Ziołowe herbatki. Rośliny i kwiaty z ogrodu na zdrowe herbatki ziołowe

Herbatki ziołowe możemy przygotować z wielu roślin i kwiatów, które rosną w naszym ogrodzie. Najpopularniejsze są herbatki ziołowe z mięty, rumianku i melisy. Jakie jeszcze zioła i kwiaty z ogrodu nadają się na ziołowe herbatki?

Do niedawna ziołowe herbatki były mało popularne, gdyż kojarzono je głównie z okresem grypowym lub z ziołową apteczką babci. Moda na ekologię sprawiła jednak, że wróciły do łask i ponownie zagościły na naszych stołach. Roślinami najczęściej polecanymi na ziołowe herbatki są:

>>Przeczytaj też: Zioła w ogrodzie. Jakie zioła uprawiać w ogrodzie. Wybór gatunków ziół

Roślinne herbatki ziołowe

Dzięki ziołowym herbatkom możemy zrelaksować po ciężkim dniu pracy (melisa) lub złagodzić dolegliwości związane z zaburzeniami trawienia (mięta, rumianek). Każde z ziół możemy stosować oddzielnie lub łączyć je ze sobą, tworząc ciekawe kompozycje smakowe.
Rośliny można też dodawać do innych napojów, poprawiając w ten sposób ich smak i aromat, np. lemoniada z miętą, kompot truskawkowo-rabarbarowy z miętą, herbata owocowa z liściem melisy.

Herbatki ziołowe z kwiatów

Herbatkę ziołową można jednak przygotować nie tylko z ziół, ale też z wielu kwiatów. Znakomity smak będzie miał napój przygotowany na bazie płatków dzikiej róży lub herbatka z kwiatów czarnej malwy, nagietka lekarskiego czy robinii akacjowej (nazywanej błędnie akacją). Róża zadba o piękny aromat herbaty, czarna malwa zapewni jej wspaniałą, rubinową barwę, a nagietek i robinia pomogą uprać się z niektórymi problemami zdrowotnymi, takimi jak stany zapalne układu pokarmowego czy kłopoty trawienne. Na chłodne, jesienne wieczory doskonałym wyborem będą natomiast aromatyczne kwiaty lipy i czarnego bzu, które posiadają właściwości rozgrzewające i napotne, a dla osób cierpiących na kłopoty z krążeniem, idealne będą kwiaty głogu, które znakomicie wpływają na serce i układ krążenia.

Przygotowując z roślin herbatki i napoje, warto pamiętać, że najsilniejszy smak i aromat posiadają rośliny suszone. Wyjątkiem może być mięta, której liście smakują równie intensywnie w postaci świeżej jak i suszonej.

>>Przeczytaj też: Jak konserwować zioła. Konserwowanie ziół: suszenie, mrożenie i inne sposoby

Jak zbierać zioła i kwiaty na ziołowe herbatki

Zanim jednak wybierzemy się do ogrodu lub na pobliską łąkę w poszukiwaniu ciekawych roślin na ziołową herbatkę, powinniśmy znaleźć informacje na ich temat w fachowej literaturze, gdyż wiele gatunków posiada właściwości trujące (np. naparstnica, konwalia, zawilec) lub w różny sposób niekorzystnie wpływające na nasze zdrowie (np. spożywanie latem dziurawca może grozić fotouczuleniema, a ostropest plamisty może wchodzić w interakcje z różnymi lekami). Wiedza i umiejętność rozpoznawania poszczególnych roślin, pomogą nam cieszyć się wspaniałym smakiem ziół i kwiatów oraz pozwolą uniknąć poważnych kłopotów zdrowotnych. Zbierając zioła powinniśmy też pamiętać, że nie należy ich pozyskiwać z terenów zanieczyszczonych lub z miejsc, gdzie stosowano chemiczne środki ochrony roślin.

>>Przeczytaj też: Uprawa ziół w domu: poradnik. Zioła w doniczkach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE