Narcyzy w doniczkach zdobią dom na wiosnę. Jak dbać o narcyzy uprawiane w doniczkach?

2024-03-11 12:06

Narcyzy w doniczkach należą do najpopularniejszych wiosennych kwiatów, którymi zdobimy nasze wnętrza. Właściwa pielęgnacja narcyzów doniczkowych pozwoli długo cieszyć się ich pięknem. Jak dbać o narcyzy w doniczkach? Czy trzeba przesadzać je po zakupie? Gdzie ustawić narcyzy w domu? Jak podlewać i nawozić, i co zrobić z cebulkami po przekwitnięciu?

Spis treści

  1. Narcyzy w doniczkach do wiosennej dekoracji domu
  2. Pędzenie narcyzów doniczkowych - jak przyspieszyć ich kwitnienie?
  3. Galeria zdjęć narcyzów w doniczkach
  4. Gdzie postawić narcyzy doniczkowe w domu?
  5. Jak dbać o narcyzy w doniczkach?
  6. Co zrobić z narcyzami doniczkowymi po przekwitnięciu?

Narcyzy to jedne z najpiękniejszych kwiatów cebulowych, zakwitających wiosną w naszych ogrodach. Nie musimy jednak czekać na nie aż do kwietnia czy maja, gdyż rośliny doskonale nadają się do pędzenia i uprawy w doniczkach. Po właściwym przygotowaniu zakwitają już w lutym, dzięki czemu w mieszkaniu możemy poczuć wiosnę dużo wcześniej niż w ogrodzie. Podpowiadamy, jak pielęgnować narcyzy w doniczkach, by długo kwitły.

Narcyzy w doniczkach do wiosennej dekoracji domu

Jeśli chcesz, aby do twojego domu zawitała wiosna, stwórz dekoracje z wiosennych kwiatów - doskonale nadają się do tego narcyzy doniczkowe. Proste kompozycje z żółtych kwiatów narcyzów rozświetlą każde wnętrze. Wystarczy wstawić rośliny do ozdobnych osłonek w ciekawych, wiosennych kolorach, dodając wstążki lub rafię. Narcyzy w doniczkach można też wiosną wystawić na balkon bądź taras. W wiosennej roślinnej kompozycji można połączyć narcyzy z innymi kwiatami, na przykład bratkami, tulipanami, stokrotkami czy szafirkami.

Pędzenie narcyzów doniczkowych - jak przyspieszyć ich kwitnienie?

Trzeba jednak pamiętać, że choć narcyzy mogą być uprawiane w domu, z natury są roślinami ogrodowymi, dlatego jeśli chcemy posadzić je w doniczkach, ich cebule musimy wcześniej odpowiednio do tego przygotować za pomocą pędzenia, czyli procesu sztucznego przyspieszania kwitnienia roślin cebulowych. Zabieg polega na przetrzymywaniu cebul przez określony czas w różnych temperaturach, co pozwala naśladować ich naturalny cykl rozwojowy w sztucznych warunkach i sterować terminami kwitnienia.

Pędzenie narcyzów można przeprowadzić samodzielnie, ale jest to zadanie dość trudne i czasochłonne. Cebule przeznaczone do pędzenia trzeba wykopać z gruntu wczesnym latem i przez tydzień przetrzymywać w temperaturze 30-35 st. C, a później przez dwa tygodnie w temperaturze 15-17 st. C. Po tym czasie cebule chłodzi się przez 2-3 miesiące w temperaturze 5-9 st. C, a następnie wysadza do doniczek i umieszcza w chłodnym, widnym pomieszczeniu aż do czasu, gdy liście osiągną kilka centymetrów wysokości.

Aby ułatwić sobie samodzielne przygotowanie narcyzów do uprawy doniczkowej można kupić już preparowane cebule, nadające się do bezpośredniego posadzenia do doniczki. Zwykle jednak na pędzenie narcyzów nie mamy ani czasu, ani odpowiednich warunków, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup gotowych roślin w doniczkach. Przy wyborze doniczkowego narcyza musimy zwrócić uwagę, czy liście nie są uszkodzone, słabe, pożółkłe lub wiotkie, gdyż takie narcyzy raczej nie zakwitną.

Przeczytaj też:

Galeria zdjęć narcyzów w doniczkach

Gdzie postawić narcyzy doniczkowe w domu?

Po przyniesieniu ich do domu zakupionych narcyzów w doniczkach, powinniśmy ustawić je w chłodnym i bardzo jasnym miejscu (np. nieogrzewanej werandzie)do czasu, kiedy zaczną wypuszczać pędy kwiatowe. Nie należy ich jednak ustawiać na balkonie, gdyż z powodu wcześniejszego przetrzymywania w dość wysokich temperaturach zostały rozhartowane i po wystawieniu na mróz z pewnością ulegną przemarznięciu.

Narcyzy źle znoszą niedobór światła, dlatego kiedy postawimy je w półcieniu lub z dala od okna, szybko zaczną się wyciągać, tracić intensywne barwy i deformować. Ich kwitnienie będzie też krótsze, gdy rośliny będą miały zbyt ciepło, dlatego trzeba ustawić je z dala od kaloryferów i w pobliżu rozszczelnionego okna (temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać około 20 st. C).

Jeśli po skończonym kwitnieniu planujemy posadzić cebule w ogrodzie, zaraz po zakupie dobrze byłoby wyjąć je delikatnie z małej, ciasnej doniczki produkcyjnej, w której były sprzedawane i bardzo ostrożnie przesadzić do większego pojemnika, w żyzną, przepuszczalną, lekką ziemię kwiatową. Kiedy spomiędzy liści zaczną wyłaniać się pędy z wybarwionymi pąkami kwiatowymi, rośliny można przenieść do mieszkania i umieścić na słonecznym parapecie lub w innym, bardzo widnym miejscu.

Jak dbać o narcyzy w doniczkach?

Pielęgnacja narcyzów uprawianych w doniczce nie jest trudna i polega głównie na ich systematycznym podlewaniu i oczyszczaniu z przekwitłych kwiatów. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że choć rośliny nie tolerują suszy, nie znoszą też nadmiaru wody, gdyż wtedy ich cebule łatwo gniją lub zapadają na choroby grzybowe. Z tego względu narcyzy należy podlewać dość często, ale bardzo umiarkowanie, unikając przy tym moczenia ich cebul (wodę najlepiej wlewać na podstawkę). W czasie uprawy doniczkowej rośliny nie potrzebują natomiast nawożenia, gdyż ich cebule posiadają zapas składników odżywczych, przeznaczonych między innymi do odżywiania kwiatów.

Narcyzy
Autor: GettyImages Jeśli chcesz, aby do twojego domu zawitała wiosna, zaproś do niego narcyzy

Co zrobić z narcyzami doniczkowymi po przekwitnięciu?

Mimo najlepszych warunków i troskliwej opieki, termin kwitnienia narcyzów jest stosunkowo krótki, dlatego kiedy ich kwiaty przekwitają, trzeba zdecydować, co dalej robimy z cebulami.

Jeśli mamy działkę lub ogród, możemy przeznaczyć je do dalszej uprawy w gruncie. Na początek trzeba usunąć z roślin przekwitłe kwiatostany, pozostawiając zielone liście (w tym czasie narcyzy można też zasilić niewielką dawką nawozu mineralnego dla roślin kwitnących), przenieść doniczki z cebulami do chłodnego, widnego pomieszczenia i pozostawić je tam do czasu, gdy ich liście same zżółkną i zaschną. Wtedy możemy wyjąć cebule z doniczki, obsuszyć i umieścić w chłodnym, suchym, przewiewnym miejscu, wysadzając do ogrodu jesienią (można posadzić je wiosną, ale gdy już minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).

Możliwe, że nie wszystkie narcyzy ponownie zakwitną, ale jeśli ich cebule były zdrowe, dorodne, silne i przechowywane w odpowiednich warunkach, a rośliny należały do odmian mrozoodpornych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy mogli cieszyć się ich kwiatami wiosną następnego roku. Ponieważ są roślinami wieloletnimi, na jednym stanowisku mogą pozostawać w ogrodzie przez kilka lat, bez konieczności sezonowego wykopywania.

Nie przegap:

Narcyzy w doniczkach
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Narcyzy w doniczkach
Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy

Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)