Żywopłot z cisa - kiedy i jak założyć? Jaki cis na żywopłot? Jak sadzić i ciąć żywopłot z cisa?

2024-01-24 12:51

Żywopłot z cisa to praktyczne rozwiązanie umożliwiające zasłonięcie działki czy stworzenie obwódek w miejscach zacienionych. Cis na żywopłot lepiej sprawdza się w takich warunkach od większości gatunków iglastych, np. światłożądnych żywotników. Jak założyć i pielęgnować żywopłot z cisa? Odmiany cisa na żywopłot - które najlepsze?

Żywopłot z cisa
Autor: GettyImages Cis doskonale nadaje się na zimozielony żywopłot

Spis treści

  1. Zalety i wady żywopłotu z cisa
  2. Cis na żywopłot - wymagania
  3. Odmiany cisa na żywopłot - które najlepsze?
  4. Zakładanie żywopłotu z cisa
  5. Jak ciąć żywopłot z cisa?

Zalety i wady żywopłotu z cisa

Zalety:

  • piękna, dekoracyjna cały rok, zimozielona ściana;
  • małe wymagania świetlne;
  • niewielka tendencja do ogołacania z igieł, np. w dolnych partiach.
  • ważny gatunek pod względem przyrodniczym.

Wady:

  • dość duże wymagania glebowe;
  • wolny wzrost - trzeba poczekać 7-10 lat, by osłonił działkę (być może dłużej w miejscach całkowicie zacienionych);
  • odmiany owocujące mogą stanowić zagrożenie dla dzieci.

Cis na żywopłot - wymagania

Cis ma względnie niskie wymagania świetlne (dobra roślina do cienia), natomiast należy zapewnić mu odpowiednie warunki glebowe. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o lekko zasadowym odczynie. Nie lubi skrajności – gleb piaszczystych, mocno zakwaszonych i podmokłych. Te pierwsze można użyźnić mieszając z obornikiem w roku poprzedzającym sadzenie cisa na żywopłot, zaś zakwaszone odkwasza się przez jesienną aplikację nawozu wapniowego. Z uprawy w miejscach nadmiernie wilgotnych lepiej zrezygnować.

Cis może być sadzony nawet w pobliżu wysokich drzew. Optymalne są miejsca osłonięte. Cisy rosnące w żywopłocie powinno się podlewać w czasie suszy. Dobrym rozwiązaniem jest system nawadniania kropelkowego. Podlewanie cisów warto wykonywać także zimą, dzięki czemu można zapobiec tzw. suszy fizjologicznej. Cis dobrze reaguje na ściółkowanie.

Przeczytaj też:

Odmiany cisa na żywopłot - które najlepsze?

Cis jest rośliną trującą, a do najbardziej toksycznych organów zalicza się nasiona (sama osnówka jest jadalna). Rzeczywiste zagrożenie stanowią więc owoce o atrakcyjnym wyglądzie. Dlatego przy posiadaniu małych dzieci i ich częstych wizytach w ogrodzie bezpieczniejszą opcją jest uprawa odmian męskich, niezawiązujących owoców (cis jest rośliną dwupienną).

Do najpopularniejszych cisów na żywopłot należą:

  • cis pośredni (Taxus media) ‘Hillii’ - średnio dorasta do 3-4 m wysokości (przy braku kontroli wzrostu),
  • cis pośredni ‘Hatfieldii’ - osiąga 1,5 m wysokości, jest więc doskonały do tworzenia niskich żywopłotów,
  • cis pośredni ‘Aureomarginata’ - o złocisto-zielonych igłach, ma duże walory dekoracyjne, a zarazem nieco większe wymagania świetle.

Na żywopłoty wykorzystuje się także wiele odmian żeńskich cisu pospolitego (Taxus baccata). W przypadku takiego żywopłotu, co kilka-kilkanaście krzewów należy umieścić sadzonkę cisu męskiego. Jako zapylacz dobrze sprawdza się odmiana ‘Hillii’. Cis pospolity owocujący ma większe walory dekoracyjne (piękne owoce), a przy tym zapewnia wartościowy pokarm wielu gatunkom ptaków, w tym kwiczołom i kosom.

Przeczytaj też:

Zakładanie żywopłotu z cisa

Żywopłot z cisu najlepiej zakładać wiosną, na przełomie sierpnia i września bądź na początku jesieni. Lepiej unikać sadzenia cisów podczas letnich upałów oraz po mocnych opadach deszczu, gdyż w ogrodzie można narobić szkód przez samo deptanie lub przewożenie sadzonek taczką.

Techniki zakładania żywopłotu z cisa są różne – czasem rośliny sadzi się „w trójkątach” w dwóch rzędach. Jest to możliwe w przypadku cisów, ale częściej stawia się na proste, jednorzędowe ściany. Średnia odległość między cisami wynosi 50 cm. Można sadzić nieco rzadziej, wtedy żywopłot wolniej zagęszcza się, ale oszczędza się na liczbie sadzonek, a rośliny mają więcej miejsca do rozwoju.

Stanowisko sadzenia powinno być oczyszczone, przekopane i spulchnione. Krzewy sadzi się w dołkach dwukrotnie większych od średnicy bryły korzeniowej. Korzeni nie wolno zawijać (rezultat - deformacja systemu korzeniowego). Należy pogłębić dołek, a w ostateczności lepszym rozwiązaniem jest skrócenie korzeni. Rośliny po posadzeniu należy obficie podlać.

Przeczytaj też:

Jak ciąć żywopłot z cisa?

Żywopłot z cisa najczęściej przycina się dwukrotnie w ciągu roku:

  • pierwszy zabieg wykonuje się w kwietniu bądź na przełomie kwietnia i maja (wtedy przypada okres kwitnienia i pylenia),
  • drugi raz przycina się w czerwcu bądź lipcu.

Dzięki cięciu krzewy cisów atrakcyjnie zagęszczają się. Cięcie późnowiosenne lub letnie jest nieco słabsze – traktuje się je jako korygujące. Nie można go wykonywać zbyt późno (nie później niż na początku sierpnia). Cis potrzebuje czasu, by zregenerować się przed nadejściem zimy.

W przypadku żywopłotu, który osiągnął docelowe rozmiary usuwa się całe przyrosty – na wysokość i szerokość. Zdarza się, że trzeba obniżyć wysokość żywopłotu, wtedy cięcie jest radykalne. Nie trzeba się go bać, krzewy cisów łatwo regenerują się, a odrastają nawet z pędów, na których nie było igieł. Pod tym względem jest efektywniejszy niż żywotniki, cyprysy czy cyprysiki.

Żywopłot z cisu potrzebuje czasu, aby stać się szczelną ścianą osłaniającą działkę, jednakże założenie go jest w wielu przypadkach praktyczniejsze od sadzenia tuj bądź innych popularnych gatunków krzewów na żywopłot.

Przeczytaj też:

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Żywopłot w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.