Majeranek ogrodowy. Jak uprawiać majeranek w ogrodzie? Kiedy zbierać majeranek?

2023-05-25 8:58

Majeranek ogrodowy to jedna z najpopularniejszych roślin przyprawowych uprawiana w przydomowych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać majeranek w ogrodzie. Uprawa i zbiór majeranku.

Spis treści

  1. Czy majeranek jest roślina wieloletnią?
  2. Jak wygląda majeranek?
  3. Uprawa majeranku w ogrodzie
  4. Zbiór majeranku - kiedy ścina się majeranek do suszenia?
  5. Majeranek jako przyprawa
  6. Majeranek ogrodowy jako roślina ozdobna

Majeranek ogrodowy, znany także jako lebiodka majeranek, majoran czy mariolka (łac. Origanum majorana, syn. Majorana hortensis) pochodzi z rejonów basenu Morza Śródziemnego.

Czy majeranek jest roślina wieloletnią?

W naturze to wieloletni półkrzew, ale u nas – ze względu na niską odporność na mróz – jest uprawiany zazwyczaj jako roślina jednoroczna.

Jak wygląda majeranek?

Majeranek ogrodowy osiąga 30–40 cm wysokości przy nieco mniejszej średnicy kęp. Cała roślina pokryta jest delikatnymi włoskami, które nadają jej lekko szarawe zabarwienie. Ma wzniesiony pokrój. Jego proste, silnie rozgałęzione i dość szybko drewniejące u podstawy pędy wyrastają z dość płytkiego systemu korzeniowego. Pędy pokryte są gęsto drobnymi, eliptycznymi, zielonymi liśćmi o krótkich ogonkach liściowych, pokrytymi gruczołkami. Zimą, po nastaniu silnych mrozów, roślina zamiera.

Majeranek ogrodowy zakwita w czerwcu i kwitnie do pierwszych przymrozków. Kwiaty są drobne, niepozorne, białe lub różowawe, zebrane w kwiatostany na szczytach łodyg. W naszych warunkach klimatycznych nie wszystkie rośliny zdążą zawiązać owoce i wydać nasiona przed zimą.

Uprawa majeranku w ogrodzie

Majeranek ogrodowy najlepiej rośnie na słonecznych i umiarkowanie wilgotnych stanowiskach. Wymaga gleb lżejszych, ale żyznych, przepuszczalnych, ciepłych i dobrze spulchnionych. Podłoże powinno być też zasobne w wapń, ponieważ majeranek jest bardzo wrażliwy na niedobór tego pierwiastka.

Majeranek ogrodowy rozmnaża się przez nasiona wysiewane wiosną (w drugiej połowie kwietnia) bezpośrednio do gruntu. Nasiona można też wysiewać wcześniej do skrzynek, które ustawia się w ciepłych inspektach lub na okiennych parapetach – wtedy rozsadę sadzimy do gruntu po 15. maja (gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków). Przed posadzeniem rozsady do gruntu, glebę należy zasilić dobrze zwapnowanym kompostem.

Rośliny sadzi się po 2–3 sztuki co 15–30 cm. Początkowo młode rośliny rosną dość wolno i konieczne jest ich systematyczne odchwaszczanie.

Zbiór majeranku - kiedy ścina się majeranek do suszenia?

Do celów przyprawowych zbiera się całe pędy majeranku wraz z liśćmi i pąkami kwiatowymi.

Zbiory majeranku przeprowadza się dwukrotnie w okresie wegetacji.

  • Pierwszy raz majeranek zbiera się, gdy na roślinach pojawiają się pąki kwiatowe (ale jeszcze przed kwitnieniem), najczęściej na przełomie czerwca i lipca (wtedy roślina jest najbardziej aromatyczna). Aby możliwy był ponowny zbiór, pędy należy ścinać około 10 cm nad ziemią (ścięte niżej spowodują silne drewnienie młodych przyrostów lub zamieranie całej rośliny).
  • Kolejny zbiór można przeprowadzić tuż przed ponownym kwitnieniem, kiedy wyrosną młode pędy.Zebrane pędy majeranku suszy się w zacienionym, przewiewnym miejscu, następnie obrywa liście i pąki kwiatostanowe.

Wysuszone i zamknięte w szczelnym pojemniku ziele można przechowywać nawet rok, bez strat jego cennego aromatu.

Majeranek jako przyprawa

Majeranek do doskonała przyprawa do różnych potraw, szczególnie ciężkostrawnych. Dodaje się go do zup, potraw mięsnych (zwłaszcza pieczonych), potraw z bakłażanów, ziemniaków. Stosowany też do aromatyzowania octu i herbat, a pozyskiwany z ziela olejek służy do produkcji likierów.

Majeranek ogrodowy jako roślina ozdobna

Majeranek ogrodowy można wykorzystywać w ogrodzie także jako roślinę ozdobną o oryginalnym pokroju. Doskonale nadaje się m.in. do wielogatunkowych zestawień w ogródkach ziołowych, ale można z niego z powodzeniem tworzyć niskie obwódki rabat. Najlepiej prezentuje się w naturalistycznych założeniach ogrodowych oraz w ogrodach w stylu wiejskim.

Przeczytaj też:

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Zioła w domu i na balkonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają