Kasztany - wyciąg z kasztanowca, zastosowanie. Na co pomagają kasztany? Hit medycyny alternatywnej

2024-05-31 10:16

Kasztany to jedne z najpopularniejszych symboli jesieni. Nie każdy wie, że kasztany mają zdolność pochłaniania promieniowania. Owoce kasztanowca wykazują też właściwości lecznicze i kosmetyczne. Poznaj zastosowanie lecznicze kasztanów i dowiedz się, czy kasztany trzymane w domu odpędzają złą energię czy szkodzą.

Kasztany - owoce kasztanowca - to obok wrzosów i żołędzi jeden z podstawowych symboli jesieni. Te atrakcyjne owoce, cenione są głównie za swoją dekoracyjność i często wykorzystywane do tworzenia jesiennych dekoracji w domu i ogrodzie. Kasztany są chętnie wykorzystywane przez dzieci do zabawy - można z nich tworzyć figurki ludzi lub zwierząt.

Spis treści

  1. Kiedy zbieramy kasztany?
  2. Czy kasztany trzymane w domu odpędzają złą energię czy szkodzą?
  3. Właściwości i zastosowanie lecznicze kasztanów
  4. Owoce kasztanowca nie nadają się do jedzenia!

Kiedy zbieramy kasztany?

Kolczaste owoce kasztanowca zwyczajnego dojrzewają na przełomie sierpnia i września. Kiedy zielone torebki pękają, brązowe, błyszczące nasiona wypadają z nich i spadają z drzew - dzieje się to w drugiej połowie bądź pod koniec września. Wtedy kasztany zbieramy.

Co ciekawe, drzewo kasztanowca co dwa lata rodzi więcej owoców, dlatego cyklicznie, co drugi rok, można zbierać je w większych ilościach.

Czy kasztany trzymane w domu odpędzają złą energię czy szkodzą?

Co ciekawe, kasztanom przypisuje się też wyjątkowe właściwości metafizyczne, traktując je jako amulety chroniące przed złą energią. Wierzenia związane ze szczególną mocą owoców kasztanowca, mają swoje korzenie już w średniowieczu, gdyż to właśnie wtedy przypisywano im zdolności wyciągania z chorych słabości i wypędzania z domostw złych mocy. Pomimo iż wiara w nadprzyrodzoną moc kasztanów nie ma obecnie żadnego racjonalnego wyjaśnienia, jest w niej pewne ziarnko prawdy.

Udowodniono, że kasztany mają zdolność pochłaniania promieniowania, pochodzącego między innymi z telewizorów, telefonów czy komputerów, a więc w pewien sposób mogą nam się przysłużyć. Jeden lub dwa kasztany, umieszczone w pobliżu sprzętu elektronicznego, pochłaniają szkodliwe promieniowanie, działając jak naturalne odpromienniki. Dość szybko jednak się nasycają i z czasem przestają być użyteczne, dlatego po kilku miesiącach warto je wymienić.

Chcąc korzystać z tych szczególnych właściwości kasztanów, należy jednak pamiętać, że nie należy przesadzać z ich ilością w domu. Dwa lub trzy owoce umieszczone obok telewizora czy komputera, mogą poprawić atmosferę w mieszkaniu lub biurze, a noszone w kieszeni są w stanie poprawić nasze samopoczucie, jednak cały ich worek umieszczony pod łóżkiem lub w pobliżu miejsca wypoczynku, zaczyna działać dokładnie odwrotnie. Zgromadzona w tak dużej ilości kasztanów energia, zaczyna wydzielać się na zewnątrz, dość szybko wywołując przykre dolegliwości. Dlatego też osoby przebywające w pobliżu większej ilości kasztanów (np. śpiące na łóżku, pod którym umieszczono worek kasztanów), mogą zacząć odczuwać bóle głowy, migreny, osłabienie i rozdrażnienie.

Przeczytaj też:

Właściwości i zastosowanie lecznicze kasztanów

Kasztany to jednak nie tylko atrakcyjna dekoracja czy naturalny odpromiennik, ale też owoc o licznych właściwościach leczniczych. Umiejętnie wykorzystywany, działa przeciwobrzękowo, przeciwzakrzepowo i wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych. Wyciągi, wywary i wodno-alkoholowe roztwory z nasion kasztanowca (brązowych, dojrzałych owoców) mają zastosowanie w leczeniu żylaków, hemoroidów, zakrzepów, zapalenia żył i zastojów żylnych, nieżytów żołądka, a także siniaków, obrzęków, odmrożeń i stłuczeń. Są też wykorzystywane w farmaceutyce do produkcji maści, kremów, żeli i płynów, stosowanych między innymi w leczeniu obrzęków, niewydolności żylnej i żylaków, a także w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych.

Preparaty z kasztanowca mają również zastosowanie w kosmetyce przy produkcji kremów i maseczek o działaniu wzmacniającym naczynia krwionośne (cera naczynkowa) i poprawiającym elastyczność skóry, a także działającym przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie (zmniejszają opuchlizny i zasinienia pod oczami).

Przeczytaj też:

warto wiedzieć

Właściwości lecznicze mają jednak nie tylko owoce, ale także kora, kwiaty i liście kasztanowca, które wykazują podobne działanie, jak owoce. Swoje właściwości lecznicze kasztanowiec zawdzięcza przede wszystkim obecności takich substancji jak rutyna, kumaryna, kwercetyna, eskulina, fraksyna, trójterpentyny, ka­rotenoidy, flawonoidy, garbniki, saponiny, escyna (głównie w owocu) oraz wiele innych.

Owoce kasztanowca nie nadają się do jedzenia!

Mimo swoich licznych zalet, owoce kasztanowca, w przeciwieństwie do owoców kasztana jadalnego, nie nadają się do spożycia, bo choć nazwy roślin wydają się podobne, oba gatunki bardzo się od siebie różnią. Z tego względu błędem jest nazywanie owoców kasztanowca zwyczajnego kasztanami, mimo iż nazwa ta bardzo się przyjęła i często jest używana.

Zaliczany do rodziny mydleńcowatych kasztanowiec zwyczajny (kasztanowiec biały), to okazałe drzewo, o charakterystycznych, dużych, dłoniastych liściach, tworzące gęste, duże, stojące, wiechowate kwiatostany złożone z licznych, białych kwiatów oraz duże, okrągłe, brązowe, błyszczące owoce okryte zieloną, grubą skórką pokrytą niezbyt licznymi, dość długimi kolcami. Zielona torebka z reguły zawiera tylko jeden lub góra dwa owoce, które są niejadalne, a nawet trujące. Drzewo dobrze znosi polski klimat i często wykorzystywane jest do nasadzeń parkowych oraz jako element zieleni miejskiej.

Kasztan jadalny to także duże drzewo, ale jego liście, kwiaty i owoce są zupełnie inne niż u kasztanowca zwyczajnego. Roślina zaliczana jest do rodziny bukowatych i posiada pojedyncze, lancetowate, szerokie, dość długie, ząbkowane na brzegach liście, podłużne, zebrane w stojące kotki kwiaty męskie i niepozorne, siedzące u podstawy kwiaty żeńskie oraz niezbyt duże, okrągłe owocostany, zawierające 2-3 lekko spłaszczone, brązowe, błyszczące owoce okryte zielonożółtą, mocno kolczastą okrywą. Po upieczeniu owoce nadają się do spożycia i w wielu krajach uznawane są za przysmak. Drzewo jest jednak wrażliwe na niskie temperatury, dlatego w Polsce może być uprawiane jedynie w najcieplejszych rejonach kraju.

Nie przegap:

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Wieniec z kasztanami