Jak obsadzić taras roślinami? Co posadzić dookoła tarasu? Dobry pomysł to rabata bylinowa!

2024-04-11 8:52

Zastanawiasz się, jak zaaranżować otoczenie tarasu? Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie dookoła tarasu bylinowej rabaty. Choć wymaga systematycznej pielęgnacji, warto ją zaprojektować przy tarasie, bo sprawi, że jego otoczenie będzie niepowtarzalne. Jak obsadzić taras roślinami?

Spis treści

  1. Rabata bylinowa przy tarasie
  2. Jak wybierać rośliny na rabaty przy tarasie?
  3. Jak zaprojektować rabatę przy tarasie?
  4. Co posadzić dookoła tarasu? Te byliny są świetne!
  5. Rośliny o ozdobnych liściach do obsadzenia tarasu
  6. Jak pielęgnować rośliny na rabatach przy tarasie?

Rabata bylinowa przy tarasie

Taras przy domu często dekorowany jest roślinami uprawianymi w pojemnikach. Doskonałym miejscem na kompozycje z roślin jest także bezpośrednie otoczenie tarasu. Dobrym pomysłem jest założenie tutaj rabat z bylin. Takie rabaty będą ciekawą strefą przejściową między tarasem a trawnikiem. Ich projektowanie należy zacząć od sprawdzenia, jakie rośliny kiedy kwitną, i wybrać takie gatunki i odmiany, żeby rabata była ozdobna od wiosny do jesieni.

Jak wybierać rośliny na rabaty przy tarasie?

Kompletując byliny, warto wziąć pod uwagę siedlisko, z jakiego pochodzą. Rośliny posadzone w miejscu możliwie najbardziej przypominającym ich naturalne środowisko są dorodniejsze i zdrowsze. Wymagają też mniej pielęgnacji, bo uprawiane w warunkach, które lubią, zwykle świetnie sobie radzą. Obok siebie najlepiej umieszczać rośliny o podobnych wymaganiach, bo to także ułatwi ich pielęgnację. Lepiej nie sadzić roślin ekspansywnych obok wolno rosnących, ponieważ albo je zdominują i zagłuszą, albo utrzymanie równowagi na rabacie będzie wymagało sporo wysiłku (systematyczne usuwanie nadmiernie rosnących).

Jak zaprojektować rabatę przy tarasie?

Podstawowa zasada przy projektowaniu rabat brzmi: wyższe rośliny sadzić z tyłu (jeśli rabata oparta jest na przykład o mur lub żywopłot) lub w środku (jeżeli będzie oglądana z każdej strony). Czasami warto odejść od tej reguły i w niektórych miejscach między roślinami niskimi posadzić wysokie. Nada to kompozycji lekkość i swobodniejszy charakter. Sprawi, że będzie bardziej dynamiczna i przestrzenna.

Choć ładnie wyglądają rabaty, na których różne rośliny swobodnie się przeplatają, tak jak to ma miejsce w naturze, aby zachować właściwą strukturę i proporcje takiej kompozycji, potrzeba sporego doświadczenia. Bezpieczniej jest posadzić rośliny jednego gatunku albo odmiany w grupach po kilka kilkanaście sztuk (zależnie od ich wielkości), które tworzą barwne plamy „wędrujące” po rabacie w miarę zakwitania kolejnych roślin. Tylko rośliny o architektonicznej formie najlepiej wyglądają, jeśli rosną pojedynczo. Sprawdzają się jako skupiający uwagę zdecydowany punkt ciężkości rabaty. Posadzone wokół rośliny dopełniają kompozycję.

Kompozycje, w których kwiaty utrzymane są w jednej gamie barw, sprawia ją wrażenie harmonijnych, zrównoważonych, eleganckich i spokojnych.Podobne właściwości mają kwiaty o pastelowych barwach. Takie rabaty szczególnie ładnie wyglądają w niewielkich ogrodach. Z kolei kwiaty o kontrastowych kolorach tworzą intensywne i wyraziste kompozycje. Jednak natłok barw może wprowadzać niepokój, wrażenie przypadkowości i kakofonię. Barwą uniwersalną jest biel. Rozjaśnia, tonizuje, a jednocześnie uwypukla inne kolory.

Co posadzić dookoła tarasu? Te byliny są świetne!

  • Architektoniczne: akanty, juki, miskanty, oman wielki, rabarbar dłoniasty, rodgersja kasztanowcolistna, rozplenica japońska, trawa pampasowa.
  • O ozdobnych liściach: bergenie, brunery, funkie, gajowiec żółty, hotujnia, miodunka pstra, rodgersje, żurawki oraz trawy i paprocie.
  • Wypełniające przestrzeń: bluszczyk kurdybanek, czyściec wełnisty, dąbrówki, epimedium, gajowiec, jasnota plamista, kopytnik, tiarelle, tojeść rozesłana, ułudka wiosenna.
  • Zakwitają najwcześniej: fiołki, gęsiówki, miodunki, miłek wiosenny, omieg kaukaski, pełnik europejski, pierwiosnki, przylaszczka, sasanka, ułudka wiosenna, żagwin.
  • Zakwitają jesienią: aster krzaczasty, nowoangielski, nowobelgijski i wrzosolistny, rozchodnik okazały, sadziec plamisty, zawilec japoński, zimowity, złocień ogrodowy.
#MuratorOgroduje: Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Rośliny o ozdobnych liściach do obsadzenia tarasu

Byliny ozdobne z liści różnią się odcieniem zieleni, wielkością, fakturą. Biało obrzeżone, nakrapiane, niekiedy złote, purpurowe czy szare – często są równie dekoracyjne jak kwiaty. Inne, skromniejsze, wypełniają przestrzeń, tworząc drugi plan, bez którego nie ma udanej kompozycji.

Ich zaletą jest to, że są długo dekoracyjne. Nadają się więc do maskowania tych bylin, które po przekwitnięciu marnieją, a nawet zamierają (maki, serduszki okazałe, pełniki europejskie, rośliny cebulowe). Poza tym okrywając ziemię, zapobiegają wzrostowi chwastów.

warto wiedzieć

Zakładanie i pielęgnacja bylinowych rabat bywają pracochłonne. Jeżeli nie masz na to czasu, zdecyduj się na niskie krzewy, z których utworzysz trwały szkielet kompozycji. Przestrzenie między nimi obsadź bylinami o małych wymaganiach, które są łatwe w uprawie, ozdobne od wiosny do jesieni oraz długowieczne. Dzięki temu ogród zawsze będzie dekoracyjny. Niezastąpione są: bergenia, funkia, kocimiętka, liliowiec, piwonia, żurawka oraz liczne trawy (miskanty, trawa pampasowa, kostrzewa sina).

Jak pielęgnować rośliny na rabatach przy tarasie?

Przy projektowaniu rabat nie można zapomnieć o zaplanowaniu prac związanych z ich założeniem i pielęgnacją. To od nich w ogromnym stopniu zależy uroda kompozycji.

  • Co robić wiosną na rabacie przy tarasie?

Przekopujemy ziemię i dokładnie ją odchwaszczamy. Pozostawienie nawet nielicznych korzeni albo rozłogów niepożądanych roślin sprawi, że szybko odrosną i konieczne będzie pielenie.

W pierwszym roku nie trzeba zasilać roślin, robimy to dopiero w następnych latach, najlepiej kompostem, który wiosną rozkładamy warstwą 2 cm i lekko mieszamy z podłożem. Możemy stosować nawozy mineralne, najlepiej do kwitnących roślin.

Dbamy także o to, żeby linia rabaty była idealnie równa. Od strony trawnika docinamy ją szpadlem, najlepiej o specjalnym półokrągłym ostrzu.Trwałym rozwiązaniem jest położenie wzdłuż granicy rabaty niskiego obrzeża, na przykład z kamieni. Przestrzeń między roślinami możemy wyściółkować przekompostowaną korą albo zrąbkami.

  • Jak dbać latem o rośliny na rabacie przy tarasie?

Latem najważniejsze jest podlewanie. Regularnego nawadniania wymagają byliny w pierwszym roku po posadzeniu. Starsze lepiej podlewać rzadziej, ale większą ilością wody. Częste, ale niezbyt obfite nawadnianie powoduje, że rośliny tworzą płytki system korzeniowy tuż pod powierzchnią gleby (bo tam jest woda), co skutkuje ich większą wrażliwością na suszę. Najlepszą porą jest wczesny ranek lub popołudnie. Nie warto lać wody, kiedy mocno świeci słońce, bo zamiast dotrzeć do korzeni, wyparuje ona do atmosfery.

Czynnością, o której nie można zapominać, jest odchwaszczanie. Liczbę chwastów znacznie ograniczy ściółka z przekompostowanej kory,rozłożona między bylinami warstwą 5-7 cm.

Niekiedy pędy roślin pokładają się na ziemi, zwłaszcza pod wpływem deszczu i wiatru, w efekcie czego roślina traci ładny pokrój. Najbardziej narażone są byliny o cienkich pędach oraz dużych i ciężkich kwiatach (piwonie, słoneczniczki, rudbekie, bodziszki, ostróżki). Można temu zapobiec, stosując gotowe podpory z drutu lub tworzywa albo wbijając w ziemię gałęzie i przeplatając ich cienkie pędy. Powstanie naturalna konstrukcja, która po obrośnięciu będzie niewidoczna.

Niezbędnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Szpecą i osłabiają rośliny, ponieważ niepotrzebnie zawiązują nasiona. Ich obrywanie przedłuża kwitnienie bylin.

  • Jesienna pielęgnacja rabaty przy tarasie

Jesienią trzeba okryć około 10-centymetrową warstwą liści lub stroiszem wszystkie świeżo posadzone byliny, ponieważ nie zdążyły się jeszcze dobrze zakorzenić w nowym miejscu, a także wrażliwe na mróz rośliny cebulowe, inkarwille, pełniki, trytomy, zawilce japońskie, złocienie jesienne (chryzantemy) oraz niektóre trawy (na przykład miskant chiński i trawę pampasową – trzeba związać ich suche wiechy i okryć je stroiszem albo liśćmi).

Jeśli zima jest bezśnieżna i mroźna, należy osłonić byliny zimozielone: ciemierniki, płomyki szydlaste, posłonki, runianki, ubiorki wiecznozielone. Najlepiej jest okryć je cienką warstwą stroiszu, ewentualnie włókniną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.