Trawnik po zimie - jak go zregenerować? Te zabiegi przywrócą go do życia!

2024-02-13 14:14

Jak zadbać o trawnik po zimie? Jakie zabiegi na trawnik po zimie warto wykonać? Czym posypać trawnik po zimie, żeby odżył. Te zabiegi polecają ogrodnicy. Czas się przygotować!

Trawnik po zimie - co robić?
Autor: GettyImages Trawnik po zimie zazwyczaj nie wygląda ładnie. Co robić, aby w sezonie był jak na naszym zdjęciu?

Spis treści

  1. Trawnik po zimie grabimy i wałujemy
  2. Naprawiamy zniszczone fragmenty
  3. Napowietrzanie trawnika - ja to zrobić?
  4. Czym posypać trawnik po zimie?

Podpowiadamy, co zrobić, by znów mieć ładny trawnik w sezonie. By go odnowić po zimie należy wykonać poniższe zabiegi pielęgnacyjne. Zaczynamy je, kiedy rozmarznie ziemia i darń obeschnie.

Trawnik po zimie grabimy i wałujemy

Do usunięcia zeschniętej trawy, liści i patyków najlepsze są sprężyste grabie o wachlarzowatym kształcie. Grabienie jest dobrą okazją do przyjrzenia się darni. Jeśli znajdziemy miejsca zachwaszczone, wyschnięte czy sfilcowane, należy poddać je dalszym zabiegom.

Wizyta kreta lub działanie mrozu mogły pozostawić w trawie ślady w postaci kopczyka ziemi bądź wysadzin mrozowych (na skutek zamarzania i rozmarzania wody pod korzeniami darń została uniesiona). Kretowiska należy usunąć, wpychając ziemię z powrotem do dołu i rozgarniając resztę, a następnie trawnik zwałować. W każdym dołku można zakopać preparat odstraszający krety.

Do wyrównania powierzchni trawnika nadaje się wał o ciężarze 70-80 kg. Może się zdarzyć, że wałowanie nie wyrówna wszędzie gruntu. Dołki należy zniwelować przez odcięcie darni na krzyż przez środek dołka lub z trzech stron z boku, odwinięcie jej na bok i uzupełnienie ubytku substratem ogrodniczym do trawników.

Wałowanie trawnika
Autor: GettyImages Wałowanie trawnika

Naprawiamy zniszczone fragmenty

Miejsc, gdzie trawa wyschła, np. na skutek choroby, zwłaszcza małych fragmentów, czasem nie warto ratować. Taką darń lepiej usuńmy i powstałą dziurę załatajmy jej fragmentem wyciętym spod drzew lub krzewów. Tam ich brak nie będzie rzucał się w oczy, a my uzyskamy darń o identycznej strukturze.

Na większych połaciach, zniszczonych np. przez pleśń śniegową, należy dokładnie wygrabić murawę i dosiać nasiona takiej samej mieszanki, jaką stosowaliśmy przy zakładaniu trawnika, lub mieszanki regeneracyjnej. Dosiany fragment trzeba przykryć cieniutką warstwą ziemi, zwałować i podlać.

Trawnik
Autor: Mariusz Bykowski Wiosną trzeba odpowiednio zadbać o trawnik

Napowietrzanie trawnika - ja to zrobić?

W zależności od stanu trawnika możemy napowietrzyć go np. przez równomierne nakłucie widłami na głębokość 8-10 cm. Zrobimy to szybciej, wykorzystując aerator. Punktowe przecięcie darni umożliwi lepszy dostęp powietrza do gleby oraz poprawi wnikanie wody i nawozów. Przecięcie korzeni pobudzi zaś roślinę do intensywniejszego wzrostu.

W miejscach sfilcowanych, to znaczy pokrytych mchem i gąszczem martwych źdźbeł i korzeni trawy, należy zastosować wertykulator. Urządzenie to przecina darń na głębokość 5-6 cm, dzięki czemu do korzeni łatwiej docierają woda, nawozy i powietrze. Wertykulację należy przeprowadzić w dwóch prostopadłych do siebie kierunkach. Po zabiegu trzeba starannie wygrabić trawnik, a także rozsypać piasek, który uzupełni ubytki i pozwoli swobodnie rozrastać się trawie.

Czym posypać trawnik po zimie?

Po reanimacji trawnika zasilamy go nawozem. Najlepszym nawozem będzie ten bogaty w azot, który jest potrzebny roślinom do prawidłowego wzrostu. Nawóz należy rozsypać równomiernie, uważając, żeby jego większe skupiska nie spaliły murawy, a następnie podlać trawnik, tak aby strumień wody zmył nawóz z liści do gleby.

Regeneracja trawnika po zimie
Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?