Kolkwicja chińska – uprawa , wymagania i zastosowanie w ogrodzie

2015-06-22 14:31 Katarzyna Józefowicz
kolkwicja
Autor: www.thinkstockphotos.com Kolkwicja chińska - owoce

Kolkwicja chińska to ciekawy krzew o ozdobnych kwiatach. Podpowiadamy, jak uprawiać kolkwicję chińską w ogrodzie. Kolkwicja chińska: warunki uprawy, pielęgnacja, cięcie, zastosowanie w ogrodzie.

W ogrodach nie brakuje wiosną kwitnących krzewów, ale niewiele z nich kwitnie tak spektakularnie jak kolkwicja chińska. Mimo swoich niezwykłych walorów ozdobnych, roślina jest dość rzadko spotykana w uprawie, chociaż z pewnością zasługuje na większą uwagę.

Kolkwicja chińska – charakterystyka rośliny

Kolkwicja chińska to okazały, gęsty krzew, dorastający do 2–3 m wysokości i osiągający podobną szerokość. Jego liczne, rozgałęzione pędy, łukowato przewieszają się na zewnątrz, nadając roślinie bardzo malowniczą formę.
Kwiaty kolkwicji pojawiają się późną wiosną (w maju i w czerwcu) i stanowią największą ozdobę krzewu. Pojedynczy, dzwonkowaty kwiat, przypomina wyglądem kwiat krzewuszki, ale jest mniejszy i ma jasnoróżową barwę z wyraźnym pomarańczowym rysunkiem wewnątrz kielicha. U odmian kwiaty mogą być intensywniej ubarwione (np. odmian ‘Pink Cloud’) lub jasnoróżowe wewnątrz i ciemnoróżowe na zewnątrz (odmiana ‘Rosea’). Kwiaty kolkwicji są niewielkie, ale tworzą bardzo liczne, gęste, wiechowate kwiatostany, które niemal całkowicie pokrywają pędy.
U niektórych odmian, dodatkową ozdobą są także kolorowe liście (np. odmiana ‘Maradco’ o żółtych liściach).

Kolkwicja chińska – uprawa

Uprawa kolkwicji nie jest trudna, chociaż roślina ma pewne wymagania w stosunku do stanowiska. Kolkwicja dobrze rośnie i bujnie kwitnie jedynie na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru oraz na glebach żyznych, przepuszczalnych i stale lekko wilgotnych. Z wyjątkiem niektórych odmian (‘Maradco’ preferuje półcień), roślina nie toleruje cienia, bardzo źle znosi suszę i nie zawsze dobrze radzi sobie zimą. Jeśli jednak zostanie uszkodzona przez silniejsze mrozy, wiosną dobrze się regeneruje i ładnie odrasta.

Kolkwicja chińska – cięcie

Kolkwicja chińska ma niezwykle dekoracyjny pokrój i najlepiej prezentuje się w formie naturalnej. Ciecie znosi jednak bardzo dobrze, dlatego w razie potrzeby można skracać jej pędy lub przeprowadzić cięcie prześwietlające, sanitarne bądź odmładzające, które pozwoli zachować ładny i gęsty pokrój krzewu (wykonywane co kilka lat i polegające na usunięciu pędów starych i słabych).

Kolkwicja chińska – zastosowanie w ogrodzie

Ze względu na swoją malowniczą formę, kolkwicja chińska najlepiej prezentuje się jako soliter, ale bardzo dobrze wygląda również w jednogatunkowych grupach, posadzonych na tle trawnika bądź ściany domu. Krzew może być także wykorzystywany do tworzenia szpalerów, luźnych żywopłotów lub ozdobnych grup z innymi krzewami ozdobnymi, np. tawułami. Roślina jest też znakomitym krzewem parkowym i nadaje się do tworzenia kompozycji w zieleni miejskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE