Kryptomeria japońska – uprawa i zastosowanie oryginalnego drzewa

2020-07-29 14:13 Michał Mazik

Kryptomeria japońska (Cryptomeria japonica) to kuzynka cyprysów. Rośnie jako wysokie drzewo (podstawowy gatunek) lub krzew o zmiennym pokroju. Jak uprawiać kryptomerię w ogrodzie?

Kryptomeria to oryginalny gatunek, który wzbogaci ogród i zwiększy jego walory dekoracyjne przez cały rok. Niestety egzotyczne pochodzenie w tym wypadku wiąże się z dużymi wymaganiami. To gratka dla pasjonatów, osób bardziej doświadczonych w temacie ogrodnictwa i cierpliwych, a jednocześnie mieszkających w cieplejszych rejonach kraju.

Kryptomeria japońska, znana też jako szydlica czy japoński cedr, to wolno rosnące drzewo, w Polsce osiągające zwykle około 15 m wysokości, w krajach pochodzenia nawet powyżej 50 m. Młode drzewa mają piramidoidalną, ale luźną koronę; u starszych korona staje się kopulasta. Igły kryptomerii są szydlaste, długości do 1,5 cm, wiosną jasnozielone, zimą brunatniejące, ułożone spiralnie na pędach. Szyszki są małe, kuliste o średnicy do 3 cm. Dojrzewają w jednym sezonie, ale utrzymują się na pędach przez 1-2 lata.

Spis treści

  1. Polecane odmiany kryptomerii japońskiej
  2. Wymagania kryptomerii japońskiej
  3. Uprawa i pielęgnacja kryptomerii japońskiej
  4. Zastosowanie kryptomerii japońskiej w ogrodzie

Polecane odmiany kryptomerii japońskiej

  • 'Monstrosa Nana' – to sprawdzona odmiana uprawiana w Europie od lat 30-tych XX wieku. Ma wolny wzrost, osiąga do 1 m wysokości i podobną szerokość.
  • 'Elegans Viridis' – to holenderska odmiana rosnąca wolniej od podstawowego gatunku. Osiąga maksymalnie 12-15 m wysokości. Ma zwarty pokrój.
  • 'Yokohama' – odmiana sprowadzona do Europy w latach 80-tych XX wieku. Rośnie wolno, po 10 latach osiąga około 60 cm. Finalna wysokość to 100 cm.
  • 'Compacta' – odmiana o zwartym pokroju, bez tendencji do ogołacania się od dołu. Osiąga około 2,5 m wysokości.
  • 'Cristata' – odmiana osiąga do 4,5 m wysokości. Cechą charakterystyczną są poskręcane, gęsto wyrastające młode pędy.

Przeczytaj też: Jałowiec w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie >>>

Kryptomeria japońska
Autor: GettyImages Cryptomeria japonica 'Monstrosa Nana'

Wymagania kryptomerii japońskiej

Kryptomerię japońską powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Znosi całkowite zacienienie, ale rośnie jeszcze wolniej i nie pokazuje pełni swojej krasy. Należy unikać uprawy wschodniej (mroźne wiatry zimą). Gatunek nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego zaleca się go sadzić jedynie w najcieplejszych rejonach Polski. Jest wrażliwy na niskie temperatury i może przemarzać. Lubi miejsca o zwiększonej wilgotności powietrza (np. rejony nadmorskie). Preferuje podłoża piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, średnio żyzne o lekko kwaśnym odczynie. Gleba powinna być dobrze zdrenowana, bez tendencji do tworzenia zastoin wody.

Zastoisko mrozowe – co to jest zastoisko mrozowe i jak powstaje? >>>

Uprawa i pielęgnacja kryptomerii japońskiej

Kryptomerię najlepiej sadzić do gruntu wiosną, wtedy ma więcej czasu na aklimatyzację niż przy sadzeniu jesiennym. Miejsce powinno być przemyślane, nie lubi przesadzania. W czasie suszy (a także zimą) powinna być podlewania. Dotyczy to zwłaszcza młodych drzewek i krzewów. Sporadyczne podlewanie w miesiącach zimowych (w bezmroźne dni) ograniczy ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej i brązowienia igieł. Optymalne do nawożenia są nawozy organiczne (obornik, kompost). Dla ograniczenia wysychania podłoża (a także zmniejszenia zachwaszczenia) podłoże można ściółkować.

Jak dbać o iglaki zimą? Pielęgnacja iglaków zimą >>>

Młode drzewka warto sporadycznie spryskiwać wodą (w celu zwiększenie wilgotności wokół roślin). Przed nadejściem zimy przy podstawie pędów powinno się usypać grubą warstwę ściółki (np. igliwie, kora, liście, nie w pełni przefermentowany kompost). Dotyczy to głównie młodych, kilkuletnich egzemplarzy. Ponadto należy usuwać opady śniegu i lód z pędów, aby nie powodowały ich wyginania oraz łamania.
Kryptomerię japońską można rozmnażać przez ukorzenianie zdrewniałych sadzonek. Gatunek jest mało podatny na choroby i szkodniki.

Jak śnieg i mróz może uszkodzić drzewa i krzewy? >>>

Kryptomeria japońska
Autor: GettyImages Kryptomeria japońska

Zastosowanie kryptomerii japońskiej w ogrodzie

Szydlicę warto wykorzystywać to tworzenia zimozielonych kompozycji krzewiasto-drzewiastych. Roślina jest trudna w uprawie, bywa kłopotliwa, ale odwdzięcza się efektownym wyglądem. Podstawowy gatunek może być użyty jako soliter lub posadzony w rogu działki. Nadaje się do tworzenia szpalerów i żywopłotów.

Jakie iglaki wybrać na żywopłot? Gatunki, podłoże, pielęgnacja >>>

Niskie krzewiaste odmiany warto uprawiać w wydzielonych miejscach na trawniku, wzdłuż nawierzchni, a także na rabatach w kompozycji z bylinami oraz trawami ozdobnymi. Gatunki karłowe można wykorzystać do ozdoby skalniaków. Gatunek harmonijnie wpasowuje się nie tylko w ogrodach orientalnych, ale także w wielu innych stylach urządzania. Nadaje się do formowania bonsai. Jest traktowany jako ciekawostka botaniczna i dendrologiczna.

Jak sadzić drzewa i krzewy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE