą
Autor: GettyImages Wrzosy w doniczkach nawet zimą potrafią ozdobić balkon czy taras

Ciekawą zimową dekoracją balkonu mogą być też okrycia roślin – chochoły i inne gustowne „wdzianka” z tkaniny czy agrowłókniny. Jeśli zaś w skrzynce brak zimozielonego lokatora, wyściel ją stroiszem i „posadź” w niej suche kwiatostany, gałązki, liście czy owoce. Pędy i gałązki krzewów możesz ozdobić paciorkami, kokardkami, rajskimi jabłuszkami i innymi zawieszkami przyniesionymi z lasu, ogrodu lub… ze sklepu.

Zabudowa balkonu – do czego przyda się zabudowany balkon zimą i wiosną >>>

Zimowa dekoracja balkonu: ozdoby z lasu i ogrodu

Uroczą zimową dekoracją balkonu są „skarby” znalezione w lesie i w ogrodzie: gałęzie pokryte porostami, obsypane szyszkami gałązki modrzewia, kawałki kory, orzechy, owoce dębu, zasuszone ukwiecone pędy kocanek, szarłatów, czosnków ozdobnych i dzikich bylin.

Jeśli chcesz, by było bardziej kolorowo spryskaj je farbą w sprayu na wybrany kolor. A ze świeżych gałązek iglaków, bukszpanu, lawendy, szałwii i rozmarynu upleć stroiki i wianki, ułóż je w skrzynce lub powieś na gałązkach. Wystarczy kilka szyszek i ciekawie wygiętych pędów, by balkon wyglądał ładnie aż do przedwiośnia.

Balkon zimą
Autor: GettyImages Taki wianek na pewno stanie się zimową dekoracją balkonu

Zimowa dekoracja balkonu: ptasia stołówka

Ozdobą zimowych skrzynek balkonowych może być też karmnik dla ptaków w formie przeciętego na pół jabłka czy tłuszczowej kuli z zatopionymi owocami, nasionami i ziarnami. Taką kulę bardzo łatwo zrobić: roztop w garnku smalec, wrzuć ziarna, wymieszaj i nałóż do dowolnej foremki do pieczenia (np. w formie serca) czy do jednorazowego kubka. W środek masy wsuń patyk (jego drugi koniec wetknij w podłoże w skrzynce) lub sznurek czy haczyk - powstanie efektowna (i smaczna) zawieszka. Bryłom tłuszczu możesz nadać bardziej wyrafinowane kształty, np. babek, ciasteczek, nafaszerować nimi wydrążone jabłka lub „obtoczyć” w nich szyszki. Wszystko zależy od użytej formy i wyobraźni.

Dokarmianie ptaków zimą w ogrodzie. Czym karmić ptaki? >>>

Balkon zimą
Autor: GettyImages Warto by balkon także zimową porą wyglądał atrakcyjnie - wystarczy kilka dekoracyjnych akcentów

Światełka rozwieszone na balkonie

Prostym dekoracją zimowych skrzynek balkonowych są różnego rodzaju latarenki, lampki LED i solarne. Najbardziej efektownie wyglądają punkty świetlne rozrzucone na gałązkach - tworzą tajemniczą, bajeczną scenerię. Aranżacji dodadzą dynamiki węże świetlne oraz świecące detale w kształcie zwierząt czy roślin. Skrzynki balkonowe można dodatkowo ozdobić lampionami albo świecą wbitą w piasek lub w obłożoną mchem gąbkę florystyczną w glinianej doniczce.

Zimowe dekoracje na balkonie

Aby zimowe skrzynki balkonowe wyglądały niecodziennie i kolorowo, możesz je też udekorować kupionymi drobiazgami, np. bombkami, zawieszkami, kokardami, wianuszkami, figurkami, a nawet korą cynamonu czy plasterkami suszonej pomarańczy. Wówczas dekoracja będzie atrakcyjna nie tylko dla oka, ale i dla nosa.

Balkon zimą
Autor: GettyImages Balkon nie musi tak wyglądać zimą tak smutno
Balkon zimą
Autor: GettyImages Delikatne światełka i świece w ozdobnych lampionach to znakomity pomysł na zimową dekorację balkonu
Wieńce na Boże Narodzenie - super pomysły na świąteczne dekoracje [WIDEO]

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE