Kryptomeria japońska – uprawa i zastosowanie oryginalnego drzewa
Kryptomeria japońska (Cryptomeria japonica) to kuzynka cyprysów. Rośnie jako wysokie drzewo (podstawowy gatunek) lub krzew o zmiennym pokroju. Jak uprawiać kryptomerię w ogrodzie?
Autor: GettyImages
Cryptomeria japonica 'Vilmoriniana'
Kryptomeria to oryginalny gatunek, który wzbogaci ogród i zwiększy jego walory dekoracyjne przez cały rok. Niestety egzotyczne pochodzenie w tym wypadku wiąże się z dużymi wymaganiami. To gratka dla pasjonatów, osób bardziej doświadczonych w temacie ogrodnictwa i cierpliwych, a jednocześnie mieszkających w cieplejszych rejonach kraju.
Kryptomeria japońska, znana też jako szydlica czy japoński cedr, to wolno rosnące drzewo, w Polsce osiągające zwykle około 15 m wysokości, w krajach pochodzenia nawet powyżej 50 m. Młode drzewa mają piramidoidalną, ale luźną koronę; u starszych korona staje się kopulasta. Igły kryptomerii są szydlaste, długości do 1,5 cm, wiosną jasnozielone, zimą brunatniejące, ułożone spiralnie na pędach. Szyszki są małe, kuliste o średnicy do 3 cm. Dojrzewają w jednym sezonie, ale utrzymują się na pędach przez 1-2 lata.
Spis treści
- Polecane odmiany kryptomerii japońskiej
- Wymagania kryptomerii japońskiej
- Uprawa i pielęgnacja kryptomerii japońskiej
- Zastosowanie kryptomerii japońskiej w ogrodzie
Polecane odmiany kryptomerii japońskiej
- 'Monstrosa Nana' – to sprawdzona odmiana uprawiana w Europie od lat 30-tych XX wieku. Ma wolny wzrost, osiąga do 1 m wysokości i podobną szerokość.
- 'Elegans Viridis' – to holenderska odmiana rosnąca wolniej od podstawowego gatunku. Osiąga maksymalnie 12-15 m wysokości. Ma zwarty pokrój.
- 'Yokohama' – odmiana sprowadzona do Europy w latach 80-tych XX wieku. Rośnie wolno, po 10 latach osiąga około 60 cm. Finalna wysokość to 100 cm.
- 'Compacta' – odmiana o zwartym pokroju, bez tendencji do ogołacania się od dołu. Osiąga około 2,5 m wysokości.
- 'Cristata' – odmiana osiąga do 4,5 m wysokości. Cechą charakterystyczną są poskręcane, gęsto wyrastające młode pędy.
Przeczytaj też: Jałowiec w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie >>>
Wymagania kryptomerii japońskiej
Kryptomerię japońską powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Znosi całkowite zacienienie, ale rośnie jeszcze wolniej i nie pokazuje pełni swojej krasy. Należy unikać uprawy wschodniej (mroźne wiatry zimą). Gatunek nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego zaleca się go sadzić jedynie w najcieplejszych rejonach Polski. Jest wrażliwy na niskie temperatury i może przemarzać. Lubi miejsca o zwiększonej wilgotności powietrza (np. rejony nadmorskie). Preferuje podłoża piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, średnio żyzne o lekko kwaśnym odczynie. Gleba powinna być dobrze zdrenowana, bez tendencji do tworzenia zastoin wody.
Zastoisko mrozowe – co to jest zastoisko mrozowe i jak powstaje? >>>
Uprawa i pielęgnacja kryptomerii japońskiej
Kryptomerię najlepiej sadzić do gruntu wiosną, wtedy ma więcej czasu na aklimatyzację niż przy sadzeniu jesiennym. Miejsce powinno być przemyślane, nie lubi przesadzania. W czasie suszy (a także zimą) powinna być podlewania. Dotyczy to zwłaszcza młodych drzewek i krzewów. Sporadyczne podlewanie w miesiącach zimowych (w bezmroźne dni) ograniczy ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej i brązowienia igieł. Optymalne do nawożenia są nawozy organiczne (obornik, kompost). Dla ograniczenia wysychania podłoża (a także zmniejszenia zachwaszczenia) podłoże można ściółkować.
Jak dbać o iglaki zimą? Pielęgnacja iglaków zimą >>>
Młode drzewka warto sporadycznie spryskiwać wodą (w celu zwiększenie wilgotności wokół roślin). Przed nadejściem zimy przy podstawie pędów powinno się usypać grubą warstwę ściółki (np. igliwie, kora, liście, nie w pełni przefermentowany kompost). Dotyczy to głównie młodych, kilkuletnich egzemplarzy. Ponadto należy usuwać opady śniegu i lód z pędów, aby nie powodowały ich wyginania oraz łamania.
Kryptomerię japońską można rozmnażać przez ukorzenianie zdrewniałych sadzonek. Gatunek jest mało podatny na choroby i szkodniki.
Jak śnieg i mróz może uszkodzić drzewa i krzewy? >>>
Zastosowanie kryptomerii japońskiej w ogrodzie
Szydlicę warto wykorzystywać to tworzenia zimozielonych kompozycji krzewiasto-drzewiastych. Roślina jest trudna w uprawie, bywa kłopotliwa, ale odwdzięcza się efektownym wyglądem. Podstawowy gatunek może być użyty jako soliter lub posadzony w rogu działki. Nadaje się do tworzenia szpalerów i żywopłotów.
Jakie iglaki wybrać na żywopłot? Gatunki, podłoże, pielęgnacja >>>
Niskie krzewiaste odmiany warto uprawiać w wydzielonych miejscach na trawniku, wzdłuż nawierzchni, a także na rabatach w kompozycji z bylinami oraz trawami ozdobnymi. Gatunki karłowe można wykorzystać do ozdoby skalniaków. Gatunek harmonijnie wpasowuje się nie tylko w ogrodach orientalnych, ale także w wielu innych stylach urządzania. Nadaje się do formowania bonsai. Jest traktowany jako ciekawostka botaniczna i dendrologiczna.