Rośliny doniczkowe latem. Jak zabezpieczyć kwiaty doniczkowe podczas urlopu

2018-08-03 15:45 Opracowanie: redakcja serwisu
rosliny-doniczkowe-podczas-urlopu
Autor: photos.com Wyjeżdżając na urlop należy zatroszczyć sie o rośliny domowe

Wiele osób zastanawia się, co zrobić z roślinami pokojowymi podczas urlopu. Podpowiadamy jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe na czas urlopu, aby nie uschły.

Rośliny doniczkowe uprawiane we wnętrzach potrzebują właściwej pielęgnacji cały rok. Latem najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie roślin. Co zrobić z roślinami, gdy wybieramy się na urlop i nie możemy regularnie podlewać naszych roślin domowych?

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe: jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe

Jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe przed urlopem

Najlepiej poprosić kogoś z rodziny lub znajomych, aby podczas naszej nieobecności zaopiekował się roślinami w naszym domu. Przed wyjazdem dokładnie poinformujmy tę osobę, jak często i jakimi dawkami należy podlewać poszczególne rośliny. Dzięki temu unikniemy błędów, np. codziennego podlewania kaktusów.
Jeśli jednak nie mamy komu powierzyć opieki nad naszymi kwiatami doniczkowymi, musimy zatroszczyć się o nie sami.
Po pierwsze nie zostawiajmy na czas naszej nieobecności roślin na nasłonecznionych parapetach. Najlepiej wszystkie rośliny przenieść w chłodniejsze i lekko ocienione miejsce.
Jeśli wyjeżdżamy na kilka dni, wystarczy dobrze podlać rośliny w doniczkach tuż przed wyjazdem. Podlewamy w ten sposób, aby całe podłoże w doniczce zostało uwodnione, a nieco wody pozostało także w podstawce.
Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, warto po podlaniu wstawić rośliny w doniczkach do dużych misek lub innych pojemników wypełnionych wodą. Woda powinna sięgać nie więcej niż do połowy wysokości doniczek.
W sklepach ogrodniczych i w kwiaciarniach można kupić specjalne domowe urządzenia do nawadniania, które pozwalają na dawkowanie wody w miarę wysychania podłoża w doniczce. Możemy także samodzielnie przygotować takie „urządzenia”, na przykład wkładając jeden koniec grubego sznurka z lnu lub bawełny do podłoża w doniczce a drugi do naczynia z wodą – woda podsiąkając po sznurze będzie dochodziła do doniczki.
Innym sposobem jest napełnienie plastikowej butelki wodą i umocowanie jej do góry dnem w podłożu w doniczce – woda stopniowo będzie wypływać nawadniając jednocześnie ziemie w doniczce.

>>Przeczytaj też: Automatyczne podlewanie roślin na balkonie i w domu. Automatyczna konewka

rosliny-doniczkowe-podczas-urlopu
Autor: photos.com Wyjeżdżając na urlop należy zatroszczyć sie o rośliny domowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE