Liatra kłosowa – oryginalna bylina. Liatra: uprawa i zastosowanie w ogrodzie

2018-08-01 10:31 Michał Mazik

Liatra kłosowa to ciekawa bylina, która zachwyca dekoracyjnymi kwiatostanami. Liatra doskonale nadaje się na rabaty bylinowe. Podpowiadamy, gdzie sadzić liatrę w ogrodzie i jak ja pielęgnować. Uprawa liatrii w ogrodzie.

Liatra kłosowa (łac. Liatris spicata) to mało wymagająca bylina, sadzona w ogrodach głównie na rabatach oraz uprawiana na kwiat cięty. Liatra kłosowa dorasta zwykle do 50–70 cm wysokości. Tworzy fioletowe kwiaty zebrane w długie, okazałe kwiatostany – kłosy. Liatra kwitnie latem i na początku jesieni. Podstawowy gatunek liatry kłosowej kwitnie na fioletowo, liliowo lub różowo, jednak na rynku można dostać także odmiany o kwiatach białych (np. odmiana ‘Alba’).
Odpowiadamy, gdzie w ogrodzie sadzić liatrę i jak uprawiać tę oryginalną bylinę.

Liatra: wymagania i uprawa

Liatra kłosowa to roślina łatwa w uprawie, dlatego z powodzeniem można polecić je nawet osobom początkującym. Liatrę zaleca się uprawiać na stanowisku słonecznym – tam kwitnie najobficiej. Roślina jest tolerancyjna względem podłoża. Dobrze rośnie na podłożach suchych – piaszczystych lub żwirowych. Gatunek nie ma dużych wymagań pokarmowych. Nie lubi gleb ciężkich i podmokłych, gdyż mogą powodować gnicie bulw. Liatra z reguły nie wymaga nawożenia. Dobrze znosi nawet długotrwały okres suszy (dolne liście mogą jednak zasychać).

Nasiona liatry najlepiej wysiewać wczesną wiosną (powinny przejść okres niskiej temperatury przed wschodami). W początkowym okresie uprawy roślina powinna być regularnie podlewana i odchwaszczana. Co kilka lat warto przesadzić liatrę na nowe stanowisko. Jeśli rośnie w jednym miejscu długi czas, z każdym kolejnym sezonem kwitnie coraz mniej obficie.
Liatrę można rozmnażać przez podział bulw. Jesienią warto przyciąć pędy na wysokości około 10 cm. Jest mrozoodporna. Może być pożerana przez ślimaki i nornice. Bulwy można zabezpieczyć przed gryzoniami umieszczając je w ochronnych koszyczkach.

Liatra: zastosowanie w ogrodzie

Liatry to efektowne dekoracje rabat bylinowych. Czasem uprawia się je na kwiat cięty (lub suszone bukiety). Dobrze komponują się w ogrodach typu wiejskiego, naturalistycznego i angielskiego. Niższe odmiany liatry uprawia się na skalniakach. Ciekawie prezentują się sadzone przy ceglanych murach i ścianach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE