Kwiaty doniczkowe w sypialni – czy ustawiać je tylko przy oknie?

2016-08-02 11:39

Czy kwiaty doniczkowe w sypialni to dobry pomysł? Jakie kwiaty doniczkowe nadają się do dekoracji sypialni? Czy rośliny doniczkowe w sypialni trzeba ustawiać koniecznie przy oknie?

Kwiaty doniczkowe służą do dekoracji naszych mieszkań i domów. Rośliny doniczkowe ustawiamy w różnych pomieszczeniach w domu, najczęściej w reprezentacyjnym salonie, ale również w kuchni, przedpokoju (jeśli nie jest zbyt ciemny), gabinecie, a nawet w łazience (jeśli ma okno). Rzadziej decydujemy się na dekorację kwiatami doniczkowymi sypialni. Powodem jest to, że rośliny pobierając w nocy z powietrza tlen uwalniają jednocześnie dwutlenek węgla, a to może spowodować u nas problemy z oddychaniem i trudności w zasypianiu. Z tego powodu wiele osób unika ustawiania roślin doniczkowych w sypialni.Są jednak takie domowe rośliny uprawiane w doniczkach, które w nocy produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Są też takie gatunki, które oczyszczają powietrze z toksycznych związków. I właśnie takie gatunki polecane są do ustawienia w sypialni.

Jakie kwiaty doniczkowe nadają się do sypialni

Do sypialni wybierzmy gatunki roślin doniczkowych, które wydzielając tlen przyczyniają się do zwiększenia jego stężenia, a co za tym idzie zapewniają zdrowy sen.Do popularnych kwiatów doniczkowych polecanych do sypialni należą:

  • Aloes drzewiasty – skutecznie filtruje powietrze pochłaniając z niego formaldehyd, produkuje w nocy tlen pobierając z powietrza dwutlenek węgla; a do tego jest rośliną leczniczą.
  • Storczyk z rodzaju Dendrobium – wykazuje właściwości nawilżające i oczyszczające powietrze, a dodatkowo nocą dotlenia sypialnię.
  • Sansewieria – roślina mało wymagająca i odporna na niedobór wody, można ją ustawić zarówno w miejscu zacienionym, jak i słonecznym, produkuje duże ilości tlenu w nocy,
  • Skrzydłokwiat – ma zdolność usuwania z powietrza groźnych toksyn (np. benzenu, formaldehydu, acetonu i trójchloroetylenu), znakomicie podnosi wilgotność powietrza.
  • Bluszcz pospolity – pochłania dym papierosowy i inne trujące gazy.
  • Zielistka Sternberga – doskonale filtruje powietrze, pobierając z powietrza dwutlenek węgla, benzol, tlenek azotu, metale ciężkie, a dodatkowo zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne.
  • Palma koralowa (chamedora) – oczyszcza powietrze z substancji szkodliwych (np. formaldehydu).
  • Inne kwiaty doniczkowe polecane do sypialni to: figowce, czyli fikusy (np. fikus benjamina), draceny, szeflery, paprocie (szczególnie nefrolepis wysoki), difenbachia, grubosz, czyli drzewko szczęścia

Gdzie ustawić w sypialni kwiaty doniczkowe

Jeśli chcemy, by kwiaty doniczkowe, które ustawimy w sypialni dobrze rosły i atrakcyjnie wyglądały, konieczne jest zapewnienie im właściwych warunków wzrostu. Wśród nich niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie.Niektóre rośliny doniczkowe mogą z powodzeniem rosnąć w miejscach lekko zacienionych i te można ustawić w głębi sypialni, gdzie ilość docierającego z okna światła dziennego jest mniejsza. Do takich roślin należy m.in. sansewieria, bluszcz czy skrzydłokwiat.Większość kwiatów doniczkowych potrzebuje jednak do prawidłowego wzrostu sporej ilości światła i dlatego należy je ustawić albo na okiennym parapecie, albo w pobliżu okna.