Najlepsze krzewy na balkon

2020-07-07 16:03

Krzewy na balkon: jakie gatunki są polecane na balkon, jak je wybierać? Sadzenie i pielęgnacja krzewów na balkonie.

Tawuła japońska
Autor: GettyImages Tawuła japońska

Rośliny balkonowe kojarzą się nam głównie z kolorowymi kwiatami sezonowymi, ale na balkonie możemy także uprawiać znacznie trwalsze krzewy. Zanim jednak się na to zdecydujemy, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować.

Jakie krzewy na balkon?

Przede wszystkim musimy ustalić jak duże rośliny zmieszczą się na naszym balkonie, bo krzewy osiągają różne wielkości. Dostępne w centrach ogrodniczych sadzonki są zwykle małe i dopiero po kilku latach osiągają właściwy rozmiar. Z czasem mogą okazać się za duże na balkon, dlatego przed zakupem zapytajmy sprzedawcę lub sprawdźmy na dołączonej do sadzonki etykiecie, jaką wielkość docelową osiąga dany krzew i wybierajmy tylko rośliny karłowe, niskie lub szczepione na pniu (pienne), które nie zaskoczą nas w przyszłości swoimi rozmiarami

Kolejna sprawa to wystawa balkonu. Jak wszystkie inne rośliny, krzewy ozdobne mają swoje oczekiwania w stosunku do stanowiska, dlatego jedne lepiej rosną w półcieniu (np. cis, mahonia, różanecznik), inne natomiast wolą więcej słońca (np. krzewuszki).

Krzewy na balkonie zimą: ochrona przed mrozem

Następna ważna sprawa przy wyborze krzewów na balkon to mrozoodporność. Niektóre z krzewów ozdobnych źle znoszą nasz klimat i trudno im przetrwać zimę, szczególnie jeśli rosną w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Mając do dyspozycji ograniczoną ilość podłoża, narażone są nie tylko na chłód, ale też na przemarzanie systemu korzeniowego i suszę fizjologiczną, dlatego starajmy się wybierać na balkon krzewy stosunkowo odporne na niskie temperatury, a pod ich uprawę przygotujmy odpowiednie pojemniki.

Przeczytaj też:

Jak uprawiać warzywa na balkonie >>>

Do krzewów na balkonie nie nadają się doniczki z cienkiego plastiku, które nie ochronią systemu korzeniowego przed chłodem i popękają na mrozie, ani też naczynia szybko się wyziębiające jak np. cynowe wiadra czy metalowe skrzynki. Znacznie lepsze będą duże, solidne, mrozoodporne donice np. z mrozoodpornego tworzywa, terakoty lub z impregnowanego drewna, które zimą lepiej utrzymają ciepło, a latem się nie przegrzeją.

Przeczytaj też:

Donica drewniana - zrób to sam! Bez gwoździ i młotka >>>

Musimy też pamiętać, że donice z krzewami na balkonie należy dodatkowo ochronić przed zimą, owijając je słomianymi matami lub tkaniną jutową. Ważna jest też izolacja termiczna od podłoża np. za pomocą umieszczonego pod donicą styropianowego podkładu. Jeśli nasz krzew nie jest w pełni mrozoodporny, na zimę powinniśmy dodatkowo otulić jego górną część włókniną lub specjalnym kapturkiem ochronnym (dostępne w centrach ogrodniczych), dzięki czemu łatwiej zniesie mrozy. Przez całą zimę powinniśmy też delikatnie odlewać krzewy (w bezmroźne dni), aby podłoże w donicach całkiem nie wyschło. W sezonie krzewy oczekują natomiast podobnej pielęgnacji jak wszystkie inne rośliny balkonowe czyli systematycznego podlewania i zasilania nawozami wieloskładnikowymi (dla krzewów liściastych lub ilastych).

Przycinanie krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną i latem

Krzewy liściaste na balkon

Kiedy już przygotujemy się do balkonowej uprawy krzewów, możemy wybrać się na zakupy. Wbrew pozorom wybór krzewów nadających się do uprawy w pojemnikach jest całkiem spory, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Najpopularniejsze krzewy liściaste na balkon:

Do najpopularniejszych krzewów liściastych polecanych na balkony i tarasy należą przede wszystkim bukszpany (odmiany karłowe np. „Blauer Heinz”, „King Midas”). Rośliny są łatwe w uprawie, odporne na suszę, tolerancyjne w stosunku do stanowiska i podłoża, a do tego dobrze znoszą ciecie.

Przeczytaj też:

Jak i kiedy przycinać bukszpany >>>

Bukszpany nie lubią jedynie kwaśnej gleby i zalewania. W ostatnich latach dokucza im też uciążliwa ćma bukszpanowa, ale w przypadku niewielkich egzemplarzy uprawianych w donicach, możemy mieć nad nimi pełną kontrolę i łatwiej ochronić przed szkodnikiem. Kolejne popularne krzewy nadające się do uprawy w pojemnikach to berberysy Thunberga. Rośliny preferują wprawdzie słoneczne stanowiska i lekko wilgotną glebę, ale są tolerancyjne w stosunku do podłoża i posiadają dużo atrakcyjnych odmian o kompaktowych rozmiarach, ozdobnych liściach i ciekawym pokroju (np. odmiany „Orange Ice”, „Atropurpurea Nana”, „Bonanza Gold”, „Kobold”, „Inspiration”, „Admiration”, „Golden Carpet”, „Tiny Gold”, „Ruby Star”). Na balkonie poradzi sobie także krzewuszka cudowna, o ile tylko wybierzemy jej niską odmianę (np. „Monet”, „All Summer Red”, „Minor Black, „Cappuccino”, „Black and White'”, „Nana Purpurea”, „Midnight Wine 'Elvera'”), a rośliny posadzimy na słonecznym stanowisku, w żyznym, lekko wilgotnym podłożu.

Przeczytaj też:

Polecamy najlepsze pnącza na balkon >>>

Na balkonie dobrze sprawdzą się też tawuły japońskie, które są bardzo dekoracyjne, odporne na niekorzystne warunki i podatne na cięcie. Preferują żyzne, lekko wilgotne gleby i słoneczne stanowiska, ale poradzą sobie też w półcieniu i na słabszym, przepuszczalnym podłożu. Wśród ich karłowych odmian na uwagę zasługują m.in. „Big Bang 'Tracy'”, „Crispa”, „Goldflame”, „Genpei”, „Goldmound”, „Little Princess”, „Albiflora”, „Neon Flash”, „Country Red”, „Magic Carpet”. Z krzewów liściastych na balkonie możemy uprawiać też karłowe odmiany budlei (np. „Santana”, „White Ball”, „Nanho White”), pęcherznicy kalinolistnej (np. „Little Angel”, „Little Devil”), pięciornika krzewiastego (np. „Double Punch Pastel”, „Danny Boy”, „Red Ace”) oraz bardzo pięknych, ale słabo odpornych na mróz hortensji ogrodowych (np.” Blaumeise”, „Freudenstein”, „Mini Hornli”, „Magical Coral” „Miss Saori”).

Krzewy iglaste na balkon

Oprócz krzewów liściastych do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach mamy też dostępną całą gamę krzewów iglastych. Najlepiej poszukać ich karłowych odmian wśród jałowców (odporne na niekorzystne warunki), sosen (na stanowiska słoneczne) lub cisów (do miejsc ocienionych). Ale do uprawy w pojemnikach nadaje się też wiele niskich odmian żywotników. Musimy tylko pamiętać, że gatunki iglaste należy sadzić w lekko kwaśne podłoże i zapewnić im lekko wilgotną glebę (jedynie sosny i jałowce dobrze znoszą suszę).

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński