Wrzosy w ogrodzie: sadzenie. Jak urządzić wrzosowisko w ogrodzie

2019-08-21 7:45 Opracowanie: redakcja serwisu

Dobrym pomysłem na rabatę w ogrodzie jest wrzosowisko. Podpowiadamy jak urządzić wrzosowisko w ogrodzie. Zakładanie wrzosowiska. Wrzosy w ogrodzie: poradnik.

Wrzosy w ogrodzie wyglądają pięknie i romantycznie. Kwitnące wrzosy są oznaką zbliżającej się jesieni. Jeśli lubicie wrzosy, przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczących ich uprawy. Zakładamy wrzosowisko bez błędów. Wrzosy lubią miejsca suche, w których wiosną i jesienią nie gromadzi się woda. Jeśli chcemy mieć wrzosy w ogrodzie posadźmy je w odpowiednim miejscu i najlepiej w grupach. Tam, gdzie planujemy wrzosowisko, zdejmujemy warstwę około 15 cm ziemi i rozkładamy kwaśny torf. Rabatę pod wrzosy przekopujemy na głębokość szpadla. Można też w szkółkach lub sklepach ogrodniczych kupić specjalne podłoże dla wrzosów.

Jak urządzić wrzosowisko: wrzosy sadzenie

Wrzosy uprawiane w pojemnikach możemy przesadzać do ogrodu przez cały sezon, jednak najlepiej robić to we wrześniu, gdy kwitną i widać je w całej okazałości. Wrzosy sadzimy w odległości 20–30 cm. Wrzosy najlepiej czują się posadzone w dużych grupach na znacznej przestrzeni, tworzą wtedy pięknie wrzosowisko. Po posadzeniu wrzosów rabatę ściółkujemy kilkucentymetrową warstwą kory, co zapobiega szybkiemu przesychaniu gleby.

>>Przeczytaj też: Wrzosy w ogrodzie. Jaką ziemię lubią wrzosy?

Jak urządzić wrzosowisko: wrzosy podlewanie

Wrzosy w ogrodzie podczas suszy trzeba podlewać – lepiej robić to mniejszą ilością wody, lecz częściej. Wrzosy w ogrodzie nawożenie: wiosną rośliny zasila się wieloskładnikowym nawozem mineralnym (najniższe zalecane na opakowaniu dawki). Najlepsze dla wrzosów są nawozy wolno działające, które przenikają powoli do gleby, w miarę jak są pobierane przez korzenie roślin.

>>Przeczytaj też: Wrzosy – rośliny września. Jak pielęgnować wrzosy

Jak urządzić wrzosowisko: cięcie wrzosów

Wrzosy powinny być co roku przycinane, wtedy tworzą zwarte kępy i obficiej kwitną. Jak wykonać prawidłowo cięcie wrzosów? Wrzosy przycina się w kwietniu, odcinając pędy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty. Małe rośliny można przycinać zwykłymi nożyczkami, duże wygodniej ciąć nożycami do żywopłotu.

>>Przeczytaj też: Cięcie wrzosów: kiedy przycinać wrzosy, a kiedy nie należy tego robić

Jak urządzić wrzosowisko: okrywanie roślin na zimę

Choć wrzosy są odporne na mróz, warto je na zimę okryć (najlepiej po pierwszych przymrozkach). Wczesną wiosną, gdy ziemia jest zmarznięta i korzenie nie mogą z niej pobierać wody, rosnące w słonecznym i przewiewnym miejscu rośliny narażone są na przesychanie. Do okrywania wrzosów najlepsze są gałęzie świerkowe lub włóknina. Przykryte liśćmi, które odcinają dopływ świeżego powietrza, wrzosy łatwo gniją.

Zobacz film o wrzosowisku

Wrzosowisko: ogród pełen wrzosów [WIDEO]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE