Rozmnażanie monstery - jak można rozmnożyć samodzielnie monsterę?
Jeśli chcemy powiększyć swoją domową kolekcję monster, wcale nie musimy wydawać pieniędzy na zakup nowych okazów. Spróbujmy samodzielnie rozmnożyć monsterę i w ten sposób zdobyć nowe egzemplarze. Sposobów rozmnażanie monstery jest kilka. Warto spróbować! Podpowiadamy, jak można rozmnożyć monsterę.
Spis treści
- Rozmnażanie monstery przez sadzonki pędowe ukorzenione w wodzie
- Rozmnażanie monstery z liścia
- Rozmnażanie monstery przez odkłady poziome
- Rozmnażanie monstery przez odkłady powietrzne
- Rozmnażanie monstery przez podział
- Rozmnażanie monstery przez nasiona
Monstera w ostatnim czasie stała się jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Zarówno efektowna i okazała monstera dziurawa, jak i jej mniejsze kuzynki (takie jak monstera Adansona 'Monkey Mask' czy monstera minima), to nasi ulubieńcy, bez których nie wyobrażamy sobie kolekcji roślin domowych. A ponieważ monstery są tak cenione i lubiane, warto wiedzieć, jak je rozmnażać, bo dzięki temu będziemy mogli pozyskać więcej egzemplarzy tych wspaniałych roślin, a także odratować egzemplarze zaniedbane lub zalane.
Rozmnażanie monstery przez sadzonki pędowe ukorzenione w wodzie
Jednym z najprostszych sposobów pozyskania nowych rośliny monstery jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe. Można to zrobić ścinając z dorodnego egzemplarza matecznego wierzchołkową część zdrowego, dobrze rozwiniętego, ale jeszcze niezdrewniałego pędu (najlepiej zrobić to wiosną) i umieszczając go w naczyniu wypełnionym wodą.
Pobrany pęd powinien mieć co najmniej 2-3 węzły z liśćmi, a jeśli to możliwe, także korzeń powietrzny lub jego zalążek, co pozwoli sadzące szybciej i lepiej się ukorzenić.
Ścięty pęd przed włożeniem do wody dobrze jest odłożyć w zacienione miejsce na godzinę lub dwie, co pozwoli na zasuszenie rany i rozpoczęcie tworzenia się w miejscu cięcia sprzyjającej ukorzeniu tkanki kalusowej. Po kilkunastu dniach na umieszczonym w wodzie pędzie powinny zacząć pojawiać się pierwsze korzonki. Kiedy rozwinie się ich już spora wiązka, sadzonkę możemy umieścić w doniczce wypełnionej odpowiednim dla monstery podłożem.
Rozmnażanie monstery z liścia
Minimalistyczną wersją tego sposobu rozmnażania monstery jest ukorzenianie w wodzie pojedynczego liścia pobranego z rośliny matecznej wraz z kawałkiem pędu i zalążkiem lub rozwiniętym już korzonkiem powietrznym. Pobrany liść musi mieć choć niewielki kawałek pędu z węzłem, bo z samego ogonka liściowego korzeni nie wypuści. Ukorzenić może się natomiast fragment pędu bez liści, pobrany z dowolnej części ściętego, dłuższego pędu, ale posiadający co najmniej jeden węzeł (zgrubienie na pędzie, z którego wyrastają liście) i jeden korzonek powietrzny.
Jeśli jednak boimy się ciecia i martwimy się, że zniszczymy w ten sposób całą roślinę, a pobrana z niej sadzonka i tak się nie ukorzeni, możemy spróbować bardziej zachowawczej metody rozmnażania monstery - rozmnażania przez odkłady.
Przeczytaj też:
Autor: GettyImages
Monstera to roślina doniczkowa osiągająca docelowo znaczne rozmiary
Rozmnażanie monstery przez odkłady poziome
Rozmnażanie monstery przez odkłady poziome polega na położeniu pędu na ziemi i przymocowaniu go w miejscu zgrubienia (węzła) specjalną szpilką ogrodniczą lub wygiętym w łuk, nierdzewnym drucikiem do podłoża. Kiedy taki przygięty pęd się ukorzeni, można bez obaw odciąć go od egzemplarza matecznego i posadzić w nowej doniczce. Ten sposób wymaga jednak sporo miejsca w donicy i nie sprawdzi się w przypadku grubych, masywnych pędów monstery dziurawej.
Rozmnażanie monstery przez odkłady powietrzne
Kiedy nie jest możliwe wykonanie odkładów poziomych, możemy spróbować monsterę rozmnożyć przez odkłady powietrzne. W tym celu wybieramy silny, dorodny, mocny pęd, nacinamy lekko jego skórkę dookoła pędu pod wybranym węzłem, wkładamy w nacięcie wykałaczkę lub kamyczek, aby rana się nie zabliźniła (można nawet zdjąć z pędu kilkumilimetrowej szerokości pasek skórki na kształt pierścienia) i otulamy takie miejsce wilgotnym mchem torfowcem lub podłożem do sadzonek (takie podłoże jest luźne i przewiewne, a przy tym dobrze utrzymuje wilgoć). Aby mech nie wysechł, a korzonki mogły się rozwijać, całość owijamy folią.
Kiedy wewnątrz takiego pakunku zauważymy rozwijające się korzonki, możemy już odciąć gotową sadzonkę i umieść ją w osobnej doniczce wypełnionej ziemi.
Zamiast zakładać torf na pęd, możemy owinąć nim sam korzeń powietrzny i poczekać, aż wypuści liczne, młode korzonki (korzonek powietrzny możemy też umieścić w zawieszonej na pędzie plastikowej doniczce wypełnionej wodą), co pozwoli już bez obaw ściąć wierzchołek pędu z ukorzenionym korzonkiem powietrznym i posadzić go w nowej doniczce. Ta metoda jest stosunkowo bezpieczna, ale ukorzenianie sadzonki może trwać naprawdę długo (nawet kilka miesięcy), wiec musimy uzbroić się w cierpliwość.
Rozmnażanie monstery przez podział
Znacznie szybciej, bo natychmiast, pozyskamy nowe egzemplarze rośliny rozmnażając przez podział rozrośnięte, rozkrzewione i dorodne monstery. Wystarczy podczas przesadzania rozdzielić poszczególne sadzonki wraz z całym systemem korzeniowym i posadzić je w osobnych doniczkach.
Rozmnażanie monstery przez nasiona
Jeśli mamy okazję nabycia świeżych, dobrej jakości nasion monstery (np. w sklepach internetowych), możemy również spróbować rozmnożyć roślinę przez nasiona, ale nie jest to łatwe, bo nasiona do skiełkowania potrzebują dość wysokiej temperatury i wilgotności. W dobrych warunkach powinny wykiełkować po 2-3 tygodniach. Siewkom należy zapewnić dużo rozproszonego światła, a gdy podrosną, przesadzić je do doniczek.
Przeczytaj też:
- Podpora do monstery - jak podeprzeć monsterę? Podpórki i paliki do monstery
- Przesadzanie monstery - jak przesadzać monsterę krok po kroku?
Autor: GettyImages
Monstera adansonii jest dużo mniejsza od monstery dziurawej, dlatego można ją ustawiać w mniejszych pomieszczeniach