Cięcie wrzosów: kiedy przycinać wrzosy, a kiedy nie należy tego robić

2019-03-25 8:18 Opracowanie: redakcja serwisu

Cięcie wrzosów należy przeprowadzać wiosną. Aby wrzosy dobrze rosły i pięknie kwitły, powinny być przycinane co roku. Podpowiadamy, kiedy i jak przycinać wrzosy w ogrodzie, a kiedy nie należy tego robić. Poradnik: cięcie wrzosów.

Cięcie wrzosów to ważny zabieg pielęgnacyjny w uprawie tych krzewinek. Aby wrzosy tworzyły ładne, gęste i zwarte kępy oraz obficie kwitły, powinny być przycinane co roku. Nieprzycinanie wrzosów prowadzi do zbytniego wybiegnięcia pędów ku górze, co powoduje, że pokrój krzewinki nie jest atrakcyjny. Dodatkowo, jeśli nie będziemy regularnie przycinać wrzosów, ich pędy staną się mocno zdrewniałe u podstawy, a późniejsze ich ścięcie może doprowadzić do obumarcia rośliny. Wrzosy tworzą kwiaty na pędach, który nie są ulistnione.

Sprawdź wybrane przez nas narzędzia i wrzosy do Twojego ogrodu:

Kiedy przycinać wrzosy?

Wrzosów nie wolno przycinać jesienią, bowiem może to narazić roślinę na przemarznięcie. Wrzosy przycina się wiosną – na przełomie marca i kwietnia. Jeśli po wiosennym przycięciu pojawią się silne przymrozki, to warto przykryć rośliny, aby uchronić je przed uszkodzeniem. Odmiany wrzosów, które kwitną wiosną, należy przycinać w maju i czerwcu.

>>Przeczytaj też: Jakie odmiany wrzosów wybrać do ogrodu?

Jak prawidłowo wykonać cięcie wrzosów?

Wrzosy przycina się ręcznie, odcinając pędy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty (poniżej przekwitniętych kwiatów). Należy usunąć wszystkie zeszłoroczne kwiatostany.

Czym ciąć wrzosy?

Małe egzemplarze wrzosów można przycinać nożyczkami bądź sekatorem, a te starsze i bardziej rozrośnięte najlepiej ciąć używając nożyc do żywopłotu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE