Kiedy siać pora na rozsadę? Jak siać pora na rozsadę w domu? Po jakim czasie kiełkuje por?
Pora najczęściej uprawia się z rozsady, rzadko sieje się nasiona wprost do gruntu. Ważne są terminy wysiewu nasion pora. Podpowiadamy, kiedy i jak siać pora na rozsadę, jak zrobić sadzonki pora i kiedy sadzić je w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Kiedy siać pory na rozsadę?
Por (łac. Allium porrum) nie należy do warzyw najłatwiejszych w uprawie. Kluczem jest zapewnienie roślinie możliwie jak najlepszych warunków wzrostu, a później systematyczna pielęgnacja. W przeciwnym wypadku por słabo rośnie, a więc i plon jest niewielki. Kiedy siać nasiona pora? Kiedy sadzić rozsadę pora do gruntu?
Spis treści
- Jakie wymagania uprawowe mają pory?
- Kiedy siać pory? Poznaj terminy
- Po jakim czasie kiełkuje por?
- Kiedy i jak sadzić rozsadę pora do gruntu?
- Jak pielęgnować pory po posadzeniu?
Jakie wymagania uprawowe mają pory?
Por powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych i zacisznych. To optymalne warunki do rozwoju. Gatunek wytwarza płytki system korzeniowy, tylko nieliczne korzenie penetrują podłoże głębiej. Dlatego jest mało odporny na suszę. Ma średnie wymagania glebowe. Warto zapewnić mu żyzne i próchnicze podłoże, ale znosi słabsze typy gleb. Należy unikać jedynie gleb piaszczystych i ciężkich, zbitych. Optymalne pH wynosi 5,8 do 6,5.
Pory często uprawia się w 2-3 roku po nawożeniu obornikiem. Natomiast bardzo źle reaguje na świeży obornik. Najlepszy plon daje, jeśli wiosna oraz jesień są wilgotne oraz ciepłe. Lubi temperatury w granicach 18-22°C. Dobrze ukorzenione pory znoszą upały. Nasiona pora kiełkują w temp. 16°C.
Autor: GettyImages
Kiedy siać pory na rozsadę?
Kiedy siać pory? Poznaj terminy
Nasiona pora można siać do gruntu na przełomie marca i kwietnia. Jest to jednak rzadko praktykowane, gdyż siewki są bardzo drobne i podatne na uszkodzenia. Taka uprawa jest mniej wydajna. Częściej pory uprawia się z rozsady.
Rozsadę pora można produkować pod osłonami lub na parapecie.
Pory sieje się w następujących terminach:
- 20 stycznia – 15 lutego (na zbiór wczesny, sadzenie rozsady 20 marca do 15 kwietnia),
- w marcu (zbiór późny, sadzenie rozsady w maju i czerwcu),
- w połowie kwietnia (zbiór zimowy, sadzenie rozsady od 20 czerwca do 10 lipca).
Oczywiście należy wybrać odmiany o odpowiedniej wczesności. Nasiona wysiewa się na głębokość ok. 1 cm.
Po jakim czasie kiełkuje por?
Por wschodzi po 10-20 dniach. Nasiona pora najlepiej kiełkują, gdy temperatura wynosi powyżej 16 st. C (w niższej temperaturze wschodzenie porów trwa dłużej).
Kiedy i jak sadzić rozsadę pora do gruntu?
Odległość między rzędami powinna wynosić 30 cm, a między roślinami 10 cm. Rozstawa jest często zaniedbywana i warzywa uprawia się zbyt gęsto – pory dają wtedy słabszy plon, gdyż nie osiągają maksymalnych rozmiarów i są bardziej narażone na choroby grzybowe.
Aby efektywnie wykorzystać powierzchnię można w międzyrzędziach uprawiać pietruszkę, sałatę i rzodkiewkę. Pierwsze warzywo daje dodatkowy atut: odstrasza szkodnika pora – miniarkę porówkę. Należy unikać uprawy pora po innych warzywach cebulowych. Dobrym przedplonem są buraki, fasola, groch, kapusta i ogórek.
W uprawie porów w pojemnikach na balkonie trzeba pamiętać, że warzywo wymaga dużych pojemników (o pojemności min. 10 l).
Jak pielęgnować pory po posadzeniu?
Pory posadzone w gruncie trzeba regularnie odchwaszczać. Zaleca się płytko spulchniać podłoże w międzyrzędziach (jeśli nie uprawia się w nich innych warzyw).
W czasie suszy pory wymagają podlewania. Należy używać odstanej, letniej wody.
Pory to warzywo o dużych potrzebach pokarmowych. Jeśli podłoże, w którym uprawiane są pory, nie było nawożone nawozem organicznym, zaleca się zastosować nawóz mineralny (wieloskładnikowy lub obornik granulowany). Pierwszy zabieg wykonuje się 5 tygodni po posadzeniu rozsady w gruncie. Można go również zasilać ekologicznymi gnojówkami, np. z pokrzywy i skrzypu. W ten sposób jednocześnie ogranicza się występowanie szkodników glebowych. Gatunek jest mało podatny na choroby i szkodniki. Częściej choruje, gdy panują wilgotne warunki, a podłoże jest niedostatecznie przepuszczalne.
Latem można obsypać dolną część łodygi pora ziemią - jest to tzw. bielenie, dzięki któremu por będzie delikatniejszy w smaku. Zabieg jest w szczególności polecany dla odmian późnych, gdyż przy okazji chroni je przed niskimi temperaturami.
Przeczytaj też:
- Podwyższone rabaty warzywne – uprawa warzyw na podwyższonych grządkach
- Uprawa warzyw na balkonie - warzywa na balkon (zobacz, które się sprawdzą)