Pelargonia kaskadowa. Co robić, by pięknie kwitła cały sezon?
Pelargonia kaskadowa to niezwykle popularna roślina, która w sezonie zdobi nasze balkony i tarasy. Doskonale prezentuje się w wiszących pojemnikach, stojących wysokich donicach albo w skrzynkach balkonowych zawieszanych na balustradach. Jak dbać o pelargonię kaskadową, aby kaskady jej kwiatów zachwycały cały sezon?
Autor: GettyImages
Pelargonia kaskadowa wymaga regularnego stosowania nawozów
Spis treści
Pelargonia kaskadowa, czyli bluszczolistna (Pelargonium hederifolium) to jeden z najpopularniejszych gatunków roślin kwitnących wykorzystywany do dekoracji wnętrz, balkonów i tarasów. Kwitnie długo, „obsypując się” kwiatami, a do tego odstrasza niepożądane owady (np. komary) i jest łatwa w uprawie. Jakie warunki należy zapewnić pelargoniom kaskadowym i jak je pielęgnować?
Jak rośnie pelargonia kaskadowa?
Pelargonie kaskadowe najczęściej mają płożący pokrój. Ich pędy mogą osiągać do 100 cm długości. Z tego względu zaleca się sadzić je w wiszących koszach i donicach, w kwietnikach „z nóżką” i w skrzynkach balkonowych zawieszanych na balustradach balkonu. W takich pojemnikach prezentuje się najpiękniej.
Wymagania pelargonii kaskadowych
Pelargonie kaskadowe kwitną bardzo długo – często od wiosny do jesieni. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków nie stwarzają większych problemów w uprawie.
Pelargonia kaskadowa najlepiej rośnie w pełnym słońcu – wtedy tworzy najwięcej kwiatów. To najbardziej światłolubny gatunek pelargonii. Stanowisko dla pelargonii kaskadowej powinno być ponadto osłonięte od wiatru – ochroni to kruche pędy przed uszkodzeniami. Roślina preferuje żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża.
- Kiedy można sadzić pelargonie na balkonie?
- Pelargonia rabatowa - uprawa, pielęgnacja, odmiany, zastosowanie
- Sadzenie pelargonii - instrukcja krok po kroku - zdjęcia
Z czym łączyć pelargonie?
Autor: Pelargonium for Europe
Wypełniacze do pelargonii to nie tylko rośliny kwitnące
Jak dbać o pelargonie kaskadowe?
- Podlewanie pelargonii kaskadowych
W sezonie najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie pelargonii kaskadowych jest ich podlewanie. Na słonecznych balkonach latem niekiedy należy wykonywać je 1–2 razy dziennie (rano i wieczorem).
Pamiętajmy jednak, że w zbyt wilgotnych warunkach pelargonia może być porażana przez choroby grzybowe. Dlatego nie można zalewać korzeni. Pelargonia źle reaguje także na moczenie i zraszanie liści – na liściach mogą pojawić się plamy.
- Nawożenie pelargonii kaskadowych
Pelargonie kaskadowe zaleca się intensywnie nawozić - robimy to co 7–10 dni, dawkami zalecanymi przez producenta nawozu, który stosujemy. Warto skorzystać z nawozów wieloskładnikowych w płynie lub nawozów specjalistycznych do pelargonii.
- Usuwanie przekwitłych kwiatów pelargonii kaskadowych
Innym przydatnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów – co poprawia wygląd i przedłuża kwitnienie.
Pelargonia kaskadowa nie znosi ujemnej temperatury. Można ją rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek pędowych.
- Jak rozmnożyć pelargonie? Kiedy i jak samodzielnie zrobić sadzonki pelargonii? Zdjęcia krok po kroku
- Cztery rzeczy, których nie lubią pelargonie - oszczędź im tego, a zobaczysz, jak będą kwitły!