Krzewy miododajne – długo kwitnące, szybko rosnące. Przeglądamy gatunki

2024-05-27 10:56

W ogrodzie można spotkać ogromną ilość gatunków, które służą zapylaczom za pożytek. Niektóre z nich wyróżniają się wydajnością miodową oraz pyłkową. Poniżej przedstawiamy najbardziej wartościowe krzewy miododajne i ich potencjalne zastosowanie.

Spis treści

  1. Krzewy miododajne: krzewy kwasolubne
  2. Krzewy miododajne owocowe i ozdobne
  3. Krzewy miododajne rzadziej spotykane

W ogrodzie warto wprowadzić możliwie największą ilość roślin miododajnych (oraz dostarczających pyłku). Grupa krzewów miododajnych nie jest pod tym względem najefektywniejsza, ale można odnaleźć w jej obrębie wartościowe gatunki. Część z nich jest pospolita i przez to łatwo dostępna, innych trzeba dłużej poszukać w sklepach ogrodniczych i szkółkach.

Krzewy miododajne: krzewy kwasolubne

Ważną rolę jako pokarm dla pszczół stanowią krzewy kwasolubne, które uprawia się na starannie przygotowanym terenie (niskie pH) lub wykorzystuje jako dekorację wrzosowiska.

  • Najcenniejsza pod tym względem jest borówka czernica (Vaccinium myrtillus) powszechnie znana jako jagoda. Jej wydajność miodowa wynosi 140 kg/ha. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Uprawa nie jest szczególnie popularna (owoce zbiera się z lasów), ale możliwa. Borówkę czernicę warto uprawiać pod drzewami lub w ogrodzie leśnym.
  • Większym uznaniem w ogrodzie cieszy się borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea), której wydajność miodowa wynosi 100 kg/ha. PKwitnie od maja do lipca.
  • Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum), rozpoczynająca kwitnienie najczęściej w drugiej połowie maja, ma trochę mniejsze znaczenie (10-60 kg/ha).
  • Ze względu na późną porę kwitnienia (koniec lata, jesień) bardzo cennym pożytkiem pszczelim jest wrzos pospolity (Calluna vulgaris). Wydajność miodowa krzewinki wynosi 120 kg/ha. Miód wrzosowy należy do najbardziej poszukiwanych darów pszczół.

>>Przeczytaj też:

Krzewy miododajne owocowe i ozdobne

Dobrym źródłem pożywienia dla zapylaczy jest także przydomowy sad.

  • W tej grupie szczególnie wyróżniają się maliny hodowlane (Rubus). Kwitną w maju i czerwcu, wydajność miodowa może wynosić 150-250 kg/ha a pyłkowa 10-20 kg/ha.
  • Agrest (Ribes uva-crispa) i porzeczka czarna (Ribes nigrum) są pożyteczne ze względu na stosunkowo wczesne, kwietniowe kwitnienie. Wydajność jest dużo mniejsza niż w przypadku malin: 20-30 kg/ha (agrest) i 20-70 kg/ha (czarna porzeczka).

>> Nie przegap: Uprawa agrestu. AGREST w przydomowym ogrodzie owocowym

  • W ogrodzie dla pszczół nie powinno zabraknąć irgi błyszczącej (Cotoneaster lucidus) i śnieguliczki białej (Symphoricarpos albus). Irga kwitnie w maju, jej wydajność miodowa oscyluje w granicach 80-300 kg/ha a pyłkowa 8-14 kg/ha. Śnieguliczka dekoruje ogród kwiatami od czerwca do lipca (przy wydajności 190 kg/ha). Oba gatunki uprawia się zarówno w ogrodach jak i parkach.
  • Wczesny, kwietniowy pożytek zapewnia karagana syberyjska (Caragana arborescens). Wydajność miodowa wynosi 70 kg/ha. Krzew jest mało wymagający, łatwy w uprawie, polecany na stanowiska słoneczne. Można go wykorzystać do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji lub na żywopłoty.

Krzewy miododajne rzadziej spotykane

  • Gatunkiem, który warto uprawiać na słabych glebach, jest amorfa krzewiasta (Amorfa fruticosa). Sprawdza się jako soliter a także żywopłot, w wielu krajach służy do zazieleniania obszarów zdegradowanych. Kwitnie w czerwcu, jej wydajność miodowa wynosi 80 kg/ha.
  • Wydajniejsza (200 kg/ha) jest barbula szara (Caryopteris incana). To niski krzew (70-80 cm) kwitnący pod koniec lata oraz jesienią. Z powodzeniem można łączyć go w rabatach z bylinami i trawami ozdobnymi.
  • Do zadarniania skarp dobrze nadają się moszenki południowe (Colutea arborescens). Kwitną od maja do lipca. Wydajność miodowa wynosi 80 kg/ha, pyłkowa 20 kg/ha.
  • Powszechnym gatunkiem na stanowiskach naturalnych, ale rzadkim w ogrodach, jest kruszyna pospolita (Frangula alnus). Warto wykorzystać ją do tworzenia dzikich zakątków i krzewiastych kompozycji. Kwitnienie może trwać nawet od maja do września. Wydajność miodowa kruszyny wynosi 80 kg/ha. Jej korę wykorzystuje się w ziołolecznictwie.
  • Cennym gatunkiem w ogrodzie jest oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia), pochodzący z rejonu śródziemnomorskiego a przypominający wierzbę. Jest niewymagający, toleruje zanieczyszczenie powietrza i gleby. Nadaje się do zazieleniania terenów uprzemysłowionych. Kwitnie od końca maja do końca czerwca. Wydziela intensywny słodki zapach, dlatego pszczoły odwiedzają go nawet w czasie gorszej pogody. Jego wydajność miodowa nie jest duża (20 kg/ha), za to stanowi cenne źródło pyłku dla pszczół (35 kg/ha).

Przy wyborze krzewów miododajnych do ogrodu (ogólnie) zaleca się uwzględniać także porę kwitnienia. Szczególnie cenne są gatunki kwitnące wczesną wiosną oraz jesienią.

Kto miód łyka, jak koń bryka - czy znasz właścwości różnych gatunków miodu?
Pytanie 1 z 8
Miód akacjowy działa:
Miód
Nasi Partnerzy polecają