Uprawa bobu w ogrodzie. Bób uprawa w przydomowym ogrodzie warzywnym

2020-06-10 11:34

Bób uprawa: poradnik. Bób to popularne warzywo, chętnie sadzone w przydomowych ogrodach warzywnych. Podpowiadamy jak uprawiać bób w ogrodzie. Uprawa bobu w warzywniku: poradnik.

Bób (łac. Vicia faba) to roślina jednoroczna z rodziny bobowatych (Fabaceae), uprawiana jako warzywo i pasza dla zwierząt w wielu krajach świata, także w Polsce. Jeśli chcesz posadzić bób w ogrodzie warzywnym, przeczytaj nasz poradnik o uprawie bobu.

Dlaczego warto uprawiać bób w ogrodzie?

Bób ma cenne wartości odżywcze: jest rośliną strączkową zasobną w łatwo przyswajalne białko roślinne, błonnik, fosfor, wapń, żelazo oraz witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina) i witamina C. Owocem bobu jest strąk dorastający do około 12 cm długości i zwisający na roślinie w dół. Strąk zawiera 2–5 najczęściej jasnożółtych lub jasnozielonych nasion nerkowatego kształtu, długości do 35 mm, rozdzielonych gąbczastymi przegródkami.

Uprawa bobu w ogrodzie

Bób jest odporny na chłody, wytrzymuje przymrozki nawet do -5 st.C. Bób kiełkuje już w temperaturze 3-4 st.C, a optymalna temperatura wzrostu wynosi 18–22 st.C.

Stanowisko dla bobu powinno być słoneczne, ale może też być półcieniste, a gleba ciężka, gliniasta, wilgotna, bogata w próchnicę, o wysokiej wilgotności. Optymalny odczyn gleby dla bobu wynosi pH 6,5-7, gleba nie może być kwaśna. Na glebach lżejszych, piaszczystych, można uprawiać bób po nawiezieniu kompostem. Na glebach lżejszych bób uprawia się w pierwszym roku po oborniku, natomiast na glebach żyznych można go uprawiać w latach późniejszych po zastosowaniu obornika. Obornik stosujemy jesienią w dawce 30 kg/10 m2.Bobu nie zaleca się uprawiać po innych warzywach strączkowych, natomiast można go uprawiać po wszystkich innych warzywach.

Czytaj też:

Bób uprawa wysiew nasion

Bób sadzenie: bób najczęściej jest uprawiany z nasion wysiewanych wprost do gruntu już pod koniec marca i na początku kwietnia, w rzędach oddalonych od siebie o 40–50 cm. Nasiona bobu wysiewa się gniazdowo, po 2–3 nasiona co 20 cm, na głębokość 5–6 cm. Bób można też uprawiać z rozsady – ten sposób przyspiesza termin zbioru o około 2 tygodnie.

Wiosenny kalendarz wysiewu nasion warzyw i kwiatów do gruntu >>>

Uprawa bobu - pielęgnacja i zbiory

Bób należy regularnie podlewać, szczególnie w okresach bez deszczu. Po każdym podlewaniu i po deszczach glebę trzeba spulchnić. Grządki z bobem trzeba odchwaścić dwa razy: pierwszy raz po wzejściu roślin, a drugi przed kwitnieniem. Bób dojrzewa w lipcu–sierpniu. Strąki bobu zbieramy, gdy są duże i dojrzałe, a nasiona oraz zawiązek pędu i korzenia (cienki, podłużny znaczek w dolnej części nasiona) są zielone. Zawiązek czarny świadczy, że nasiona są przejrzałe.

Jak przyspieszyć zbiory warzyw. Sposoby na wcześniejsze plony >>>

Terminarz zbioru warzyw: jakie warzywa zbieramy we wrześniu, październiku, listopadzie >>>

Bób
Autor: GettyImages Bób zbieramy w lipcu–sierpniu

QUIZ: Bób - czy wiesz, dlaczego jest zdrowy?

Pytanie 1 z 10
Sezon na bób przypada na miesiące:
Bób - Jak kupować, ugotować, co przyrządzić z bobu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE