Rośliny balkonowe odporne na wiatr

2019-04-24 10:39

Rośliny balkonowe, którymi zdobimy nasze balkony i tarasy, są często narażone na silne podmuchy wiatru, które powodują ich uszkodzenia. Podpowiadamy, jakie rośliny z powodzeniem wytrzymają silne podmuchy wiatru. Poznaj rośliny na balkon odporne na wiatr.

Rośliny uprawiane w doniczkach mogą stanowić wspaniałą dekorację balkonu, ale czasami nie radzą sobie z kapryśną pogodą i zostają uszkodzone, a nawet zniszczone przez silniejsze podmuchy wiatru, tracąc swoje walory ozdobne. Aby uniknąć podobnych niespodzianek warto wybrać na balkon rośliny odporne na silne podmuchy wiatru.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny balkonowe zwisające

Rośliny balkonowe odporne na wiatr

  • Jednym z gatunków polecanych do uprawy na balkonie jest kocanka włochata. Roślina jest nie tylko bardzo dekoracyjna i idealna do tworzenia kompozycji doniczkowych, ale też posiada mocne i elastyczne pędy, których nie łamią podmuchy wiatru. Również liściom kocanek wiatr nie wyrządzi większej krzywdy, gdyż są one mocno osadzone na pędach.
  • Wiatr nie uszkodzi także bardzo elastycznych pędów i skórzastych liści bluszczu pospolitego, który idealnie nadaje się do uprawy na półcienistym balkonie i znakomicie sprawdza się jako ciekawy element kompozycji kwiatowych.
  • Na wietrznym balkonie możemy też wykorzystać ozdobną odmianę bluszczyku kurdybanka ‘Variegata’ lub plektrantusa Forstera ‘Marginatus’, których elastyczne, długie pędy, ozdobione zielonymi, biało obrzeżonymi liśćmi ciekawie zwieszają się ze skrzynek tworząc atrakcyjne kaskady.
  • Popularnym gatunkiem uprawianym w pojemnikach jest również bakopa. Jej pędy także nie poddadzą się tak szybko wiatrom, ale jeśli roślina ma pozostać ozdobna przez cały sezon, musi mieć zapewnione stale wilgotne podłoże. 
  • Mniejszym, ale równie atrakcyjnym i stosunkowo odpornym na powiewy wiatru gatunkiem jest żółto kwitnący asteriscus nadmorski. Roślina może znieść także chwilowy brak wody, musi jednak zostać posadzona na stanowisku słonecznym. 
  • Na wietrze poradzi sobie również mało u nas popularny, ale bardzo dekoracyjny tęgosz mocny. Szczególnie interesująca jest jego odmiana ‘Purpureum’, która zachwyca intensywną, bordową barwą liści. Tęgosz jest w naszym klimacie rośliną sezonową i musi być sadzony w dużych pojemnikach oraz uprawiany na stanowisku słonecznym.
  • Wiatr nie będzie również zagrożeniem dla karłowych roślin iglastych o zwartym, gęstym pokroju, dlatego w donicach warto posadzić ciekawe, karłowe odmiany sosen (sosny czarnej lub sosny wejmutki), jałowców (np. pospolitego i płożącego), żywotnika zachodniego (np. odmiana ‘Danica’, ‘Globosa’) czy kosodrzewiny.
  • Na wiatr nie będą też podatne niskie, kępiaste rośliny, takie jak karłowe odmiany żeniszków, aksamitek czy liliowców.
Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE