Płytki gumowe i maty na balkon: zalety, cena, zastosowanie

2020-12-22 13:18

Czy słyszałeś już o płytkach i matach gumowych na balkon? Jeśli nie, to poznaj ich zalety. Balkon nie musi być duży, żeby był ładny. Wszystko zależy od tego, jak go wykończysz i urządzisz. Podstawą jest estetyczna, trwała i funkcjonalna podłoga.

Płytki do łączenia na zatrzask
Autor: WARCO Niektóre płytki i maty gumowe mają krawędzie przystosowane do bezklejowego łączenia na zatrzask

Przez znaczną część roku balkon jest drugim salonem. Wypoczynek umilają ładnie zaaranżowana przestrzeń, wygodne wyposażenie, miła dla oka roślinność. Duże znaczenie ma nawierzchnia na balkonie. Musi być odporna na mróz, wodę, promienie UV, ale także antypoślizgowa i łatwa do utrzymania w czystości. Kryteria te spełniają miękkie i trwałe płytki z gumy.

Kiedy wybrać płytki gumowe na balkon:

  1. Jeśli na naszym balkonie będą się bawić dzieci i chcemy, by miały miękko.
  2. Jeśli sami chcemy ułożyć nawierzchnię na balkonie, przeznaczając na to nie więcej niż 3 godzin.
Izolacja balkonu i tarasu. Odpowiednia hydroizolacja

Płytki gumowe na balkon

Dość miękkie i antypoślizgowe nawierzchnie z gumy widuje się często na placach zabaw lub przyszkolnych boiskach. Ich producenci mają też w ofercie wyroby odpowiednie do wykańczania podłóg balkonowych. To płytki gumowe o rozmiarach 50x50 cm, 50x100 cm lub maty 100x100 cm. Są lekkie oraz łatwe do cięcia i montażu. Powstają z granulatu SBR lub granulatu EPDM związanego spoiwem poliuretanowym, a często z połączenia obu tych surowców. Płytki z gumy mają budowę warstwową. Warstwa spodnia odpowiada za dobre i stabilne przyleganie do podłoża, a wierzchnia pełni funkcję dekoracyjną i antypoślizgową. Często warstwa spodnia to warstwa drenażowa, o budowie ułatwiającej szybki spływ deszczówki spod nawierzchni. Podłogi gumowe na balkon cenione są za dużą wytrzymałość na obciążenia i uszkodzenia. Jak zapewniają producenci, meble balkonowe nie zrobią w niej wgnieceń. Płyty i maty z gumy są stosunkowo miękkie, więc przyjemnie się po nich stąpa, a poza tym amortyzują i wyciszają stuknięcia i uderzenia. Oprócz standardowych do kupienia są modele płytek gumowych o podwyższonej odporności ogniowej, doskonałe do miejsc, gdzie mamy zamiar ustawić palenisko lub grill

Montaż płytek gumowych na balkonie

Jedne z płytek gumowych można łączyć, sklejając ich krawędzie, inne sczepia się wzajemnie dzięki kołkom umieszczonym na bokach. Są też maty z gumy na balkon z wycięciami na brzegach, zazębiane jak klocki puzzle lub płytki do łączenia na specjalny zamek. Mają grubość 1,8 lub 2 cm, a te do łączenia na kołki - 3 lub 4 cm. Wymagają równego, twardego podłoża z uformowanym spadkiem kierującym wodę deszczową poza krawędź balkonu, na przykład do rynny. Ponieważ są wodoprzepuszczalne, możemy umieszczać je tylko na podłożu nienasiąkliwym lub zaizolowanym papą tudzież membraną EPDM. Brzegi podłogi można wykańczać systemowymi listwami, także wykonanymi z granulatu gumowego.

Klejenie płytek gumowych
Autor: WARCO Płytki można mocować klejem, nanosząc go na ich krawędzie

Cena płytek i mat z gumy na balkon

Płytki i maty z gumy na balkon przeznaczone do klejenia kosztują  80-125 zł/m2. Płytki z gumy przeznaczone do łączenia na kołki - 112-140 zł/m2. Za płytki i maty łączone poprzez zazębienie trzeba zapłacić 86-315 zł/m2, a za te łączone na zamki wyprofilowane na ich krawędziach - 198-367 zł/m2. Obrzeża długości 1 m kosztują 20-80 zł/szt.

Polecany artykuł:

Najlepsze krzewy na balkon

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa