Warzywa łatwe w uprawie - 8 świetnych warzyw dla początkujących

2024-02-02 12:29

Warzywa łatwe w uprawie to propozycja dla tych, którzy myślą że nie poradzą sobie z samodzielną uprawą warzyw w przydomowych ogrodach czy na działkach. Poznajcie 8 najlepszych warzyw, których uprawa naprawdę nie jest trudna!

Spis treści

  1. Uprawa warzyw - wybór stanowiska i przygotowanie podłoża
  2. Warzywa łatwe w uprawie o krótkim okresie wegetacji
  3. Warzywa łatwe w uprawie o dłuższym okresie wegetacji

Warzywa z własnego ogródka z pewnością są zdrowsze i smaczniejsze niż kupione w sklepie. Mimo to często rezygnujemy z uprawy warzyw, pozostawiając to zadanie doświadczonym ogrodnikom. Amatorska uprawa warzyw wcale nie musi być jednak trudna, o ile wybierzemy odpowiednie gatunki roślin i posadzimy je na właściwym stanowisku.

Uprawa warzyw - wybór stanowiska i przygotowanie podłoża

Większość roślin użytkowych preferuje miejsca słoneczne oraz gleby żyzne, dobrze uprawione i wilgotne. Dlatego też uprawę warzyw należy zaplanować w odsłoniętej części ogrodu, gdzie rośliny nie będą narażone na zacienienie przez duże drzewa lub budynki. Stanowisko należy też odpowiednio przygotować, odchwaszczając i przekopując podłoże. Jeśli posiadamy w ogrodzie dobrze rozłożony kompost, na tydzień przed sadzeniem lub siewem warzyw, warto rozłożyć go na rabatach i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Bez odpowiedniej wiedzy innego zasilania lepiej nie stosować, gdyż nawozy można łatwo przedawkować, doprowadzając do poważnego uszkodzenia młodych roślin.

Po przygotowaniu podłoża, w warzywniku należy wyznaczyć grządki i ścieżki. Ich liczba powinna być uzależniona od ilości uprawianych gatunków.

Warzywa łatwe w uprawie o krótkim okresie wegetacji

Na początek warto skupić się jedynie na kilku warzywach łatwych w uprawie, z którymi nie powinno być zbyt wiele problemów. Należą do nich głównie warzywa o krótkim okresie wegetacji, np.:

Jeśli zbiory warzyw mają być udane, musimy przede wszystkim przestrzegać właściwego terminu siewu i sadzenia roślin. Rzodkiewka, szpinak i sałata to rośliny dnia długiego, które zakwitają, gdy dzień trwa powyżej 12 godzin. Poza tym nie lubią zbyt wysokich temperatur i są wrażliwe na suszę, dlatego powinny być uprawiane tylko wiosną lub jesienią (z wyjątkiem odmian, przeznaczonych do uprawy w okresie letnim).

Najbardziej uniwersalny jest koper ogrodowy, który może być wysiewany sukcesywnie przez cały sezon. Jego nasiona kiełkują jednak tylko wtedy, gdy podłoże jest dostatecznie wilgotne. Rzodkiewka, koper i szpinak mogą być uprawiane z siewu nasion wprost do gruntu, sałata natomiast powinna być sadzona w postaci gotowej rozsady.

Warzywa łatwe w uprawie o dłuższym okresie wegetacji

W warzywniku warto również posadzić rośliny o nieco dłuższym okresie wegetacji, których uprawa także nie powinna przysparzać problemów. Należą do nich między innymi:

Fasola i cukinia są wrażliwe na przymrozki, dlatego należy wysiewać je dopiero po 15. maja, umieszczając nasiona punktowo. Burak liściowy wysiewa się natomiast w rzędy wczesną wiosną (w kwietniu).

Kiedy siać warzywa? Kalendarz siewu 20 popularnych warzyw. Które warzywa wysiewać na rozsadę, a które bezpośrednio do gruntu?

Uprawa ziół i warzyw w skrzynkach

Te warzywa nie są bardzo popularne. rozpoznaj 10 mniej znanych warzyw

Pytanie 1 z 10
To warzywo to:
Ciecierzyca pospolita
Nasi Partnerzy polecają