Kolkwicja chińska – uprawa , wymagania i zastosowanie w ogrodzie

2021-06-14 11:34

Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) to elegancki krzew o ozdobnych kwiatach. Podpowiadamy, jak uprawiać kolkwicję chińską w ogrodzie. Kolkwicja chińska: warunki uprawy, pielęgnacja, cięcie, zastosowanie w ogrodzie.

Kolkwicja chińska
Autor: GettyImages Kolkwicja chińska

Wiosną w ogrodach nie brakuje kwitnących krzewów, ale niewiele z nich kwitnie tak spektakularnie, jak kolkwicja chińska (łac. Kolkwitzia amabilis). Mimo niezwykłych walorów ozdobnych, roślina ta jest dość rzadko spotykana w uprawie, chociaż z pewnością zasługuje na większą uwagę.

Spis treści

  1. Kolkwicja chińska – charakterystyka rośliny
  2. Kolkwicja chińska – warunki uprawy
  3. Kolkwicja chińska – cięcie
  4. Kolkwicja chińska – zastosowanie w ogrodzie

Kolkwicja chińska – charakterystyka rośliny

Kolkwicja chińska to okazały, gęsty krzew, dorastający do 2–3 m wysokości i osiągający podobną szerokość. Jego liczne, rozgałęzione pędy, łukowato przewieszają się na zewnątrz, nadając roślinie bardzo malowniczą formę.

Kwiaty kolkwicji pojawiają się późną wiosną (w maju i w czerwcu) i stanowią największą ozdobę krzewu. Pojedynczy, dzwonkowaty kwiat, przypomina wyglądem kwiat krzewuszki cudownej, ale jest mniejszy i ma jasnoróżową barwę z wyraźnym pomarańczowym rysunkiem wewnątrz kielicha. Kwiaty kolkwicji są niewielkie, ale tworzą bardzo liczne, gęste, wiechowate kwiatostany, które niemal całkowicie pokrywają pędy. Po przekwitnięciu ozdobą rośliny są atrakcyjne, szczeciniasto owłosione owocostany.

U odmian kolkwicji kwiaty mogą być intensywniej ubarwione (np. u odmiany ‘Pink Cloud’) lub jasnoróżowe wewnątrz i ciemnoróżowe na zewnątrz (u odmiany ‘Rosea’). U niektórych odmian dodatkową ozdobą są także kolorowe liście - tak jest na przykład u odmiany ‘Maradco’, która charakteryzuje się żółtymi liśćmi.

Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy! Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne >>>

Kolkwicja chińska – warunki uprawy

Uprawa kolkwicji nie jest trudna, chociaż roślina ma pewne wymagania w stosunku do stanowiska.

  • Stanowisko i podłoże dla kolkwicji

Kolkwicja dobrze rośnie i bujnie kwitnie jedynie na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru oraz na glebach żyznych, przepuszczalnych i stale lekko wilgotnych. Z wyjątkiem niektórych odmian (‘Maradco’ preferuje półcień), roślina nie toleruje cienia, bardzo źle znosi suszę i nie zawsze dobrze radzi sobie zimą. Jeśli jednak zostanie uszkodzona przez silniejsze mrozy, wiosną dobrze się regeneruje i ładnie odrasta.

Kolkwicja chińska to krzew odporny na suszę oraz zanieczyszczenia powietrza - z tych powodów jest polecana do terenów miejskich. Jest także roślina mrozoodporną.

Przeczytaj też: Byliny i krzewy ozdobne najbardziej wytrzymałe na mróz >>>

Kolkwicja chińska – cięcie

Kolkwicja chińska ma niezwykle dekoracyjny pokrój i najlepiej prezentuje się w formie naturalnej. Ciecie znosi jednak bardzo dobrze, dlatego w razie potrzeby można skracać jej pędy lub przeprowadzić cięcie prześwietlające, sanitarne bądź odmładzające, które pozwoli zachować ładny i gęsty pokrój krzewu (wykonywane co kilka lat i polegające na usunięciu pędów starych i słabych).

Przeczytaj też: Cięcie krzewów ogrodowych o ozdobnych kwiatach i liściach >>>

Kolkwicja chińska
Autor: www.thinkstockphotos.com Po przekwitnięciu ozdobą krzewu kolkwicji chińskiej są owocostany

Kolkwicja chińska – zastosowanie w ogrodzie

Ze względu na swoją malowniczą formę, kolkwicja chińska najlepiej prezentuje się jako soliter, ale bardzo dobrze wygląda również w jednogatunkowych grupach, posadzonych na tle trawnika bądź ściany domu. Krzew może być także wykorzystywany do tworzenia szpalerów, luźnych żywopłotów lub ozdobnych grup z innymi krzewami ozdobnymi, np. tawułami. Roślina jest też znakomitym krzewem parkowym i nadaje się do tworzenia kompozycji w zieleni miejskiej.

Poznaj też inne krzewy o ozdobnych kwiatach:

Azalie w ogrodzie - wymagania, pielęgnacja, uprawa azalii ogrodowych >>>

Migdałek trójklapowy – wymagania, uprawa i pielęgnacja migdałka >>>

Tawuły - najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu. Uprawa i pielęgnacja tawuł >>>

Budleja Dawida, czyli motyli krzew. Uprawa budlei w ogrodzie >>>

Jak sadzić drzewa i krzewy

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany