Taras planujemy na etapie projektu domu. Rodzaje tarasów

2019-02-01 8:14

Taras jest częścią budynku, dlatego powinno się go planować już na etapie projektu domu. Ukształtowanie bryły domu wpływa na kształt tarasu, jego wielkość, możliwości zadaszenia i osłonięcia od wiatru, a także sposób połączenia z ogrodem.

Taras to połączenie domu z ogrodem. Warto pomyśleć o jego zaplanowaniu już na etapie budowy domu. Tym bardziej, że konstrukcja tarasu może być różna. Przedstawiamy rodzaje tarasów - dowiedz się, co je charakteryzuje. To, który wybierzesz zależy od ciebie.

Poznaj też: 3 sposoby na powiązanie domu z tarasem i ogrodem >>>

Rodzaje tarasów: taras w podcieniu

Jeśli podcień jest głęboki, pod jego dachem może się zmieścić całość lub większa część tarasu. Problem zadaszenia jest wtedy rozwiązany w sposób naturalny – jest nim strop i dach drugiej kondygnacji domu. Łatwo rozwiązać również problem sztucznego oświetlenia (oświetlenie górne można zrobić, doprawadzając instalację elektryczną do stropu, boczne – w ścianach budynku). Część tarasu można wysunąć poza podcień. Tak usytuowany taras ma również zapewnioną naturalną osłonę od wiatru – tworzą ją ściany domu. Jeśli będzie umieszczony od strony nasłonecznionej, będzie można się na nim również opalać.

Rodzaje tarasów: taras w niszy

Nisza lub płytki podcień podpowiadają miejsce tarasu, ale wymagają jego wysunięcia poza obrys budynku. W ten sposób niewielka część tarasu znajdzie się pod stropem. Taki niewielki daszek czasami się przydaje – można tam postawić ławkę albo schować składane krzesełka czy płócienny parasol chroniący przed deszczem. Większe zadaszenie może zapewnić wysunięta połać dachu domu. Zwykle jednak w takim układzie większa część tarasu pozostaje niezadaszona, co pozwala na podzielenie go na części – zacienioną i nasłonecznioną.

Wykończenie tarasu: materiały z betonu >>>

Rodzaje tarasów: taras pod balkonem lub loggią

Balkon na piętrze może stanowić naturalne, ale tylko częściowe zadaszenie tarasu. Pozwala to na podzielenie tarasu na część nasłonecznioną i zacienioną. Część zadaszona jest zwykle niewielka (głębokość balkonu jest nie większa niż 120-150 cm). Może się tam zmieścić jedynie niewielki stolik śniadaniowy albo stół przysunięty jednym bokiem do ściany.

Rodzaje tarasów: taras w ramionach domu

To naturalne położenie tarasu w domach w kształcie litery „L” i o rozczłonkowanej bryle. Tak powstały taras może być dodatkowo zadaszony. Zaletą jest naturalne osłonięcie od wiatru ścianami domu. Takie usytuowanie pozwala często na zrobienie dwóch wyjść na taras – z salonu i z innego pomieszczenia, na przykład z kuchni lub sypialni. Podział tarasu na funkcjonalne części zależy od powiązania z pomieszczeniami domu.

Drewno na taras. Jakie deski tarasowe wybrać?

Rodzaje tarasów: taras nad częścią piwnicy

Sytuacja częsta, gdy dom ma wysokie podpiwniczenie. Taras jest wtedy bardziej częścią domu niż ogrodu. Wielkość tarasu jest ściśle ograniczona wymiarami wysuniętego podpiwniczenia, dlatego jego funkcję trzeba dokładnie zaplanować na etapie projektu. Wymaga zrobienia balustrad lub murków. Wadą takiego usytuowania jest mniejsze powiązanie z otoczeniem, a także konieczność schodzenia do ogrodu po nierzadko wysokich schodach.

Rodzaje tarasów: taras nad garażem lub innym pomieszczeniem domu

Taki taras – najtrudniejszy do wykonania – może być jedynie dodatkowym tarasem w domu jednorodzinnym. Pozwala korzystać z odpoczynku na świeżym powietrzu mieszkańcom piętra, gdy – na przykład w domu dwurodzinnym – nie mają oni dostępu do ogrodu, albo użytkownikom sypialni czy gabinetu na piętrze. Taras nad pomieszczeniem przypomina raczej balkon – tyle że większy. Nie zapewnia bezpośredniego kontaktu z ogrodem.

Budowa tarasu nad garażem i innym ogrzewanym pomieszczeniem - od konstrukcji po nawierzchnię >>>

Rodzaje tarasów: taras – ganek

Forma tarasu może zbliżać się do ganku lub werandy. Tutaj położenie, kształt i wielkość tarasu podyktowało miejsce lukarny w dachu osadzonej w centralnej części dachu. Jej przedłużeniem jest dach tarasu. Zadaszony, oddzielony od ogrodu balustradą taras jest bardziej częścią domu niż ogrodu. Może być ulubionym letnim miejscem dziecięcych zabaw, do wykorzystania nawet w deszczowe dni.

Ganek: ważny element domu. Budowa ganku - budowa podłogi >>>

Rodzaje tarasów: taras luźno powiązany z domem

Powiązanie tarasu z domem nie jest przypadkowe. Miejsce tarasu wyznacza przeszklony wykusz – granice tarasu pokrywają się z wyznaczonymi przezeń liniami. Symetrię okien i drzwi tarasowych powtórzono w urządzeniu tarasu – ustawieniu mebli, donic z kwiatami. Jeśli jest bardzo nasłoneczniony, wymaga osobnego zadaszenia – tutaj wykorzystano składaną markizę. Nie ma on osłaniających go bocznych ścian.

Rodzaje tarasów: taras - placyk w ogrodzie

Taras zastępuje tu utwardzona część ogrodu. Zaletą rozwiązania jest możliwość bardzo ścisłego powiązania tarasu z ogrodem. Położenie miejsca do wypoczynku na poziomie gruntu pozwala na jednoczesne korzystanie z obu miejsc. Taki taras nie wymaga schodów i balustrad. Osłoną wyznaczającą przestrzeń tarasu mogą być krzewy rosnące w ogrodzie.

Pomysł na taras: taras i patio w kształcie koła >>>

Zobacz galerię: Ciekawe sposoby połączenia tarasu z ogrodem

Sonda
Najlepszy materiał do wykończenia podłogi na tarasie to:
Nasi Partnerzy polecają