Wrzosy na balkonie i tarasie - jesienne aranżacje z wrzosami w roli głównej. ZDJĘCIA

2023-09-06 11:08

Wrzosy w doniczkach znakomicie nadają się do jesiennej aranżacji balkonu czy tarasu. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian wrzosów, różniących się między innymi kolorem kwiatów. Można z nich tworzyć kolorowe kompozycje na balkon czy taras. Jak stworzyć kompozycje z wrzosów w cudownym, jesiennym klimacie? Zobacz inspiracje!

Spis treści

  1. Jesienne dekoracje z wrzosów na balkon i taras
  2. Z czym można łączyć wrzosy w doniczce?
  3. Galeria zdjęć: Jesienne aranżacje z wrzosami w roli głównej
  4. Jak dbać o wrzosy na balkonie i tarasie?
  5. Zobacz galerię: Wrzosy w jesiennych dekoracjach balkonu i ogrodu

Wrzosy to jeden z niekwestionowanych roślinnych symboli jesieni. Już w sierpniu w kwiaciarniach, sklepach i centrach ogrodniczych oraz na rozmaitych targowiskach oferta wrzosów jest ogromna. Możemy przebierać w odmianach różniących się kolorami kwiatów: od białego przez różowy, leciutko liliowy, fioletowy w różnych odcieniach po mocno czerwony, a nawet bordowy. Do wyboru mamy krzewinki o różnej wielkości: od naprawdę niewielkich (wręcz miniaturowych) po okazałe kępy.

Wrzosy sadzimy w ogrodach, tworząc urocze wrzosowiska. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać te atrakcyjne krzewinki do jesiennej aranżacji balkonu czy tarasu.

Odpowiednio dobierając i łącząc ze sobą różne odmiany wrzosów, możemy stworzyć niezwykle atrakcyjne jesienne dekoracje, które z powodzeniem możemy uzupełnić innymi roślinami kwitnącymi jesienią, a także owocami i lampionami.

Jesienne dekoracje z wrzosów na balkon i taras

Wrzosy sprzedawane są najczęściej w plastikowych doniczkach, w niewielkiej ilości ziemi. Pamiętajmy, aby tworząc dekorację z wrzosami przesadzić rośliny do nowego podłoża (ważne by miało odpowiedni, czyli kwaśny, odczyn - najlepiej kupić gotowe podłoże dla roślin wrzosowatych). Po posadzeniu koniecznie podlejmy rośliny, aby nowe podłoże nabrało odpowiedniej wilgotności.

Jesienne dekoracje z wrzosów możemy stworzyć w rozmaitych pojemnikach. Znakomicie do tego celu nadają się różne wiklinowe kosze, koszyki czy skrzynki - wrzosy doskonale się w nich prezentują. Ale z powodzeniem możemy sadzić te jesienne krzewinki także do większych donic plastikowych, ceramicznych czy nawet kamiennych. Wszystko zależy od naszych inwencji, charakteru aranżacji i wielkości naszego balkonu czy tarasu.

Z czym można łączyć wrzosy w doniczce?

Obok wrzosów do jesiennej aranżacji balkonu bądź tarasu możemy wykorzystać również inne rośliny kwitnące o tej samej porze roku, takie jak rozchodniki, astry, czy chryzantemy. Dodatkowo możemy łączyć je z roślinami o ozdobnych liściach - dobrym wyborem będą starce, bluszcz czy kocanki.

Zobacz, jakie wdzięczne jesienne kompozycje można wyczarować z wrzosów.

Galeria zdjęć: Jesienne aranżacje z wrzosami w roli głównej

Jak dbać o wrzosy na balkonie i tarasie?

Aby wrzosy były prawdziwą dekoracją naszego balkonu bądź tarasu, trzeba odpowiednio pielęgnować. Po pierwsze pamiętajmy o ich regularnym podlewaniu - ziemia w pojemnikach, w których rosną wrzosy nigdy nie może być sucha. a to dlatego, że wrzosy mają płytki system korzeniowy i wyjątkowo źle znoszą przesuszanie. Z drugiej strony podłoże nie może być nadmiernie mokre, bo to może prowadzić do zagniwania korzeni, a w rezultacie do zaschnięcia rośliny. Wrzosów uprawianych w pojemnikach nie trzeba nawozić.

Późną jesienią wrzosy z balkonu czy tarasu najlepiej posadzić do ogrodu i okryć stroiszem. Jeśli jednak chcemy pozostawić je na balkonie do przyszłego roku, trzeba koniecznie odpowiednio zabezpieczyć rośliny przed mrozem. W tym celu pojemniki z wrzosami wstawiamy do kartonowego pudełka, którego dno i boki okładamy styropianem bądź słomą, a z wierzchu okrywamy agrowłókniną. Zimą rośliny podlewa się tylko wtedy, gdy temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas powyżej 0 st. C.

Zobacz galerię: Wrzosy w jesiennych dekoracjach balkonu i ogrodu

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Wrzosy w doniczkach - w sam raz na balkon
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE