Uprawa bobu w ogrodzie. BÓB uprawa w przydomowym ogrodzie warzywnym

2013-07-04 13:20 Magdalena Michalak

BÓB uprawa: poradnik. Bób to popularne warzywo, chętnie sadzone w przydomowych ogrodach warzywnych. Podpowiadamy jak uprawiać bób w ogrodzie. Uprawa bobu w warzywniku: poradnik.

Bób (łac. Vicia faba) to roślina jednoroczna z rodziny bobowatych (Fabaceae), uprawiana jako warzywo i pasza dla zwierząt w wielu krajach świata, także w Polsce. Jeśli chcesz posadzić bób w ogrodzie warzywnym, przeczytaj nasz poradnik o uprawie bobu.

Dlaczego warto sadzić i uprawiać bób w ogrodzie, czy na działce?

Bób ma cenne wartości odżywcze: jest rośliną strączkową zasobną w łatwo przyswajalne białko roślinne, błonnik, fosfor, wapń, żelazo oraz witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina) i witamina C.
Owocem bobu jest strąk dorastający do około 12 cm długości i zwisający na roślinie w dół. Strąk zawiera 2–5 najczęściej jasnożóltych lub jasnozielonych nasion nerkowatego kształtu, długości do 35 mm, rozdzielonych gąbczastymi przegródkami.
Bób uprawa: bób jest odporny na chłody, wytrzymuje przymrozki nawet do -5 st.C. Bób kiełkuje już w temperaturze 3-4 st.C, a optymalna temperatura wzrostu wynosi 18–22 st.C.

Zobacz film: Dlaczego warto jeść bób

Uprawa bobu w ogrodzie

Bób uprawa: stanowisko. Stanowisko do uprawy bobu powinno być słoneczne, ale może też być półcieniste, a gleba ciężka, gliniasta, wilgotna, bogata w próchnicę, o wysokiej wilgotności. Optymalny odczyn gleby dla bobu wynosi pH 6,5-7, gleba nie może być kwaśna. Na glebach lżejszych, piaszczystych, można uprawiać bób po nawiezieniu kompostem. Na glebach lżejszych bób uprawia się w pierwszym roku po oborniku, natomiast na glebach żyznych można go uprawiać w latach późniejszych po zastosowaniu obornika. Obornik stosujemy jesienią w dawce 30 kg/10 m2.
Bobu nie zaleca się uprawiać po innych warzywach strączkowych, natomiast można go uprawiać po wszystkich innych warzywach.

Czytaj też: Warzywa strączkowe – znane i mniej znane, które można uprawiać w ogrodzie

Bób uprawa: sadzenie

Bób sadzenie: bób najczęściej jest uprawiany z nasion wysiewanych wprost do gruntu już pod koniec marca i na początku kwietnia, w rzędach oddalonych od siebie o 40–50 cm. Nasiona bobu wysiewa się gniazdowo, po 2–3 nasiona co 20 cm, na głębokość 5–6 cm. Bób można też uprawiać z rozsady – ten sposób przyspiesza termin zbioru o około 2 tygodnie.

Uprawa bobu: pielęgnacja

Bób należy regularnie podlewać, szczególnie w okresach bez deszczu. Po każdym podlewaniu i po deszczach glebę trzeba spulchnić. Grządki z bobem trzeba odchwaścić dwa razy: pierwszy raz po wzejściu roślin, a drugi przed kwitnieniem.
Bób dojrzewa w lipcu–sierpniu. Strąki bobu zbieramy, gdy są duże i dojrzałe, a nasiona oraz zawiązek pędu i korzenia (cienki, podłużny znaczek w dolnej części nasiona) są zielone. Zawiązek czarny świadczy, że nasiona są przejrzałe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE