Oliwnik wielokwiatowy – wymagania, uprawa i zastosowanie

2021-08-25 21:15

Oliwnik wielokwiatowy (Elaeagnus multiflora) to krzew o jadalnych owocach, który w Polsce dopiero zyskuje popularność. Pochodzi z Japonii, gdzie jest uprawiany w celach praktycznych, ale także ozdobnych. Jakie wymagania ma oliwnik wielokwiatowy? Jak go uprawiać?

Oliwnik wielokwiatowy
Autor: GettyImages Oliwnik wielokwiatowy jest gatunkiem mało wymagającym. Plon udaje się uzyskać nawet osobom początkującym

Oliwnik wielokwiatowy (Elaeagnus multiflora) należy do rodziny oliwnikowatych (Elaeagnaceae). To kuzyn popularniejszego w Polsce oliwnika wąskolistnego (Elaeagnus angustifolia). Jest potocznie znany jako jagoda gumi.

Pielęgnacja ogrodu - przycinanie krzewów ozdobnych

Krótka charakterystyka oliwnika wielokwiatowego

Oliwnik wielokwiatowy zwykle osiąga 2 m, rzadziej 3 m wysokości. Rośnie jako wysoki krzew lub niewysokie drzewo. Liście są owalne, skórzaste, matowe, jasnozielone z wierzchu i srebrzyste od przodu. Kwitnie od kwietnia do maja. Wytwarza liczne kwiaty. Są drobne o białej lub jasnożółtej barwie.

To gatunek miododajny. W czerwcu i lipcu dojrzewają owoce oliwnika wielokwiatowego. Są owalne, ciemnoczerwone lub czerwonobrązowe o długości 1-1,5 cm. Mają kwaskowaty smak kojarzący się z czarną porzeczką.

Oliwnik wielokwiatowy - najważniejsze wymagania

Oliwnik wielokwiatowy jest gatunkiem mało wymagającym. Plon udaje się uzyskać nawet osobom początkującym. Pewne wymagania należy jednak spełnić, aby rośliny atrakcyjnie wyglądały, obficie kwitły i wykształcały dużo owoców.

  • Stanowisko dla oliwnika: do uprawy najlepiej wybierać miejsce słoneczne, wtedy obficie owocuje. W rzeczywistości gatunek radzi sobie także w półcieniu. Lubi stanowiska wolne od silnych wiatrów.
  • Podłoże dla oliwnika: preferuje podłoża lekkie lub średnio zwięzłe, przepuszczalne, umiarkowanie suche o odczynie od obojętnego do lekko alkalicznego. Radzi sobie w miejscach ruderalnych. Należy unikać gleb gliniastych i podmokłych.
  • Ochrona oliwnika przed mrozem: Wymaga ochrony przed zimą (okrywanie). W srogie lub bezśnieżne zimy może przemarzać, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach Polski. Dotyczy to głównie młodych, kilkuletnich sadzonek. Nie szkodzą mu natomiast wiosenne przymrozki.
  • Rozmnażanie oliwnika: zwykle wymaga zapylenia krzyżowego. Warto w pobliżu sadzić odmiany zapylające. Natomiast do odmian samopylnych należy m.in. 'SSP'

Przeczytaj też:

Samopylne i obcopylne drzewa owocowe: które drzewa wymagają zapylacza, a które zapylają się same >>>

Uprawa oliwnika wielokwiatowego

  • Sadzenie oliwnika: Oliwniki wysadza się do gruntu jesienią lub wiosną (ten ostatni termin jest bezpieczniejszy). Warto pozostawić „drzewkom” trochę przestrzeni. Prawidłowa odległość sadzenia wynosi 1,5-2 m (gęściej w żywopłocie). Sadzonkę umieszcza się w gruncie na takiej samej głębokości jak rosła w doniczce.
  • Podlewanie oliwnika: młode rośliny wymagają podlewania, starsze dobrze radzą sobie z suszą.
  • Cięcie oliwnika: sporadycznie wykonuje się cięcie, które pozwala na utrzymanie atrakcyjnego pokroju.
  • Nawożenie oliwnika: regularne nawożenie nie jest konieczne. Roślina ma niewielkie wymagania, a dodatkowo wchodzi w symbiozę z bakteriami, które wiążą azot z powietrza.
  • Ochrona oliwnika przed chorobami: oliwnik wielokwiatowy jest dość odporny na choroby i szkodniki.

W sadach i na polu należy tylko chronić go przed podgryzaniem (np. przez sarny i zające). Dlatego trzeba sprawdzać szczelność ogrodzenia, opcjonalnie stosować repelenty. W przydomowym ogrodzie zwykle nie jest to potrzebne.

Przeczytaj też:

Cięcie krzewów ogrodowych o ozdobnych kwiatach i liściach >>>

Oliwnik wielokwiatowy
Autor: GettyImages Oliwnik wielokwiatowy jest gatunkiem miododajnym, a jego owoce są pokarmem dla ptaków

Zastosowanie oliwnika wielokwiatowego w przydomowym ogrodzie i znaczenie dla przyrody

Oliwnik wielokwiatowy warto sadzić w ogrodzie przy ogrodzeniach i w szpalerach (np. wzdłuż nawierzchni). Zaleca się łączyć 2-3 odmiany, dzięki temu plon będzie wyższy.

Roślina nadaje się także do tworzenia wielogatunkowych kompozycji krzewiasto-drzewiastych. Można ją posadzić na dużej rabacie pod warunkiem, że będzie regularnie przycinana. To ograniczy ekspansywny wzrost i zagłuszanie słabszych gatunków.

Szczególnie atrakcyjnie wygląda wiosną – w czasie kwitnienia – i na początku lata w okresie dojrzewania owoców. U niektórych odmian owoce długo utrzymują się na pędach. Jest gatunkiem miododajnym. W czasie owocowania stanowi pokarm dla ptaków. 

Ze względu na małe wymagania glebowe nadaje się na działki ROD, letniskowe oraz tereny uprzemysłowione. Służy do umacniania wydm i skarp. Nadaje się do ogrodów w dużych aglomeracjach miejskich. Ze względu na pochodzenie świetnie pasuje do ogrodu orientalnego. Ma naturalny, nieco dziki wygląd, dlatego nadaje się do innych stylów urządzania – od rustykalnego po angielski.

warto wiedzieć
Oliwnik wielokwiatowy

Autor: GettyImages

Owoce oliwnika wielokwiatowego można spożywać na surowo lub wykorzystać na przetwory - nadają się do produkcji dżemów, soków i nalewek

Jak wykorzystywać owoce oliwnika?

Owoce oliwnika są bogate witaminy (A, C i E), flawonoidy i nienasycone kwasy tłuszczowe (to ostatnie jest nietypowe u owoców). Można spożywać je na surowo lub wykorzystać na przetwory. Nadają się do produkcji dżemów, soków i nalewek. Muszą być w pełni dojrzałe, w przeciwnym wypadku mają cierpki smak.

Nasi Partnerzy polecają