Kryptomeria japońska – uprawa i zastosowanie oryginalnego drzewa

2020-07-29 14:13

Kryptomeria japońska (Cryptomeria japonica) to kuzynka cyprysów. Rośnie jako wysokie drzewo (podstawowy gatunek) lub krzew o zmiennym pokroju. Jak uprawiać kryptomerię w ogrodzie?

Kryptomeria to oryginalny gatunek, który wzbogaci ogród i zwiększy jego walory dekoracyjne przez cały rok. Niestety egzotyczne pochodzenie w tym wypadku wiąże się z dużymi wymaganiami. To gratka dla pasjonatów, osób bardziej doświadczonych w temacie ogrodnictwa i cierpliwych, a jednocześnie mieszkających w cieplejszych rejonach kraju.

Kryptomeria japońska, znana też jako szydlica czy japoński cedr, to wolno rosnące drzewo, w Polsce osiągające zwykle około 15 m wysokości, w krajach pochodzenia nawet powyżej 50 m. Młode drzewa mają piramidoidalną, ale luźną koronę; u starszych korona staje się kopulasta. Igły kryptomerii są szydlaste, długości do 1,5 cm, wiosną jasnozielone, zimą brunatniejące, ułożone spiralnie na pędach. Szyszki są małe, kuliste o średnicy do 3 cm. Dojrzewają w jednym sezonie, ale utrzymują się na pędach przez 1-2 lata.

Spis treści

  1. Polecane odmiany kryptomerii japońskiej
  2. Wymagania kryptomerii japońskiej
  3. Uprawa i pielęgnacja kryptomerii japońskiej
  4. Zastosowanie kryptomerii japońskiej w ogrodzie

Polecane odmiany kryptomerii japońskiej

  • 'Monstrosa Nana' – to sprawdzona odmiana uprawiana w Europie od lat 30-tych XX wieku. Ma wolny wzrost, osiąga do 1 m wysokości i podobną szerokość.
  • 'Elegans Viridis' – to holenderska odmiana rosnąca wolniej od podstawowego gatunku. Osiąga maksymalnie 12-15 m wysokości. Ma zwarty pokrój.
  • 'Yokohama' – odmiana sprowadzona do Europy w latach 80-tych XX wieku. Rośnie wolno, po 10 latach osiąga około 60 cm. Finalna wysokość to 100 cm.
  • 'Compacta' – odmiana o zwartym pokroju, bez tendencji do ogołacania się od dołu. Osiąga około 2,5 m wysokości.
  • 'Cristata' – odmiana osiąga do 4,5 m wysokości. Cechą charakterystyczną są poskręcane, gęsto wyrastające młode pędy.

Przeczytaj też: Jałowiec w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie >>>

Kryptomeria japońska
Autor: GettyImages Cryptomeria japonica 'Monstrosa Nana'

Wymagania kryptomerii japońskiej

Kryptomerię japońską powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Znosi całkowite zacienienie, ale rośnie jeszcze wolniej i nie pokazuje pełni swojej krasy. Należy unikać uprawy wschodniej (mroźne wiatry zimą). Gatunek nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego zaleca się go sadzić jedynie w najcieplejszych rejonach Polski. Jest wrażliwy na niskie temperatury i może przemarzać. Lubi miejsca o zwiększonej wilgotności powietrza (np. rejony nadmorskie). Preferuje podłoża piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, średnio żyzne o lekko kwaśnym odczynie. Gleba powinna być dobrze zdrenowana, bez tendencji do tworzenia zastoin wody.

Zastoisko mrozowe – co to jest zastoisko mrozowe i jak powstaje? >>>

Uprawa i pielęgnacja kryptomerii japońskiej

Kryptomerię najlepiej sadzić do gruntu wiosną, wtedy ma więcej czasu na aklimatyzację niż przy sadzeniu jesiennym. Miejsce powinno być przemyślane, nie lubi przesadzania. W czasie suszy (a także zimą) powinna być podlewania. Dotyczy to zwłaszcza młodych drzewek i krzewów. Sporadyczne podlewanie w miesiącach zimowych (w bezmroźne dni) ograniczy ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej i brązowienia igieł. Optymalne do nawożenia są nawozy organiczne (obornik, kompost). Dla ograniczenia wysychania podłoża (a także zmniejszenia zachwaszczenia) podłoże można ściółkować.

Jak dbać o iglaki zimą? Pielęgnacja iglaków zimą >>>

Młode drzewka warto sporadycznie spryskiwać wodą (w celu zwiększenie wilgotności wokół roślin). Przed nadejściem zimy przy podstawie pędów powinno się usypać grubą warstwę ściółki (np. igliwie, kora, liście, nie w pełni przefermentowany kompost). Dotyczy to głównie młodych, kilkuletnich egzemplarzy. Ponadto należy usuwać opady śniegu i lód z pędów, aby nie powodowały ich wyginania oraz łamania.
Kryptomerię japońską można rozmnażać przez ukorzenianie zdrewniałych sadzonek. Gatunek jest mało podatny na choroby i szkodniki.

Jak śnieg i mróz może uszkodzić drzewa i krzewy? >>>

Kryptomeria japońska
Autor: GettyImages Kryptomeria japońska

Zastosowanie kryptomerii japońskiej w ogrodzie

Szydlicę warto wykorzystywać to tworzenia zimozielonych kompozycji krzewiasto-drzewiastych. Roślina jest trudna w uprawie, bywa kłopotliwa, ale odwdzięcza się efektownym wyglądem. Podstawowy gatunek może być użyty jako soliter lub posadzony w rogu działki. Nadaje się do tworzenia szpalerów i żywopłotów.

Jakie iglaki wybrać na żywopłot? Gatunki, podłoże, pielęgnacja >>>

Niskie krzewiaste odmiany warto uprawiać w wydzielonych miejscach na trawniku, wzdłuż nawierzchni, a także na rabatach w kompozycji z bylinami oraz trawami ozdobnymi. Gatunki karłowe można wykorzystać do ozdoby skalniaków. Gatunek harmonijnie wpasowuje się nie tylko w ogrodach orientalnych, ale także w wielu innych stylach urządzania. Nadaje się do formowania bonsai. Jest traktowany jako ciekawostka botaniczna i dendrologiczna.

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE